رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 472081

مرگ 2 نفر در هرمزگان با آنفلوآنزا

ساعت24 -دو مادر باردار در هرمزگان به دلیل ابتلا به بیماری آنفلوآنزا که این روزها شاهد شیوع آن در اقصی نقاط کشور هستیم، جان خود را از دست دادند.

آنفولانزا
style="text-align:justify">آنفلوآنزا بیماری واگیرداری است که توسط نوعی ویروس آر. ان. ‌ای از خانواده اورتومیکسویریده (Orthomyxoviridae) ایجاد می‌شود.

این نوع ویروس‌ها در پرندگان و پستانداران بیماری ایجاد می‌کنند و باعث عفونت حاد دستگاه تنفسی می‌شود که با سردرد ناگهانی، درد ماهیچه، تب و ضعف و بی ‌حالی شدید همراه است.

ویروس آنفلوانزا یک ویروس غیر قابل پیش بینی است و امسال شدت بیماری و طول دوره بیماری آن از سالهای گذشته بیشتر است. مهمترین ویروسی که امسال عامل مرگ در کشور بوده ویروس «اچ ۱ ان۱»(H۱N۱ ) است که بیش از نیمی از موارد مرگ این بیماری به این ویروس مربوط است و ویروس آنفلوانزا «اچ ۳ ان ۲» (H۳N۲) نیز با میزان کمتر دومین ویروس شایع و مرگ آور در بین افراد مبتلا در کشور است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان شامگاه دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از ابتدای فصل سرما تا به امروز هشت نفر به دلیل ابتلا به بیماری‌های تنفسی در استان فوت کردند.

دکتر حسین فرشیدی بیان داشت: متاسفانه در میان فوت شدگان دو مادر باردار بودند که تست آنفلوآنزا در خصوص آنها مثبت بوده و مرگشان به دلیل ابتلا به این بیماری بوده است.

وی بیان داشت: هر هشت بیماری که فوت شدند متاسفانه جزو گروه های پرخطر بودند که سه مورد از این شمار سن بالای ۶۵ سال داشتند، یک مورد زیر شش سال، دو مورد زن باردار، یک مورد مبتلا به بیماری تنفسی مزمن و دیگری بیماری قلبی داشته است.

فرشیدی خاطرنشان کرد: دو نفر از این بیماران در بندرعباس، یک نفر بندر خمیر، یک نفر بستک، سه نفر میناب و یک نفر در کیش فوت شدند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان خودمراقبتی و رعایت بهداشت فردی را مهمترین راهکار برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری عنوان کرد و گفت: بیمارانی که در گروه‌های پرخطر قرار دارند، با مشورت پزشک باید نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.

فرشیدی تصریح کرد: در برخی از استان‌ها تزریق واکسن در این شرایط که شاهد شیوع بالای آنفلوآنز هستیم، توصیه نمی‌شود اما در استان هرمزگان با توجه به شرایط آب و هوایی، گروه‌های پرخطر می توانند در صورت صلاحدید پزشک متخصص برای تزریق اقدام کنند.

وی بیان داشت: واکسن در حد نیاز در استان هرمزگان موجود است و افراد می توانند با مراجعه به داروخانه ها واکسن را دریافت و تزریق کنند تا بتوانند از شدت این بیماری بکاهند.

۴۰۱ بیمار به دلیل بیماری شدید تنفسی در هرمزگان بستری شدند

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: از آغاز فصل سرما تاکنون ۴۰۱ بیمار در استان به دلیل ابتلا به بیماری شدید تنفسی در بیمارستان‌ بستری و تحت درمان قرار گرفتند.

دکتر محمود حسین پور اظهار داشت: آنفلوآنزا در گروه‌های پرخطر از جمله کودکان زیر پنج سال، زنان باردار، بیماران قلبی، افرادی با بیماری‌های زمینه‌ای، بیماران مبتلا به ایدز، بیماران دیابتی، سرطان و بیمارانی که داروهای کورتون مصرف می کنند، می تواند مشکلات جدی و حادی ایجاد کند.

وی مهمترین علایم این بیماری را تب و لرز، سرفه، گلودرد، ضعف و بی حال، درهای عضلانی و مفصلی عنوان کرد و گفت: ویروس آنفلوانزا به طور عمده از طریق هوا باسرفه و عطسه کردن فرد بیمار، منتقل می‌ شود و از همین رو خودمراقبتی و رعایت بهداشت فردی نقش بسیار مهمی در پیشگیری از ابتلا به این بیماری دارد.

حسین پور در خصوص اینکه آیا همه افراد باید نسبت به تزریق واکسن آنفلوآنزا اقدام کنند یا خیر، گفت: تزریق واکسن برای افراد عادی جامعه که احتمال ابتلای بیماری آنفلوانزا در آنها وجود دارد، ضروری نیست و باید اجازه داد که واکسن برای گروه‌های پرخطر موجود باشد.

رعایت بهداشت فردی بهترین راه پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا است

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان راه‌های انتقال بیماری آنفلوآنزا را ترشحات دهان و بینی، دست دادن و روبوسی، دست زدن و تماس با اشیا و سطوحی که ممکن است آلوده باشند، عنوان کرد.

دکتر فاطمه نوروزیان بیان داشت: این بیماری با تب شدید آغاز می شود و اگر فرد مبتلا به آنفلوآنزا، عطسه یا سرفه کند، ویروس در هوا پخش می‌شود.

وی دیگر علایم این بیماری را علاوه بر تب شدید، سردرد، درد بدن، احساس خستگی و دردهای عضلانی عنوان کرد و افزود: مبتلایان هنگام عطسه و سرفه باید جلوی دهان خود را با دستمال کاغذی بگیرند تا قطره های آلوده به ویروس در فضا پخش نشوند.

وی در خصوص راه‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری آنفلوآنزا گفت: بهترین راه، رعایت بهداشت فردی به ویژه شستن مکرر دستها به مدت ۳۰ ثانیه در شرایط مختلف به ویژه قبل از غذا است.

نوروزیان با بیان اینکه فصل پاییز و زمستان ، معمولا زمان شیوع بیماری‌های ویروسی تنفسی است، گفت: آنفلوآنزای فصلی به طور معمول از طریق ترشحات و تماس دست، چشم و بینی بیشتر پخش می‌شود و شیوع آن در محیط‌های سربسته همچون، مدارس، مهدهای کودک بیشتر است و ضرورت دارد که فرد بیمار از حضور در اماکن شلوغ و عمومی خودداری کند.

وی تاکید کرد: افراد مشکوک به بیماری آنفلوآنزا باید از حضور در محافل عمومی از جمله دانشگاه، مسجد، مدرسه و دیگر فضاهای عمومی خودداری کنند تا شاهد شیوع این بیماری در جامعه نباشیم.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تصریح کرد: یکی از راه های موثر پیشگیری و مهار ویروس آنفلوانزا واکسیناسیون است، زیرا این روش تا شش ماه ایمنی بدن را در برابر این ویروس به ویژه برای گروه‌های در معرض خطر افزایش می‌دهد.

نوروزیان ابراز داشت: افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای از جمله دیابت، فشار خون بالای کنترل نشده، بیماران مبتلا به کم خونی، بیماری‌های تنفسی، بیماران قلبی، زنان باردار، بیماران سرطانی، مبتلایان به ایدز، بیماران کلیوی به منظور پیشگیری از ابتلا به این بیماری با نظر پزشک معالج خود اقدام به تزریق واکسن آنفلوآنزا کنند.

این مقام مسوول در خصوص کودکان و افراد کهنسال (بالای ۶۵ سال) که جزو گروه‌های آسیب پذیر در جامعه هستند، گفت: این افراد نیز باید توسط یک پزشک متخصص معاینه و با صلاحدید پزشک اقدام به تزریق واکسن این بیماری نمایند.

مرگ ۵۶ نفر در کشور به دلیل ابتلا به آنفلوآنزا

طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ،از اول مهر تاکنون چهار هزار نفر به علت ابتلا به بیماری‌های تنفسی و مشکوک به آنفلوانزا در بیمارستان بستری شدند که از این تعداد ۵۶ نفر بر اثر آنفلوانزا جان خود را از دست دادند.

از مجموع ۵۶ نفری که به علت ابتلا به آنفلوانزا جان خود را از دست دادند، ۱۹ نفر مربوط به یک هفته گذشته است و بیشترین موارد مرگ این بیماری در استانهای کرمان، گلستان، مازندران، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد بوده است.

به گفته رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت همه چهار هزار نفری که به علت بیماری تنفسی در بیمارستان بستری شدند، به طور قطعی به آنفلوانزا مبتلا نبودند اما بسیاری از آنان مشکوک به این بیماری بودند.

کیانوش جهانپور گفته است این آمار نشان می دهد که شیوع این بیماری امسال در کشور بسیار بالاتر از همیشه است.

به گفته وی البته هنوز به مرحله اپیدمی یا همه‌گیری این بیماری در کشور نرسیده ایم اما احتمال بروز همه گیری این بیماری به طوری که بیش از ۱۵ تا ۲۵ درصد افراد جامعه به این بیماری مبتلا شوند طی دو تا سه هفته آینده وجود دارد.

تازه‌ترین خبرها