جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰

اگزما، شایع ترین بیماری فصل پاییز

ساعت24-اصفهان یک متخصص پوست و مو با بیان اینکه سرما و گرما هر دو باعث تشدید اگزما می شود، گفت: در هر دوحالت آب از سطح پوست تبخیر می شود، به همین خاطر رطوبت به درمان اگزما کمک می کند.

عبدالرضا عرفانی اظهارکرد: اگزما چندین نوع دارد و یک نوع آن حالتی است که همراه با خشکی پوست اتفاق می افتد. این نوع اگزما بیشتر در فصل پاییز به علت اینکه هوا سرد است و سرما باعث کاهش رطوبت هوا می شود رخ می دهد.

به گفته وی، هرچه رطوبت هوا کم می شود پوست خشک تر می شود و زمانی که پوست خشک شود اگزما هم تشدید می شود.

عرفانی با بیان اینکه نوع دیگر اگزما، اگزمای چرب است، تصریح کرد: این نوع اگزما در افرادی که دارای پوست چرب هستند همراه با شوره و خارش پوست اتفاق می افتد. این دسته از افراد اگر در فصل سرما استحمام را به دلیل سرما خوردگی کمتر کنند، دچار تشدید اگزما می شوند.  

این متخصص پوست و مو با بیان اینکه در فصل پاییز اگزمای پوست خشک یا پوست چرب تشدید می شود، ادامه داد: به افرادی که در فصل پاییز به اگزمای خشک مبتلا هستند توصیه می شود تا می توانند پوست خود را چرب نگه دارند، کمتر پوست خود را شست و شو دهند تا پوستشان کمتر خشک شود، هم چنین از  کرم های مرطوب کننده و یا شوینده های کرم دار  استفاده کنند.

عرفانی با اشاره به اینکه استفاده از شامپو و صابون مخصوص کودکان نیز برای افرادی که مبتلا به اگزما هستند مفید است، چون پوست را  کمتر تحریک و خشک می کند، افزود: بهتر است بعد از حمام و استخر حتما از  مرطوب کننده ها استفاده شود.

وی توصیه هایی هم به افرادی کرد که اگزمای پوست چرب دارند و گفت: شست وشوی بدن باید انجام شود، اما از آن شوینده های قلیایی که برای اگزمای چرب بهتر است استفاده کنند، چون در غیر این صورت اگزما در آنها تشدید می شود.

این متخصص پوست و مو با بیان اینکه علت اصلی تشدید اگزما در فصل پاییز کاهش رطوبت هوا است، خاطرنشان کرد: نشانه اگزما خارش است، زیرا اگزما به معنای تحریک و التهاب پوست است. هم چنین پوسته پوسته شدن و قرمز شدن پوست علامت ابتلا به اگزما است.

به گفته وی، علت اینکه اگزما در شب بدتر می شود این است که معمولا افراد دوست دارند در جایی که گرم است مانند زیر پتو، لحاف و کنار بخاری استراحت کنند و  این گرما باعت می شود که پوست خشک تر شود و اگزما ایجاد شود.

عرفانی با بیان اینکه به صورت کلی رطوبت باعث می شود که اگزما درمان شود، گفت: سرما و گرما هر دو باعث تشدید اگزما  می شود، چون در هر دوحالت آب از سطح پوست تبخیر می شود. در سرما به علت کاهش رطوبت محیط و در گرما به علت اینکه رطوبت نیست اگزما اتفاق می افتد.

وی برای ایجاد رطوبت در فصل سرما توصیه کرد که مردم در محیط خانه از انواع بخورها استفاده کنند و برای نمونه در خانه کتری روی بخاری نگه داشته شود تا رطوبت در محیط  زیاد شود.

این متخصص پوست و مو با اشاره به اینکه اگزما دارای شدت های متفاوتی است، گفت: برخی مواقع مجبور می شویم از داروهای ضد خارش استفاده کنیم، برای مثال آنتی هیستامین ها را تجویز کنیم اما گاهی شدت اگزما کمتر است و با یکسری توصیه ها اگزما بهتر می شود. باید در هر دو صورت بررسی و معایناتی توسط پزشک متخصص صورت گیرد.

وی خاطر نشان کرد: گاهی ممکن است بیمار دچار بیماری دیگری شده باشد که نشانه آن نیز خارش شبانه است مانند بیماری گال که در این حالت برای تشخیص درست بیماری باید به پزشک مراجعه کند.

ایسنا

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s