یکشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۴

معاون سابق دبیرکل حزب کارگزاران و تحلیلگر محتاط سیاسی نوشت

کشور برانگیخته است

صدرصدر

محمود صدری یک تحلیلگر محتاط سیاسی ایرانی است که دردهه 1370 دبیرگروه سیاسی روزنامه همشهری بود و در دهه 1370 و در دوره ای که غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب در زندان بود و حسین مرعشی دبیر کلی حزب را برعهده داشت معاون وی درامور تبلیغاتی بود نیز از فضای کشور برانگیخته شده ولباس احتیاط از تن بیرون آورده است .

معاون سابق دبیرکل حزب کارگزاران و تحلیلگر محتاط سیاسی نوشت

 کشور برانگیخته است

صدری درسرمقاله روزنامه دنیای اقتصادکه یک روزنامه به لحاظ سیاسی آرام است نوشته است : " در فضای برانگیخته‌ای که اکنون در آن به‌سر می‌بریم قدری بی‌ملاحظگی و جسارت بیانی، حتی برای نویسندگان روزنامه‌ای آرام و خردگرا مانند «دنیای‌اقتصاد» هم موجه است. سیاستمداران و سیاست‌گذاران و مجریان و نظامیان محترم! کشور برانگیخته است و التزام به حفظ کیان کشور و بازگشت امنیت روانی به جامعه و دور شدن از وضع دشوار موجود نیازمند اقداماتی است.شرایط موجود ایجاب می‌کند که جنس آتشی که برپا شده شناخته شود و آبی که باید بر آن افشانده شود، فراچنگ آید-به دلو تدبیر و صداقت." صدری تصریح کرده است : " آنچه دیروز ایرانیان را در بهت فرو برد، تماشای ناباورانه وصلت بی‌تدبیری و بی‌صداقتی بود. وگرنه این ملت، با مرگ و شیون بیگانه نیست و تاکنون برای پاسداری از مملکت و ارکان ملکداری، از هیچ کوششی فروگذار نکرده است. بی‌تدبیری، پیش از فرو افتادن هواپیمای مسافری آغاز شد و با سقوطش شتاب گرفت و با بی‌صداقتی در هم آمیخت و به مسابقه‌ای شگفت‌انگیز بین مسوولان برای نادرست حرف زدن و نادرست عمل کردن انجامید.این سقوط، طبیعی نبود و اگر همه آنها که باید به وظایفشان عمل کرده بودند، حالا خانواده‌های قربانیان سانحه و میلیون‌ها خانواده غمگسار ایرانی سوگوار نبودند و حکومت زیر چنین فشار سنگینی نبود. اگر طراحان نظامی کشور، قبل از آغاز حمله به پایگاه‌ آمریکایی‌ها، به این نکته بدیهی اندیشیده بودند که هر روز ده‌ها هواپیمای غیرنظامی از مقابل رادارهای پدافند هوایی عبور می‌کنند و در پی آماده‌باش ضروریِ پس از آن، احتمال خطای انسانی و تکنولوژیک وجود دارد. اگر مسوولان هواپیمایی که لابد همزمان با مردم عادی شنیده بودند وضع پدافندی کشور فعلا حساس‌تر از همیشه است، در برنامه پروازها تغییری می‌دادند (اگر چند ساعت تاخیر پرواز رخ می‌داد، کسی تعجب و گلایه می‌کرد؟!) امروز روز دیگری بود.مهم‌تر از اینها، این کارها را نکردید و فاجعه پیش آمد. پس از آن چه؟ یکی در همان ساعات اولیه سقوط هواپیما با قطعیتی که گویی از جنس علم‌الیقین است، علت حادثه را نقص فنی خواند، دیگری زبان به تهدید خبرنگاران گشود که سخن دشمن‌شادکن نزنند و سومی به جای ارائه گزارش تخصصی درباره سانحه، لاپوشانی علمی پیشه کرد و دلیل‌تراشی برای نشان دادن اینکه منطقا این هواپیما هدف قرار نگرفته است.حالا هم سوگوار قربانیان هستیم، هم توان تیمار بازماندگان را نداریم، هم اعتبار کشور صدمه دیده، هم مسوولان کشور صدمه حیثیتی دیده‌اند. زبانه‌های این آتش سه‌جبهه‌ای آن‌گاه فروکش می‌کند که آنچه دیروز در اطلاعیه‌های مسوولان نوشته شد و آنچه بنا به اقتضای مصلحت‌های ملکداری نوشته و گفته نشد، پیش چشمان بهت‌زده مردم رخت واقعیت بپوشد؛ عده‌ای کناره‌گیری کنند، عده‌ای کنار گذاشته شوند و همه قوای دخیل در این ماجرا، بدون زبان دور دهان چرخاندن و بی‌لفافه پوزش بخواهند و راه خانه خود پیش گیرند تا روزی که قوه‌قضائیه مسببان را کیفر دهد."

عذرخواهی دنیای اقتصاد

 گروه رسانه‌ای «دنیای‌اقتصاد» اطلاع‌رسانی را به منزله یک مسوولیت می‌داند و تلاش دارد این مسوولیت را بر اساس اصول حرفه‌ای صحت، دقت، شفافیت و انصاف دنبال کند.در ماجرای سقوط هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ که منجر به جان باختن ۱۷۶ انسان شد، ضمن انعکاس اخبار رسمی با استناد به نظرات کارشناسان به تحلیل ابهامات پرداختیم. اما با توجه به اطلاعیه رسمی منتشر شده درخصوص علت سقوط این هواپیما، برخی اطلاعات منعکس شده  از این حادثه با اصول تعهد داده‌شده به مخاطبان همخوان نبوده است.از همین رو این گروه رسانه‌ای خود را مسوول می‌داند از خانواده‌های داغدار، مخاطبان و مردم ایران از این بابت عذرخواهی کند.امیدواریم در ادامه راه با افزایش حساسیت‌ها و دقت‌ها این ماموریت را با وجود محدودیت‌های برون‌سازمانی به دور از هرگونه سوگیری و بر پایه مستندات و انصاف پیگیری کنیم.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s