پنجشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۳

روحانی: بین جنگ و صلح یک گلوله فاصله است/ موشک‌باران عین‌الاسد، پنتاگون را ۲۴ ساعت بیدار نگه داشت/ امید مردم بود که تورم را تک رقمی کرد

روحانی

ساعت24-رئیس‌جمهور گفت: اینکه در مقام عمل یک پایگاه آمریکا را نیمه شب بلرزانیم و پنتاگون را برای ۲۴ ساعت در برابر این حادثه بیدار نگه داریم بسیار مهم است.

رئیس‌جمهور گفت: اینکه در مقام عمل یک پایگاه آمریکا را نیمه شب بلرزانیم و پنتاگون را برای ۲۴ ساعت در برابر این حادثه بیدار نگه داریم بسیار مهم است.

حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور امروز(پنج شنبه) در پنجاه و نهمین مجمع عمومی بانک مرکزی، گفت: یک فرمانده نظامی ما به دست آمریکایی ها ترور می‌شود واثر این شهادت در کل منطقه و جهان جلوه دارد.  

وی تاکید کرد: اینجا بانک مرکزی است و این شهادت حتی در قیمت ارز، نفت، بورس و همه بازارهای مالی دنیا اثر گذاشت و از نظر روانی، فکری و سیاسی کل منطقه را تحت تاثیر قرار داد. اینکه مردم مسلمان از کشمیر تا آفریقا همدردی کنند حادثه کم نظیری است که قدرت نظام را نشان می‌دهد که یک انسان خدوم و نقش‌آفرین در منطقه چگونه دنیا را تحت تاثیر خود قرار داده است.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از خبرگزاری ها بخوانید؛

* کمتر کشوری است که در برابر آمریکا بتواند صریحا اعلام کند و یک پایگاه مهم منطقه ای آن را زیر موشک باران قرار دهد. اینکه در مقام عمل یک پایگاه آنها را نیمه شب بلرزانیم و پنتاگون را برای ۲۴ ساعت در برابر این حادثه بیدار نگه داریم و ناچار کنیم آنها را تا از تهدیدشان عقب بنشینند، بسیار مهم است.

* {با اشاره به تهدید ترامپ مبنی بر هدف قرار گرفتن ۵۲ نقطه در کشور}: وقتی ما تهدید کردیم، لحن و برنامه آنها تغییر یافت و صریحا عقب نشینی کردند.

* در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی یک نفر نبود در کشور که از حادثه داغدار نباشد و اظهار همدردی نکند. ملت ایران یک ملت عادی نیست که به سادگی بشود این ملت را در برابر اهدافی که دشمن دارد از مسیرشان منحرف کرد، البته در میدان مبارزه و جنگ زخمی شدن و سختی و مشکلات طبیعی است، یک ابر قدرتی مقررارت بین المللی را زیرپا گذاشته و رسما اعلام کرده من می‌خواهم با این نظام و مردم بجنگم و آنها را تسلیم کنم.

* کاری که آمریکا در این مدت انجام داده، برای دنیا نشان داد که برنامه‌ریزی آنها کاملا غلط بوده است، رئیس جمهور آمریکا به تعدادی از سران کشروها گفته بود با طرح جدید تحریم، نظام ایران ۳ ماه بیشتر مقاومت نخواهد کرد.

* از اردیبهشت سال ۹۷ که آنها آغاز کردند و توطئه و تحریم بسیار سنگینی را که عملیاتی کردند تا امروز ببینید ملت ما قوی‌تر، مستحکم‌تر در برابر این توطئه است یا ضعیف‌تر شده؟

* از آغاز دولت یازدهم شاهد آن بودیم که با یک مشکل بزرگ سیاسی-اقتصادی روبرو هستیم، از ابتدا هم که بنده در رقابت های انتخاباتی ۹۲ آمدم به خوبی می دانستم که با یک مشکل بزرگ روبرو هستم چراکه وضعیت اقتصادی ما معلوم بود. قبلا هم گفته‌ام که این تعبیر رئیس جمهور قبلی فرانسه است که گفت ما شش کشور قاطعانه تصمیم گرفته بودیم برای حمله نظامی به ایران و مصمم بودیم در سال ۲۰۱۳ این حمله انجام بگیرد، بعد از انتخابات در سال ۲۰۱۳ ما را دچار تردید کرد و بعد منصرف شدیم.

* حضور مردم در انتخابات و ایستادگی در کنار دولت و نظام آنها را منصرف کرد، از همان آغاز دولت یازدهم، تغییر در انتظارات تورمی کاملا ملموس بود.اقتصاددانان ما باورشان نمی‌شد که تورم تک رقمی شود؛ اما در اواسط دولت یازدهم تورم تک رقمی شد و تا اوایل ۹۷ نیز تک رقمی بود. چه چیزی باعث شد تورم تک رقمی بماند؟ امید مردم بود که می دیدند گره ها یکی پس از دیگری باز می شود.

* ما می‌دانستیم که بخشی از اقتصاد ما وصل به سیاست و سیاست خارجی است،‌ اگر کسی بگوید من به دنیا کاری ندارم، کاملا درونگرا هستم و اقتصادم تمام مشکلاتش را حل می‌کنم، حالا من بلد نیستم، البته اقتصاددان نیستم ولی بلد هم نیستم؛ اگر اقتصاد دانی بلد است بیاید به ما بگوید که اگر همه روابط خارجی به هم ریخته و تخریب شده باشد و مردم احساس کنند شرایط هر روز سخت‌تر می‌شود و در فروش محصولاتمان با مشکل مواجه شویم و در عین حال اقتصاد مملکت دست نخورد؛ حداقل من بلد نیستم.

* اینگونه نیست که اقتصاد برود کار خود را بکند،‌ اقتصاد حتما به فرهنگ، امنیت و سیاست مرتبط است.

* تلاش دولت این بوده که یک ثبات و امیدی را نسبت به آینده به وجود بیاورد و جلوی برخورد نظامی و جنگ را بگیرد و این کار را روزانه انجام داده است. من به عنوان مسئول شورای عالی امنیت ملی روزانه مراقبت می کنم، نمی‌توانم همه چیز را اینجا بگیرم، اگر مراقبت مداوم صورت نگیرد، بین جنگ و صلح یک گلوله فاصله است.

*{با اشاره به تقسیم قدرت و اختیارات در قانون اساسی}: البته می‌دانید اختیارات در قانون اساسی تقسیم شده است، دولت و رییس‌جمهور یک اختیاراتی و قدرتی دارد، بخشی را مجلس دارد و بخشی را رهبری دارد، ما باید در چارچوب این قانون اساسی حرکت کنیم، همه مسئولان کشور در این امر هم عقیده‌اند و اتفاق نظر دارند همه می‌خواهند امنیت باشد اما بعد از امنیت مساله سیاست خارجی است، سیاست خارجی یعنی اینکه ما با دنیا چطور رفتار کنیم و آن‌ها با ما چه برخوردی داشته باشند. این طور نیست که تنها بگوییم این کشور دشمن ماست، خب بعد چه؟ مردم به ما رای دادند که این تنش‌ها و دشمنی‌ها را کاهش بدهیم؟ این که فقط به مردم گزارش بدهیم که آنها با ما و اسلام خوب نیستند؟ خب چه کنیم؟ باید ببینیم راه حل‌هایی وجود دارد یا ندارد؟

* مردم ما را انتخاب کردند و یکی از وظایفی که گردن ما گذاشتند این است که چگونه فتیله این تنش‌ها و دشمنی‌ها را پایین بیاوریم، پس مردم برای چه چیزی به ما رای دادند که ما چکار کنیم؟ ما دوباره بیاییم به مردم خبر بدهیم که خیلی روابط سخت است و دنیا با ما خوب نیستند حالا چکاری باید انجام بدهیم؟ آیا راه حل وجود دارد یا راه حل وجود ندارد. البته اینجا ممکن است اختلاف نظرها و اختلاف سلیقه هایی وجود داشته باشد.  

* ما می گفتیم که می توانیم با تدبیر مشکلاتمان با آژانس بین المللی اتمی را حل کنیم، عده ای هم می گفتند امکان پذیر نیست. اختلاف نظر وجود داشت و آنها می‌گفتند اینها ساده لوح هستند و ما می گفتیم آنها به همه پیچ و خم‌های دنیای امروز آشنا نیستند.  

* حالا چاره‌ای نبود و باید وارد عمل می شدیم، وارد عمل شدیم و ثابت کردیم می شود با دنیا تعامل کرد. تمام پرونده های هسته ای که برخی دوستان می گفتند تا ۱۰۰ سال دیگر برطرف نمی شود را حل کردیم و «PMD» را بستیم؛ پرونده ای که دیگران می گفتند ۱۰ سال طول می کشد تا  بسته شود.

* البته کار کردن با دنیا سخت و مشکل است، می گویند طرف شما آدم هایی هستند که نباید به آنها اعتماد کنید بله- درست است. اتفاقا اگر طرف مقابل ما، قابل اعتماد بود که کار خیلی ساده و آسان بود. وقتی طرف قابل اعتماد نیست کار سخت و مشکل می شود.

* {با اشاره به اینکه راحت‌ترین راه حل این است که رها کنیم}: می‌روی در جایی می‌نشینی و دیگران از ما تعریف می‌کنند و می‌گویند این فرد خیلی شجاع بود و به اعتنا نکرد، به دنیا اخم کرد و پشت کرد به دنیا. اما کار دنیا حل نمی شود و گره زندگی مردم باز نمی شود.  

* البته وقتی به میدان می‌رویم مشکلات و سختی‌هایی دارد و همانطور که ضربه می‌زند ضربه نیز خواهد خورد. قرآن کریم آورده است: همان‌طور که شما زخمی می شوید، دشمنان هم‌زخمی می شوند. مگر پیامبر(ص) در جنگ احد زخمی و دندانش شکسته نشد؟ مگر پیشانی امیرالمومنین(ع) در جنگ خندق زخمی نشد؟ میدان جنگ، آدم زخمی می شود. وقتی ما زخمی می شویم به ما می گویند بلد نبودید،  زرهتان کج بود که زخمی شدید. میدان جنگ است هرچقدر که «زه» محکم باشد آدم زخمی می شود.

* دنیای جنگ و سیاست فراز و نشیب دارد و باید به جلو برویم، البته سخت است و ما با تمام سختی ها نشان داده ایم که  می شود با دنیا کار کرد و به یک توافق مهم بین المللی رسیدیم که 6 کشور آن را امضا و سازمان ملل تایید کرد. خُب حالا در دنیای سیاست ممکن است یک فردی در یک کشوری بیاید که اعمال و رفتارش غیرقابل پیش بینی است.

*یک نفر در دنیا به من بگوید که کار ترامپ فردا قابل پیش‌بینی است. نه ما در کشور آمریکا و حتی در کاخ سفید یکی از مشاورین وی به ما بگوید که ترامپ قابل پیش‌بینی است.

* حال یک آدم غیرقابل پیش‌بینی برای ما، مردم خودش، مردم مکزیک، اروپا و همه جا مشکل درست کرده است. ما وارد یک مقوله جدید شده ایم و تلاش کردیم ضرر حداقل باشد. چرا در این جلسه مهم اقتصادی این نکته را مطرح می کنم؟ می خواهم بگوییم اقتصاد و سیاست خارجی و امنیت ممزوج هم هستند.

* بعضی‌ها وقتی ترامپ از برجام خارج شد به ما گفتند که شما هم از برجام خارج شوید، شما این مساله را به عنوان اقتصادی تحلیل کنید. اگر آن شبی که ترامپ از برجام خارج می‌شد ساعاتی بعد هم ما از برجام خارج می‌شدیم نتیجه این می‌شد که وقتی ما به سازمان ملل می‌رفتیم تمام قطعنامه‌هایی که علیه ایران برود برمی‌گشت و ما تحریم بین‌المللی می‌شدیم. آن وقت چقدر ما کار را برای ترامپ راحت کرده بودیم.

* ترامپ یک غلطی کرده بود ما در برابر او خودمان با دست خودمان در یک باتلاق رفته بودیم، ترامپ هم دیگر کاری نداشت برای اینکه دیگر سازمان ملل با ما مواجه بود. او هم که با دنیا مشکلی نداشت. و همه دنیا روبروی ما می‌شدند. و از آغاز به صفر می‌رسیدیم.

* ما این کار را نکردیم و از برجام خارج نشدیم و از بقیه مطالبه کردیم و گفتیم بقیه باید جبران کنند و اگر جبران کنند ما در برجام می‌مانیم و اگر جبران نکنند ما نیز تعهداتمان را کاهش می‌دهیم، سیاست ما سیاست درستی بود و ما کار درستی انجام دادیم؛ کاری کردیم که همه دنیا و حتی اروپایی ها و دوستان ترامپ را محکوم کنند و بگویند که کار او غلط بوده است.

* در شورای امنیت سازمان ملل که در سال ۹۷ رئیس جمهور آمریکا آن را تشکیل داد و ریاست را بر عهده گرفت و همه سران را برای محکومیت ما جمع کرد، همه رهبران و سران دنیا علیه او صحبت کردند و این جلسه هم مستقیم در آمریکا پخش می‌شد. حتی اروپایی ها نیز از او حمایت نکردند، آیا این کار ما یک کار بزرگ سیاسی بوده است؟ 

* {با اشاره به فعالیت های دولت}: از آنجایی که ما یک دولتی هستیم که برخی از دستگاه های تبلیغاتی خیلی دلشان نمی خواهد که کارهای خوب این دولت را تبییین کنند، این مسائل را بیان نمی‌کنند اگر کسی دیگر بود ۳۰ – ۴۰ روز در کشور جشن می‌گرفتند و می‌گفتند این دولت چگونه آمریکا را در شورای امنیت و مجمع عمومی منکوب کرد. این دولت، دولت مظلومی است، چاره‌ای نیست همه اینها را ما باید در جلسات این‌چنینی برای شما توضیح دهیم. 

* {در اشاره به اجلاس ورشو از سوی آمریکا}: آمریکا، یک اجلاس بین‌المللی در ورشو  برگزار کرد برای اینکه ایران را محکوم کند از این رو کشورهای مختلف دنیا را دعوت کرد و نصف آنها اصلا به آنجا نرفتند و نیمی از آنها در سطح پایین در این اجلاس شرکت کردند و با این همه تلاشی که کرد هیچ مصوبه‌ای نتوانست علیه ایران بگذراند، البته و وزارت خارجه و همه دولت نیز در این راستا تلاش کرد.

* در دنیای سیاست ما باید در جهان کار کنیم، تاکید کرد گاهی ضربه می‌بینیم و گاهی ضربه می‌زنیم اما روزی نبوده که ما در دولت و من به عنوان نماینده ملت به فکر سیاست خارجی نباشم. هر روز به فکر بودم که چکار باید انجام بدهیم.

* با کشورهای مختلف تماس گرفتیم و صحبت کردیم البته مسیر، مسیر سختی است اما در عین حال تصمیم گرفتیم در تعهداتمان روز به روز کاهش بدهیم. علی‌رغم اینکه این کار ریسک‌دار بود اما انجام دادیم.

* در زمینه انرژی اتمی ما هیچگونه محدودیتی نداریم، یعنی شرایط ما به مراتب از قبل از شرایط برجام از لحاظ صنعت هسته‌ای بهتر است. امروز روزانه غنی‌سازی ما بیش از زمانی است که هنوز برجام را امضا نکرده بودیم. بنابر این ما دست روی دست نگذاشتیم. اگر آنها در تعهداتشان کاهش دادند ما نیز کاهش دادیم. 

* شرایط ساده نیست، اما متوجه هستیم دنیای امنیت، سیاست و اقتصاد ارتباط تنگاتنگی دارد. بعد از چند جلسه اقتصادی نظر بنده مهار تورم بود اما برخی مخالف بودند و می گفتند تورم را رها و به دنبال رکود بروید، به نتیجه رسیدیم با این روند تورم، نمی توان رکود را شکست. 

* مردم با این روند تورم قدرت خرید ندارند، وقتی مردم قدرت خرید ندارند و صادرات دچار مشکل است یعنی تولید نمی‌شود. وقتی تولید نمی‌شود، یعنی رشد نمی‌شود و یعنی ادامه رکود. به هر حال ما این را شروع کردیم.

منبع: خبرآنلاین

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s