شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۵

روایتی از فریادهای پامپئو بر سر خبرنگار

ساعت24-وزیر خارجه آمریکا پس از روبرو شدن با سؤالاتی در مورد سیاست دولت این کشور در قبال اوکراین، به شدت عصبانی شده و با فریاد گفته است که اوکراین برای مردم آمریکا اهمیتی ندارد.

 فعالیت‌های مخفی و پشت‌پرده دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا برای فشار به دولت اوکراین و بدنام کردن «جو بایدن» یکی از نامزدهای دموکرات انتخابات ریاست‌جمهوری، در ماه‌های گذشته یکی از موضوعات جنجالی در واشنگتن بوده و علاوه بر اینکه به استیضاح ترامپ منجر شده، شماری از مقام‌های ارشد وزارت خارجه آمریکا را نیز به استعفا واداشته است.

مستندات زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد پرونده اوکراین عملا از وزارت خارجه آمریکا خارج است و در اختیار تیمی به ریاست «رودی جولیانی» وکیل شخصی ترامپ قرار دارد. همین امر هم موجب کنار رفتن «ماری یووانویچ» سفیر آمریکا در اوکراین شد. او «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا را متهم کرده است که از مقام‌های وزارت خارجه در برابر فشارها و اتهام‌زنی‌های جولیانی و دار و دسته‌اش، دفاع نکرده و در برابر تخلفات آن‌ها چشم بسته است.

پامپئو بارها از پاسخگویی به سؤالات در مورد پرونده اوکراین طفره رفته و از حضور در جلسات استیضاح در مجلس نمایندگان آمریکا نیز خودداری کرده است.

پامپئو که هیچ‌وقت با رسانه‌های منتقد میانه خوبی نداشته، اخیرا در مصاحبه‌ای با سؤالاتی در مورد اوکراین روبرو شده و همین سؤالات باعث شده تا او سر خبرنگار فریاد بکشد و بگوید که اوکراین برای مردم آمریکا اهمیتی ندارد.

بر اساس متن منتشرشده از مصاحبه پامپئو با رادیو ملی آمریکا، زمانی که از وزیر خارجه آمریکا درباره اوکراین سؤال می‌شود، او مدعی می‌شود که هدف از مصاحبه صرفا صحبت درباره ایران بوده و وی قصد ندارد در مورد اوکراین صحبت کند.

پامپئو البته می‌گوید دولت ترامپ به کی‌یف کمک نظامی کرده و اکنون هم در حال مبارزه با فساد در این کشور است. وی در پاسخ به سؤال دوباره خبرنگار، می‌گوید: «نمی‌خواهم دیگر در این مورد چیزی بگویم.»

وزیر خارجه آمریکا زمانی که با اصرار خبرنگار در مورد اظهارات مقام‌های مستعفی وزارت خارجه آمریکا روبرو می‌شود، باز هم چندین بار از پاسخ دادن خودداری می‌کند و صرفا مدعی می‌شود که از تمام کارکنان وزارت خارجه آمریکا دفاع کرده و اکنون هم توانسته تیمی قدرتمند برای پیشبرد سیاست آمریکا در قبال اوکراین تشکیل دهد.

نهایتا مصاحبه با اصرار پامپئو و مداخله «کیتی مارتین» معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا بدون آنکه پاسخی به سؤالات داده شود، به پایان می‌رسد.

فریادهای پامپئو بر سر خبرنگار

اما ظاهرا این پایان ماجرا نبوده است. «ماری لوئیس کلی» خبرنگار ان‌پی‌آر که این مصاحبه را انجام داده، می‌گوید بعد از پایان گفت‌وگو و پامپئو بدون آنکه پاسخ تشکر خبرنگار را بدهد، اتاق را ترک می‌کند. لحظاتی بعد، مارتین بار دیگر به اتاق بازگشته و از خبرنگار می‌خواهد تنها و بدون وسایل ضبط به اتاق وزیر خارجه آمریکا برود.

کلی می‌گوید: «من را به اتاق شخصی وزیر بردند. او آنجا منتظر من بود و [بعد] تقریبا به اندازه کل مدت مصاحبه، سر من فریاد کشید. او از اینکه در مورد اوکراین مورد سؤال قرار گرفته، ناراحت بود.»

این خبرنگار می‌گوید پامپئو با فحاشی از او پرسیده است: «فکر می‌کنی مردم آمریکا به اوکراین اهمیتی می‌دهند؟»

کلی افزود: «از من پرسید که آیا می‌توانم روی نقشه اوکراین را پیدا کنم؟ من گفتم بله، و از او دستیارانش خواست که نقشه جهان را که هیچ نوشته‌ای و نام هیچ کشوری روی آن نبود را بیاورند.»

وی ادامه داد: «من اوکراین را نشان دادم و او نقشه را کنار گذاشت و گفت مردم در این مورد خواهند شنید.»

خبرنگار ان‌پی‌آر می‌گوید نهایتا بعد از این جدل او از اتاق خارج شده و بعدا به وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که قصد دارد این رفتار پامپئو را رسانه‌ای کند. کلی می‌گوید از آن زمان وزارت خارجه دیگر به وی پاسخی نداده است.

فارس

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s