سه‌شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸

افشاگری تازه بولتون/ این دفعه پای دو کشور در میان است

ساعت24- مشاور سابق امنیت ملی آمریکا افشاگری‌های جدیدی را علیه دونالد ترامپ مطرح کرده است.

جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی آمریکا به ویلیام بار دادستان کل ایالات متحده گفته است که نگران حمایت شخصی دونالد ترامپ از رهبران چین و ترکیه است.

بر اساس این گزارش، یک منبع آگاه که نامش فاش نشده است به روزنامه نیویورک تایمز گفته است که جان بولتون در نسخه پیش نویس کتاب جدید خود نوشته است که در نامه‌ای به ویلیام بار دادستان کل آمریکا گفتم که نگران حمایت دونالد ترامپ از رهبران اقتدارگرای چین و ترکیه هستم.

هنوز به درستی مشخص نیست که منظور بولتون از "حمایت‌های فردی و شخصی" از رهبران ترکیه و چین چه بوده است.

دولت ترامپ طی ماه‌های اخیر با انتقادات زیادی به خاطر اجازه دادن به ارتش ترکیه برای اشغال شمال سوریه روبرو شده است. بولتون همچنین برای دادستان کل آمریکا نوشته است که مذاکرات ترامپ با شی جین پینگ رئیس جمهور چین درباره شرکت مخابراتی زد تی ئی نیز مایه نگرانی است.

بولتون روز دوشنبه در بیانیه مشترکی همراه با ناشر کتاب جدیدش رسما اعلام کرده‌اند که هیچ نقشی در درز بخش‌هایی از کتاب جدید بولتون به روزنامه نیویورک تایمز نداشته‌اند.

دونالد ترامپ پیش از این در توئیتی در واکنش به افشاگری‌های جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید نوشته است: من هرگز به بولتون نگفتم که کمک مالی به اوکراین با تحقیقات مربوط به دموکراتها پیوند خورده است، از جمله بایدن‌ها.

وی در ادامه افزود: در واقع، او هرگز در آن زمان نسبت به این مساله اعتراض نکرد. اگر جان بولتون چنین چیزی را گفته است، تنها برای فروش کتابش بوده است. متن تماس‌های تلفنی من با زلنسکی رئیس جمهور اوکراین ثابت می‌کند که هیچ فشاری و هیچ گونه مشکلی وجود نداشته است. رئیس جمهور و وزارت خارجه اوکراین نیز این مساله را تایید کرده‌اند.

ترامپ نوشت: علاوه بر این من با زلنسکی در سازمان ملل دیدار کردم. دموکرات‌ها گفته‌اند که من هرگز با او دیدار نکردم و کمک مالی به اوکراین را بدون هیچ شرط و تحقیقاتی آزاد کردم. من همین طور به اوکراین اجازه دادم تا موشک‌های ضد تانک ژاولین را خریداری کند. دولت من کارهایی فراتر از دولت قبلی انجام داده است.

نیویورک تایمز بامداد دوشنبه نوشت جان بولتون که دموکرات‌ها به شدت خواستار شهادت دادن او در محاکمه ترامپ هستند، در کتاب تازه‌اش که هنوز منتشر نشده افشاگری‌هایی علیه رئیس جمهوری آمریکا انجام داده است.

بولتون در این کتاب که بخش‌هایی از آن به دست نیویورک‌تایمز رسیده، نوشته است که دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در ما اوت 2019 (شهریورماه) به وی گفته بود که کمک نظامی 391 میلیون دلاری به اوکراین را متوقف می‌کند.

منبع: ایلنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s