جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۹

ونزوئلا از آمریکا به دادگاه لاهه شکایت کرد

ساعت 24-رییس جمهور ونزوئلا اعلام کرد که این کشور پرونده اقدامات و تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه کاراکاس را به دیوان بین‌المللی کیفری (لاهه) ارجاع داده است.

به گزارش خبرگزاری پرنسالاتینا، نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا روز گذشته (پنج شنبه) در پیامی توئیتری این اقدامات و تحریم‌های یک‌ جانبه آمریکا را جنایاتی علیه بشریت و مردم ونزوئلا عنوان داشت و در ادامه بر حقوق ملت کشورش برای برخورداری از صلح و حق حاکمیت در ونزوئلا تاکید کرد.

وی در ادامه نوشت: ما به دنبال محکوم کردن قاطعانه اقدامات جنایتکارانه آمریکا علیه مردم ونزوئلا در دیوان بین المللی کیفری(لاهه) هستیم. این حجم از تجاوز و تحریم از سوی واشنگتن دیگر کافیست. ونزوئلا خواهان عدالت است.

دولت ونزوئلا در حالی پرونده تحریم های ظالمانه آمریکا علیه کاراکاس را به دیوان بین المللی کیفری ارجاع داده و از این دادگاه خواسته این مسئله را بررسی کند که دولت ترامپ مدتهاست ونزوئلا را تحت شدیدترین تحریم های اقتصادی قرار داده و به همین دلیل این کشور منطقه آمریکای لاتین با چالش های فراوانی دست و پنجه نرم می کند.

در همین حال خورخه آرئاسا، وزیر امور خارجه ونزوئلا نیز روز گذشته (پنج شنبه) اعلام کرد: ما باور داریم که این تحریم‌های یکجانبه جنایات علیه بشریت هستند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ونزوئلا همچنین عنوان کرد که سیاست های یک جانبه آمریکا که ناقض حقوق بین الملل و حق حاکمیت ملت ها در سراسر جهان هستند، هدفی جز تغییر دولت‌ها از راه‌های خلاف قانون اساسی دنبال نمی‌کند.

ونزوئلا در دو سال اخیر سخت‌ترین شرایط سیاسی و اقتصادی چند دهه گذشته خود را تجربه کرده است.

این کشور که از زمان حضور ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید با شدیدترین فشارها و تحریم‌های واشنگتن مواجه شده، در دو سال گذشته توانسته در برابر این فشارها مقاومت کند.

شرایط نامساعد اقتصادی ونزوئلا زندگی را برای مردم این کشور سخت کرده و سبب مهاجرت بیش از چهار میلیون نفر از این کشور در سال ۲۰۱۹ شده است.

مشکلات شدید اقتصادی برای چند ماه ونزوئلا را به سوی بحرانی سیاسی کشانده و پیامد بحران اقتصادی در این کشور، کمبود مواد غذایی و دارو، قطعی برق و سیل عظیمی از مهاجرت بوده است.  

ایرنا

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s