شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۹

قیمت مرغ در بازار امروز چند؟

ساعت24-عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: امروز قیمت هر کیلو مرغ گرم ۱۲ هزار و ۹۰۰ تا ۱۳ هزار تومان است.

 عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی، با اشاره به اینکه قیمت مرغ نسبت به اواخر هفته گذشته نوسانی نداشته است، اظهار کرد: امروز متوسط قیمت هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری ۸ هزار و ۹۰۰ تا ۹ هزار تومان و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی‌ها ۱۲ هزار و ۹۰۰ تا ۱۳ هزار تومان است.

او افزود: طبق روال معمول در ایام پایانی هفته قیمت مرغ به سبب ازدیاد تقاضا ۱ تا ۱ و نیم درصد افزایش می‌یابد و مجدد در اواسط هفته به قیمت سابق خود باز می‌گردد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ در بازار وجود ندارد، بیان کرد: طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته تولید مرغ در ایام پایانی سال در حدی است که کمبودی در عرضه وجود ندارد تا به تلاطم قیمت در بازار دامن بزند.

حجت از افت روند قیمت جوجه یک روزه طی روزهای اخیر در بازار خبر داد و گفت: با توجه به پایان جوجه ریزی شب عید از ۱۵ بهمن به بعد قیمت روند نزولی به خود گرفته به طوری که به قیمت مصوب خود نزدیک شده است.

او ادامه داد: بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی میزان تولید جوجه یک روزه در بهمن نسبت به دی ۱۰ میلیون قطعه بیشتر است که همین امر موجب شده قیمت به نرخ مصوب ۲ هزار و ۵۵۰ تومان ستاد تنظیم بازار برسد.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی قیمت واقعی هر کیلو مرغ زنده را ۹ هزار و ۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان و مرغ آماده به طبخ را ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد.

حجت درباره آخرین وضعیت جوجه ریزی در ایام پایانی سال گفت: بنابر آمار در ماه‌های بهمن و اسفند ۱۳۰ تا ۱۴۰ میلیون قطعه جوجه ریزی در واحدهای مرغداری صورت گرفته که با وجود افزایش جوجه ریزی نسبت به دیگر ماه‌های سال نوسان چشمگیری در بازار شب عید نخواهیم داشت.

استمرار ثبات نسبی قیمت نهاده‌های دامی در بازار

او درباره آخرین وضعیت بازار نهاده‌های دامی اظهار کرد: در حال حاضر در خصوص عرضه ذرت و کنجاله سویا در بخش دولتی مشکلی وجود ندارد و تنها قیمت ذرت در بازار آزاد با نوساناتی روبرو است.

به گفته عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی قیمت کنونی مکمل، واکسن و دارو نسبت به ایام ابتدایی سال به سبب عدم اختصاص ارز یارانه‌ای رشد چند برابری داشته است که این امر بر افزایش هزینه‌های تولید دامن می زند.

حجت با اشاره به اینکه خبری از صادرات رسمی مرغ به بازارهای هدف نیست، افزود: با توجه به افزایش تعرفه‌های صادراتی و صدور قوانین متعدد صادرات رسمی برای تجار صرفه اقتصادی ندارد و همین امر موجب شده تا مرغ به صورت قاچاق به کشورهای همسایه صادر شود.

او درباره آخرین وضعیت خرید تضمینی مرغ گفت: طی ماه‌های اخیر پشتیبانی امور دام اقدام به خرید تضمینی مرغ منجمد از مرغداران کرده است، اما تا زمانی که خرید مرغ به نحوه فعلی از مرغداران صورت گیرد تاثیری در شرایط بازار نخواهد داشت.

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی با تاکید بر خرید مرغ زنده از مرغداران بیان کرد: اگر پشتیبانی امور دام بخواهد سالیانه ۱۰۰ هزار تن مرغ منجمد از مرغداران خریداری کند این میزان تولید از مجموع تولید یک ماهه واحدهای مرغداری کمتر است به همین خاطر تاثیری به حال صنعت ندارد.

حجت با اشاره به اینکه واردات مرغ به قیمت نابودی صنعت طیور تمام می‌شود، بیان کرد: در شرایط فعلی تحریم منابع ارزی از اهمیت بالایی برای کشور برخوردار است و تنها واردات مرغ به قیمت نابودی صنعت طیور تمام می‌شود چرا که بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته کمبودی در جوجه ریزی ایام پایانی سال وجود ندارد که مسئولان بخواهند بخشی از نیاز کشور را از طریق واردات تامین کنند.

او در پایان از آزادسازی صادرات جوجه یک روزه خبر داد و گفت: با توجه به شرایط مساعد تولید و مازاد عرضه بیش از تقاضا مسئولان ذیربط اقدام به صادرات جوجه یک روزه و تخم مرغ نطفه دار کردند که اگر میزان صادرات به بازارهای هدف قابل توجه باشد کاهش چندانی در قیمت جوجه یک روزه در بازار نخواهیم داشت.

باشگاه خبرنگاران

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s