تعاون

ساعت 24 - محمد شریعتمداری وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خبرداد از بودجه مصوب 470 هزار میلایرد تومانی سال 1398 تا امروز رقمی برابر با 170 هزار میلیارد تومان ان دست نیافتنی است. به نظر می رسد این رقم یعنی کسری بودجه سال 1398 تا پایان سال بیشتر از این رقم شود.

یک محاسبه ساده نشان می دهد دست کم 35 درصد بود جه امسال دست نیافتنی است ودرآمدهای آن محقق نمی شود وی که دراتاق بازرگانی ایران سخن می گفت تصریح کرد این میزان درآمد به دست نیامده تکانه های شدید براقتصاد و مردم وارد می کند و پیامد دارد. به گفته وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی تحریم های آمریکا از دلایل اصلی دست نیافتنی شدن درآمدهی بودجه مصوب است. به گزارش ساعت 24 شریعتمداری تصریح کرد در داستان تحریم ایران متاسفانه اروپا و آمریکا دریک مسیر قرار گرفته اند.اصل " کار" است. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی  دربخشی از صحبتهایش تاکید کرد اصل و اساس این است که درجامعه " کار" وجود دشته باشد. درصورتی که در کشور کار  نباشدنه کارفرمایی می ماند نه کارگری. سازمان تامین اجتماعی یا سازمان امورمالیاتی توجه داشته باشند فشار برواحدهای تولیدی که کار ایجاد کرده و شغل درست کرده اند می تواند نتایج نامناسبی داشته بشد. من به مدیران سازمان تامین اجتماعی یاد آور شده ام حتی اگر یک واحد تولیدی که کار دارد و کارگران درآن شاغل و کارمی کنند حق بیمه اش را پرداخت نکرده باشد باید ملاحظه کرد این واحد نباید تعطیل شود.اوعلام کرد: با توجه به شرایط جدید بازار کار در جهان و تحولات در نوع فعالیتهای تولیدی نیازمند این هستیم تا در قوانین حاکم بر بازار کار از جمله قانون تامین اجتماعی و قانون کار اصلاحاتی اعمال کنیم.

«محمد شریعتمداری» در حاشیه نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در جمع خبرنگاران گفت: پرداخت عیدی برای سه میلیون و ۳۰۰ هزار بازنشسته سازمان تامین اجتماعی از هفته گذشته آغاز شده است. همچنین با پیگیری‌های انجام‌شده نرخ دستمزد کارگران در سال آینده در کمیته مزد و تصویب در شورای عالی کار تعیین خواهد شد و نتایج آن به فوریت اعلام می‌شود.وی درباره اصلاحات ساختاری سازمان تامین اجتماعی گفت: با توجه به شرایط جدید بازار کار در جهان و تحولات در نوع فعالیتهای تولیدی نیازمند این هستیم که در قوانین حاکم بر بازار کار از جمله قانون تامین اجتماعی و قانون کار اصلاحاتی اعمال کنیم.شریعتمداری با بیان اینکه اصلاحات در دو بخش خواهد بود، تصریح کرد: بخش اول شامل اصلاحات اساسی و کلان است که برای آن کارگروه پژوهشی تشکیل شده است. از سوی دیگر قوانین حاضر نیاز به اصلاحات فوری‌تری دارد که برای آن نیز کمیته دائمی در سازمان تامین اجتماعی و وزارتخانه کار وجود دارد.به گفته وزیر کار، در وزارتخانه به مسائلی همچون سختی کار مشکلات هیات های حل اختلاف و تشخیص پرداخته می شود و سازمان تامین اجتماعی به مسائل مربوط به بیمه رسیدگی می‌کند.شریعتمداری با اشاره به اصل سه جانبه گرایی گفت: پیشنهاد اصلاح قانون را تقدیم هیات وزیران کرده‌ایم تا به شورای عالی تامین اجتماعی بازگردیم که اگر مراحل خود را طی کند، وعده سه جانبه گرایی محقق خواهد شد. پیشنهاد اصلاح قانون را تقدیم هیات وزیران کرده‌ایم تا به شورای عالی تامین اجتماعی بازگردیم که اگر مراحل خود را طی کند وعده سه جانبه گرایی محقق خواهد شد.

وی در پاسخ به سوالی درباره حداقل و حداکثر دستمزد کارگران در سال آینده گفت: نرخ تورم بعد از تغییرات نرخ ارز مورد کنترل قرار گرفته و اگرچه در رابطه با نرخ تورم رضایت نداریم، اما در یک ثبات نسبی قرار گرفته است. شاخص‌های خرده‌فروشی کالا و خدمات نشان می‌دهد که تورم ماهیانه، نقطه به نقطه و متوسط ۱۲ ماهه روند رو به بهبود را طی می‌کند و همین طور شاخص‌های بهای تولیدکننده همین روال بهبود را دارد.به گفته شریعتمداری، شاخص تولیدکننده نشانه تورم آتی است و از آنجا که این شاخص هم دارای ثبات نسبی است و روند مطلوبی را طی می‌کند، بنابراین روند تورم انتظاری را برای سال آینده بالا پیش‌بینی نمی‌کنیم.وزیر کار اظهار کرد: امیدواریم تورم انتظاری در رقم‌های قابل قبولی کنترل شود و در همین چارچوب کمیته دستمزد با استفاده از بررسی، حداقل سبد معیشتی و همچنین نرخ تورم سال جاری و تورم انتظاری پیشنهاد لازم را برای تعیین حداقل دستمزد به شورای عالی کار ارائه خواهد داد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

خط داغ

تازه ترین خبرها

مطالب خواندنی