یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۱

دبیرکل حزب‌الله: انقلاب ایران بر خلاف جنگ و تحریم با ایستادگی مردم، پا بر جاست

ساعت24-دبیر کل حزب‌الله لبنان امروز به مناسبت چهلم شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس سخنرانی کرد و گفت، انقلاب ایران بر خلاف همه تحریم‌ها و محاصره‌ها و جنگ‌ها با ایستادگی مردم پا بر جا ماند.

 سخنرانی سید حسن نصرالله در مراسم بزرگداشت یاد شهدای مقاومت (شهید راغب حرب و شهید سید عباس موسوی و شهید حاج عماد مغنیه )و چهلمین روز شهادت سردار سپهبد «شهید حاج قاسم سلیمانی» و «حاج ابومهدی المهندس» و همرزمان شهیدشان٬ آغاز شد.

نصرالله در ابتدا یاد شهدای مقاومت را که در چنین روزهایی به شهادت رسیدند گرامی داشت و از شهدای اخیر مقاومت یعنی شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و همراهانشان تمجید کرد.

دبیر کل حزب‌الله هنگام اشاره به مناسبت‌های ماه جاری میلادی، ضمن تبریک میلاد حضرت زهرا علیها السلام، به سالروز پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و آن را به رهبر انقلاب، مردم و دولت ایران تبریک گفت.

انقلاب ایران بر خلاف جنگ‌های مختلف، پا بر جاست

نصرالله گفت، انقلاب ایران بر خلاف همه جنگ‌های نظامی، امنیتی، اقتصادی، روانی و رسانه‌ای، به لطف خدا و با ایستادگی مردم مؤمن در همه حوزه‌ها و در همه مراحل‌، پایداری کرد. در سالروز پیروزی انقلاب، تشییع شهدا، حاج قاسم سلیمانی و ابومهندی المهندس و سایر همراهانشان پیامی قوی برای دوست و دشمن فرستاد. پیام برای دشمن این بود که ناامید شود؛ دشمنی که روی سقوط انقلاب و فروپاشی نظام جمهوری اسلامی از درون حساب کرده بود، همانطور که جان بولتون انتظار داشت که انقلاب، سال چهلم خود را نبیند و جشن سال نو میلادی را در تهران بگیرند. پیام برای دوستان از همه مظلومان گرفته تا مستضعفان این بود که بدانند که آنها تکیه بر قلعه‌ای استوار، قدرتمند و سرافراز دارند که هر چه خطرات علیه‌ش بیشتر شود، صلابت این قلعه نیز بیشتر خواهد شد.

تبریک سالروز آغاز انقلاب مبارک به مردم مظلوم

نصرالله همچنین به سالروز انقلاب در بحرین نیز اشاره کرد و گفت، به ملت مظلوم بحرین سالروز انقلاب مبارکشان را تبریک می‌گویم؛ مردمی مظلوم که دنبال حقوق طبیعی خود است و در این راه فداکاری‌های زیادی کرده و شهید و مجروح و زندانی و بازداشتی داده و امروز برای بازگشت بحرین به جایگاه طبیعی خود تلاش می‌کند چرا که حکام آن، آن را پایگاهی برای سازش [با دشمن صهیونیستی] و توطئه علیه آرمان مردم فلسطین تبدیل کرده‌اند.

نصرالله در ادامه به تشییع باشکوه شهدای مقاومت در سال‌های گذشته بخصوص امسال در تشییع پیکر شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس در ایران و عراق اشاره کرد و گفت، خیلی از این مردم حاج قاسم را نمی‌شناختند. این همه محبت جوشان از کجا آمده است؟ هنگامی که وصیت حاج قاسم را می‌خواهیم می‌بینیم که ما مقابل مجاهدی هستیم که غ مردم و امتش را داشت... آنها اولیاء خدا بودند که همه عمر خود را در راه خدای تبارک و تعالی هزینه کردند و خدا نیز آنها را عزت داد.

در ابتدای مقاومت خون شیخ راغب حرب ما را وارد مرحله‌ای جدید کرد. شهادت سید عباس موسوی مقاومت را وارد مرحله‌ای کرد که با قبلش متفاوت بود. شهادت حاج عماد هم همینطور بود. امروز شهادت حاج قاسم نیز کل منطقه و محور مقاومت و جمهوری اسلامی را وارد مرحله‌ای جدید و حساس و سرنوشت‌ساز کرد. مقاومون و مردم مقاومت، همانطور که خون و وصیت شهید راغب حرب، عباس موسوی و حاج عماد مغنیه را بر دوش کشیدند، قادرند که این مسئولیت جدید را نیز بر دوش بگیرند. امروز مردم مقاومت مقابل چالشی جدید هستند.

دبیر کل حزب‌الله ادامه داد: دولت دونالد ترامپ در چند هفته پیش، علاوه بر جنایات زیاد دیگرش، دو جنایت بزرگ دیگر مرتکب شد. اول جنایت چند هفته پیش  ترور شهید حاج قاسم و ابومهدی در نزدیکی فرودگاه بغداد بود که کاملا آشکار انجام شد و رئیس جمهور آمریکا آن را رسما بر عهده گرفت. هر بار که ترامپ در روزهای اخیر سخنرانی کرده به این جنایت اشاره کرده است.  جنایت دوم، اعلام طرحی است که معامله قرن خوانده می‌شود. جنایت اول در خدمت جنایت دوم بود. هر دو جنایت هم در خدمت طرح استعماری و سلطه‌جویی آمریکا و اسرائیل بر منطقه و مقدسات ماست.

نصرالله توضیح داد: آنچه معامله قرن نامیده شده، در ظاهرش هم که نگاه کنیم، معامله نیست. بلکه دیکته است. فلسطینی‌ها می‌گویند اصلا ما اطلاع نداشتیم. پس معامله نیست بلکه طرح ترامپ برای تمام کردن آرمان فلسطین است. این طرح، طرحی اسرائیلی برای پایان دادن به فلسطین است که ترامپ آن را بر عهده گرفته است. در خصوص محتوایش باید گفت که کاملا گمراه‌کننده و پایمال کننده حقوق فلسطینی‌هاست؛ از قدس، آوارگان و مناطق اشغالی گرفته تا مرز و حریم آبی و هوایی و حاکمیت فلسطین. در نهایت هم یک کشوری به فلسطینی‌ها می‌دهد که کشوری مسخ شده و غیرقابل زندگی است. وقتی که شما نقشه فلسطین را ببیند که طبق طرح ترامپ پیشنهاد شده، هیچ کس نمی‌تواند آن را بپذیرد. آیا این طرح موفق خواهد شد؟ این منوط به ثبات مواضع بستگی دارد. آمریکا و تصمیمش قضای محتوم نیست. دولت‌های قبلی آمریکا هم طرح‌های متعددی داشتند اما همه‌اش شکست خورد. کشورهای ذی‌ربط و مربتط باید استقامت کنند تا این طرح نیز شکست بخورد.

نصرالله گفت: مهم‌تر از همه موضع فلسطینی‌هاست. از مردم گرفته تا گروه‌های مقاومت و سازمان آزادی‌بخش فلسطین که یکپارچه باید موضع بگیرند. شاید در درون خودشان اختلافاتی داشته باشند و برخی به فلسطین از بحر تا نهر و برخی به مرزهای ۱۹۶۷ معتقد باشند، اما همه در پایتختی قدس و حق بازگشت آوارگان مشترکند. این سنگ‌بنای اصلی برای مقابله با طرح ترامپ است.

نصرالله به مواضع اخیر عربی در این خصوص اشاره کرد و گفت، نشست اتحادیه عرب و نشست پارلمان عربی در امان، نشست سازمان همکاری اسلامی، نشست پارلمانی‌ها برای قدس در مالزی، موضع روسیه، چین، اتحادیه اروپا، سازمان ملل، برخی مواضع داخلی در آمریکا، همه این طرح را رد کردند. برخی با شدت و برخی دیگر بر اصول و قانون بین‌الملل تأکید کردند و تا الان یک کشور با وزن و تاثیر این را تأیید نکرده و تنها حامیانش نتانیاهو و ترامپ هستند. در عرصه لبنان هم باید از مواضع لبنانی‌ها شامل موضع رسمی رئیس جمهور، رئیس پارلمان و احزاب و مردم، باید تمجید کرد. خدا را شکر موضوعی در لبنان محل اجماع همه قرار گرفت (لبخند).

نصرالله گفت، این طرح، بخشی از خاک لبنان یعنی مزارع شبعا، تلال کفرشوبا و بخش لبنانی روستای الغجر را به دشمن اسرائیلی  داده است. دوم اسکان آوارگان فلسطینی در لبنان را تایید کرد. سوم حمایت مطلق از اسرائیل در ترسیم مرزهای آبی و خاکی و تاثیرآن بر برداشت از مخازن گاز و نفت است. اگر برخی در لبنان درباره اسکان آوارگان فلسطینی در لبنان نگرانی‌هایی دارند، باید به آن توجه کرد.

موضع وزرای خارجه کشورهای عربی هم خیلی خوب بود اما نگرانی کجاست؟ اینجاست که برخی مسئولان در کشورهای عربی خلیج (فارس) میگویند که برخی نقاط این طرح قابل بررسی است و این آغاز سستی خواهد بود. اگر می‌خواستیم این سیاست را قبول کنیم، الان دشمن اسرائیلی آمده بود جنوب را گرفته بود و به پایتخت رسیده و الان لبنان را گرفته بود.

منبع: فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s