چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۸

پوتین مشاور کهنه‌کارش را برکنار کرد

ساعت 24-رئیس جمهور روسیه یکی از مشاوران کهنه‌کار و نزدیکش را که روابط مسکو با اوکراین را مدیریت می‌کرد، برکنار کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در یک بیانیه دو خطی در وب‌سایت کرملین ولادیسلاو سورکف، مشاور کهنه‌کار و نزدیکش را که از سوی بسیاری در کی‌یف یک فرد تندرو محسوب می‌شد، از سمتش برکنار کرد.

چندین هفته بود که شایعاتی درباره اخراج سورکف که همزمان با تشدید ناگهانی درگیری‌ها در شرق اوکراین بود، به گوش می‌رسید.

این حکم یک هفته پس از آن صادر شد که کرملین اعلام کرد دیمیتری کوزاک، یکی از مقامات ارشد روسیه که متولد اوکراین است در حال حاضر مسئول مدیریت روابط مسکو با اوکراین می‌باشد؛ کرملین با این بیانیه رسما سورکف را کنار گذاشت.

به دنبال الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ میلادی و شورش جدایی‌طلبان حامی روسیه در دونباس واقع در شرق اوکراین که در جریان آن بیش از ۱۳ هزار تن کشته شدند، روابط میان مسکو و کی‌یف خدشه‌دار شد.

این در حالی است که روسیه هر گونه دست داشتن در این درگیری‌ها را رد می کند.

مسکو و کی یف در خصوص نحوه اجرای یک توافق صلح در دونباس با یکدیگر مشاجره دارند اما اختلافات بزرگ همچنان باقی مانده و عادی شدن کاملا روابط بسیار دور از انتظار است.

الکسی چسناکف، تحلیل‌گر سیاسی که قبلا برای سورکف در دفتر ریاست جمهوری روسیه کار می‌کرد، ماه گذشته اعلام کرده بود که سورکف به خاطر تغییر در سیاست مربوط به اوکراین استعفا داده است.

وی گفته بود: این تصمیم توسط سورکف اتخاذ شده و تغییر نخواهد کرد. من این موضوع را از شخص سورکف شنیدم.

یکی دیگر از منابع نزدیک به سورکف به خبرگزاری رویترز گفت که سورکف به شدت به انتصاب کوزاک واکنش نشان داده است.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s