پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۸

فلزات سمی در جواهرات ارزان قیمت

سرب

ساعت 24- مطالعه‌ای که به تازگی در آلمان توسط اداره حمایت از مصرف‌کنندگان و ایمنی مواد غذایی انجام شده، نشان می‌دهد که بخش اعظمی از جواهرات ارزان‌قیمت، حتی بالای ۹۰ درصد حاوی سرب و کادمیوم هستند


.به گزارش نشریه اشترن؛ این گونه جواهرات که بسیار شبیه جواهرات واقعی هستند، حد مجاز سرب و کادمیوم را پشت سر گذاشته و حتی بعضی از آنها کاملاً از فلزات سنگین تشکیل شده‌اند. کادمیوم به ‌عنوان یک عنصر فلزی سنگین، نقش مهمی در آلودگی محیط و ایجاد سمیت و تنش در موجودات زنده ایفا می‌کند. کادمیوم در زیورآلات مورد استفاده قرار می گیرد تا زرق و برق در فلز ایجاد شود و از سوی دیگر جواهرات را سنگین‌تر می‌کند.

محققان این مطالعه می‌گویند: به نظر می‌رسد کالاهای چینی، بیشتر با فلزات سنگین آلوده می‌شوند. این در حالی است که قرارگیری طولانی مدت در معرض این فلزات، پیامدهای سنگین برای سلامت به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال، سرب می‌تواند به سیستم عصبی آسیب برساند و منجر به ناباروری شود. کادمیوم در کلیه‌ها، کبد و استخوان‌ها تجمع کرده و می‌تواند به ایناندام آسیب برساند. اکسید کادمیوم نیز یک ترکیب شیمیایی سرطان‌زا است.به گفته محققان کودکانی که در هنگام بازی، جواهرات را در دهان خود قرار می‌دهند، به ویژه در معرض خطر هستند. اداره حمایت از مصرف‌کنندگان و ایمنی مواد غذایی توصیه می‌کند که مصرف‌کنندگان این محصولات همیشه باید از فروشندگان مورد اعتماد خود و یا از یک فروشگاه تخصصی، جواهرات بخرند.گفتنی است در اتحادیه اروپا قوانینی وجود دارد که استفاده از کادمیوم در زیورآلات را محدود می‌کند و طبق این قوانین کادمیوم استفاده شده نباید بیش از ۱٪ درصد وزن کالا باشد. استفاده از کادمیوم در زیورآلات پلاستیکی شامل این محدودیت نمی‌شود. همچنین طبق این قوانین محتوای سرب باید کمتر از ۵٪ درصد وزن کالای ساخته شده باشد.
کمبود کربوهیدرات با بدن چکار می کند؟
طرفداران کاهش وزن اغلب سراغ رژیم‌های غذایی کم‌کربوهیدرات می‌روند در حالی که نمی‌دانند این گروه غذایی تا چه حد در افزایش سلامت عمومی بدن نقش دارد.به گزارش فوکوس آنلاین و به عقیده کارشناسان تغذیه، همه کربوهیدرات‌ها مضر نیستند و کسانی که قصد کاهش وزن دارند، همانطور که کربوهیدرات‌های ساده مانند برنج و نان سفید و سایر نشاسته‌های تصفیه شده را از رژیم غذایی خود حذف می‌کنند، باید سراغ غلات کامل از قبیل نان سبوس‌دار، برنج قهوه‌ای و سایر کربوهیدرات‌های پیچیده بروند.

برخلاف پروتئین و چربی، بدن ما می‌تواند خود کربوهیدرات تولید کند. البته منظور این نیست که ما باید غذاهای سرشار از کربوهیدرات را از برنامه غذایی خود حذف کنیم. زیرا آنها علاوه بر کربوهیدارت، فیبر و ویتامین‌های مهمی را به بدن می‌رسانند و گلوکز موجود در آن‌ها برای تنظیم قند خون ضروری است.انجمن تغذیه آلمان توصیه می‌کند حداقل ۵۰ درصد انرژی مورد نیاز روزانه باید از کربوهیدرات‌ها بدست آید. در غیر این صورت باید شاهد عوارضی مانند خستگی مزمن باشیم. اگر گلوکز خون در نتیجه کاهش مصرف کربوهیدرات‌ها کاهش یابد، سطح قند خون کم شده و شما مدام احساس خستگی می‌کنید. همچنین سطح ناپایدار قند خون میل شما به مصرف شیرینی‌ها را افزایش می‌دهد. نتیجه این اتفاق عدم کنترل وزن است. علاوه بر این طبق گفته متخصصان کلینیک مایو، محدود کردن کربوهیدرات به کمتر از ۲۰ گرم در روز می‌تواند باعث کتوزیس و در نتیجه بوی بد دهان شود.اما بر خلاف غذاهای پرچرب و پر پروتئین، غذاهای حاوی کربوهیدرات معمولاً حاوی فیبر زیادی هستند. فیبر برای بهبود فرایند هضم لازم است. اگر بدن فاقد فیبر باشد، یبوست رخ می‌دهد.برای تأمین انرژی مغز ما به گلوکز نیاز داریم. در غیر این صورت تمرکز کاهش می‌یابد و شما سردردهای مکرر را تجربه خواهید کرد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s