یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴

کرسی ریاست یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به چه کسی خواهد رسید؟!

معمای 1+4

خبر

ساعت 24-یازدهمین دوره انتخابات مجلس در غیاب اصلاح‌طلبان و با کمترین میزان مشارکت مردمی در تاریخ انتخابات‌های صورت‌گرفته در جمهوری اسلامی، برگزار شد و با اعلام قطره‌چکانی آمار، مشخص شد که اصولگرایان مطابق پیش‌بینی‌ها، اکثریت قریب به اتفاق کرسی‌های پارلمان را در دست گرفته‌اند تا مثال مجالس هفتم، هشتم و نهم، صدای فعالان حاضر در منتهی‌الیه راست سیاست ایران، صدای غالب بر بهارستان یازدهم باشد.

در این میان آنچه با راهیابی چندین و چند چهره سرشناس اصولگرا به مجلس شورای اسلامی محل پرسش است؛ تکلیف کرسی‌ای است که در 12 سال گذشته در اختیار علی لاریجانی بود.در روزهای ابتدایی نام‌نویسی کاندیداها برای حضور در میدان رقابت مجلس یازدهم، باتوجه به حضور پرتعداد اصولگرایان و کم‌فروغ اصلاح‌طلبان، فقدان ژنرال‌ها به خوبی احساس می‌شد تا اینکه سیدمصطفی میرسلیم که در روزهای انتخابات ریاست‌جمهوری 96 حاضر به کناره‌گیری به سود سایر اصولگرایان نشد، در انتخابات حاضر شد. همان زمان نام او به عنوان یکی از کاندیداهای تصاحب قدرتمندترین کرسی مجلس اعلام شد ولی چندی بعد و با نام‌نویسی حمیدرضا حاجی‌بابایی، رییس فراکسیون ولایی دهمین دوره مجلس، شانس میرسلیم کمرنگ‌تر شد.اگر حاجی بابایی در جریان سومین اجلاسیه مجلس دهم به سود لاریجانی کناره‌گیری نمی‌کرد، محمدرضا عارف بالاخره کرسی ریاست مجلس را در اختیار می‌گرفت ولی او نه تنها ریاست را به لاریجانی هدیه داد، بلکه در اجلاسیه چهارم نیز کاندیدا نشد تا رییس فعلی مجلس دهم با آسودگی خیال بتواند کرسی ریاست را در اختیار بگیرد. مسعود پزشکیان که در طول 4 سال مجلس دهم نایب‌رییسی اول پارلمان را برعهده داشت، ازجمله چهره‌هایی است که همچون میرسلیم و حاجی‌بابایی با رای مردم در یک قدمی پارلمان یازدهم قرار دارد و می‌تواند یکی از گزینه‌های رسیدن به کرسی ریاست مجلس باشد ولی باتوجه به حضور کم‌تعداد اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان در لیست منتخبان، بعید است اصولگرایان حاضر به قمار روی او باشند.در این میان جدی‌ترین رقابت میان 2 چهره‌ای ایجاد شده که تا دقیقه 90 زیر بار تهیه لیست مشترک نرفتند. محمدباقر قالیباف و مرتضی آقاتهرانی 2 فعال سرشناس اصولگرایان محسوب می‌شوند که هرکدام به نوع خود شانس تصاحب کرسی ریاست مجلس را دارند. قالیباف به عنوان نفر اول و آقاتهرانی به عنوان نفر سوم راهی «بهارستان» می‌شوند ولی به نظر می‌رسد در روزهای ابتدایی مجلس آینده همه‌چیز مشخص خواهد شد. جایی که حامیان نواصولگرایی و پایداری‌ها در وزن‌کشی درون‌پارلمانی نهایت تلاش خود را برای کسب کرسی‌های هیات رییسه و البته صندلی رییس به کار خواهند برد؛ تلاشی که به حکم تجربه می‌تواند به تقابلی درون‌جریانی منتهی شود.

منبع: روزنامه اعتماد

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s