یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۶

هشدار سندرز به روسیه برای عدم دخالت در انتخابات

گزینه مورد علاقه پوتین در امریکا کیست؟

خبر

ساعت 24-بنا بر گزارش‌ها مقام‌های اطلاعاتی امریکایی به سناتور برنی سندرز گفته‌اند که روسیه در تلاش است تا به کمپین او کمک کند.گفته می‌شود این اطلاعاتی است که اخیرا دستگاه‌های اطلاعاتی امریکا در اختیار کنگره قرار داده‌اند و عنوان کردند که کرملین در تلاش است تا مانند سال 2016 روی انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2020 نیز اثرگذار باشد. در حال حاضر طبق اطلاعاتی که رسانه‌های امریکایی منتشر کردند نشان می‌دهد روسیه در تلاش است در کارزار دموکرات‌ها از برنی سندرز حمایت کند تا در برابر دونالد ترامپ قرار گیرد.

با این وجود بلافاصله پس از انتشار خبر برنی سندرز در بیانیه‌ای هرگونه کمک ادعایی از طرف ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه را رد کرد. او به خبرنگاران گفت: پیام من به پوتین کاملا واضح است، از انتخابات امریکا خارج شویدو اگر رییس‌جمهور شوم قطعا اجازه نخواهم داد که چنین کاری انجام دهید. واشنگتن پست اولین نشریه‌ای بود که هشدار سرویس‌های اطلاعاتی به سندرز را گزارش داد. همچنین آژانس امنیت ملی امریکا گزارش داد که این کارزار برای حمایت از کمپین ترامپ نیز فعال شده است.

سندرز همچنین در بیانیه خود تایید کرد که از حدود یک ماه قبل در مورد تلاش‌های روسیه از سوی دستگاه‌های اطلاعاتی، آگاه شده و جلسات توجیهی نیز برگزار شده است. او در جمع خبرنگاران گفت که به روسیه و سایر کشورها هشدار می‌دهم که در انتخابات دخالت نکنید. وی توضیح داد که در این اطلاع‌رسانی عنوان نشد که روسیه بناست چه نقشی در این کارزار ایفا کند. ولی عنوان شد روسیه و شاید سایر کشورها در این کارزار نقش داشته باشند.

با این حال دونالد ترامپ روز جمعه در گردهمایی طرفداران خود در لاس وگاس به یافته‌های مربوط به جامعه اطلاعاتی امریکا اشاره کرد و اظهار داشت که این اقدام تنها با هدف ضربه زدن به من از سوی دموکرات‌ها صورت گرفته است. دونالد ترامپ عنوان کرد که دموکرات‌ها در هیچ کاری خوب نیستند و هیچ کاری را نمی‌توانند به خوبی انجام دهند. با این حال دونالد ترامپ از این فضا استفاده کرد و گفت که روسیه بیشتر علاقه‌مند است تا برنی سندرز پیروز شود تا من.

سندرز در این بیانیه گفت: در سال 2016 روسیه از تبلیغات اینترنتی در کشور ما استفاده کرد و برداشت من آن است که آنها دوباره این کار را در سال 2020 انجام دهند. برخی موارد زشتی که در اینترنت به کمپین ما نسبت داده شده، ممکن است طرفدار واقعی ما نباشند.

به نوشته آتلانتیک، در سال 2016 کرملین سرمایه‌گذاری زیادی را برای ایجاد فضایی تبلیغاتی در فیس بوک و شبکه‌های اجتماعی برای حمایت از ترامپ و به چالش کشیدن سیستم انتخاباتی انجام داد. حالا چهارسال از انتخابات 2016 می‌گذرد و تحت ریاست‌جمهوری ترامپ شکاف نژادی و نابرابری در امریکا بیشتر شده است و کماکان روسیه به دنبال دخالت در انتخابات امریکا است. اما دیگر نیازی به کارهای خلاقانه زیادی ندارد. او به همان شیوه سابق به کار خود در شبکه‌های اجتماعی ادامه می‌دهد. با این حال گفته می‌شود که کرملین از سال 2016 نیز علاقه‌مند بوده تا به هر نحو ممکن هیلاری کلینتون را از سر راه خود کنار بگذارد. برخی عنوان می‌کنند که این کار ابتدا در جمع دموکرات‌ها انجام شد و سپس از طریق ترامپ به اوج خود رسید. برخی عنوان می‌کنند که ترامپ-سندرز هرکدام رییس‌جمهور امریکا شود به نفع روسیه خواهد بود. هرچند که پوتین و سندرز به‌شدت با یکدیگر به لحاظ فکری زاویه دارند اما تحلیل کرملین در این است که حضور سندرز آسیبی به منافع روسیه وارد نمی‌کند. ولی واقعیت آن است که هیچ گزینه‌ای بهتر از ترامپ برای روسیه نیست. طی 4سال گذشته اگرچه اختلافات میان امریکا و روسیه پابرجا ماند اما تنش‌ها افزایش پیدا نکرد و تحریم‌ها به شکل سختگیرانه علیه روسیه دنبال نشد. حال تصور کنید در امریکا فردی مانند هیلاری کلینتون روی کار بود، قطعا تنش‌ها میان امریکا و روسیه بالا می‌گرفت و احتمالا حلقه تحریم‌ها بر روسیه تنگ‌تر می‌شد اما این اتفاق اکنون رخ نداده و به‌رغم فضای ضد روسی که در امریکا وجود دارد دونالد ترامپ و دولت او کماکان علاقه‌مند به بهبود روابط با روسیه است و تنها مانع این امر فضای داخلی امریکاست که فعلا نمی‌تواند بهبود رابطه با روسیه را هضم کند.

دارن لینویل استاد دانشگاه و کارشناس مطالعات روسیه به آتلانتیک می‌گوید: کرملین هنوز می‌خواهد در سیاست امریکا دخالت کند، هدف روسیه از این کار کاهش میزان مشارکت در انتخابات امریکا و تشکیک ایجاد کردن در روند آن است. وقتی که این تشکیک ایجاد شود مشروعیت و قدرت رییس‌جمهور بعدی نیز با چالش مواجه می‌شود و این موضوع رییس‌جمهور بعدی را دچار مشکل می‌کند.

بسیاری از کارشناسان نیز بر این عقیده‌اند که ترجیح کرملین کماکان سرمایه‌گذاری روی ترامپ است. اکنون دستگاه‌های اطلاعاتی اگرچه عنوان کردند که روسیه در تلاش برای اثرگذاری روی کمپین سندرز و ترامپ است اما آنچه واقعیت دارد این است که سرمایه‌گذاری اصلی به گفته نیویورک تایمز کماکان روی ترامپ است. زیرا روسیه معتقد است دولتی در ایالات متحده‌ بر سر کار باشد که درگیر مشکلات داخلی خود باشد، درگیری کمتری در جهان دارد و این به نفع مسکو است. بسیاری معتقدند شیوه جدید روسیه این است که فیلم‌ها و تصاویر نژادپرستانه و عجیب منتشر کند تا نفرت و خشونت در امریکا نیز افزایش پیدا کند. جامعه اطلاعاتی امریکا سعی دارد که اکانت‌های مربوط به روسیه را شناسایی کند و رد تعدادی از آنها نیز گرفته شده است.

اما همین اتفاق یک ضربه نیز به منتقدان واقعی وارد می‌کند. در شبکه‌های اجتماعی از این پس هرکس که مخالف دیگری باشد این قابلیت را دارد که یک حساب کاربری متعلق به روسیه باشد و وارد شده تا فضا را تغییر دهد و چنین موضوعی عملا صدای بسیاری از مخالفان و منتقدان را خفه می‌کند. ولی با این حال یک نکته وجود دارد که پس از تحقیقات رابرت مولر بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات امریکا آگاهی بسیاری از نحوه دخالت روسیه در انتخابات امریکا ایجاد کرد و حتی شرکت‌هایی مانند فیس‌بوک و توییتر را مجبور به اعمال سیاست‌های سخت‌گیرانه‌تر کرد. حالا دیگر بر هیچ کس دخالت روسیه پوشیده نیست، اما روسیه می‌داند اگر می‌خواهد منافع بلندمدت خود را حفظ کند باید بر انتخابات امریکا اثر بگذارد چرا که چهارسال پیش توانست با اثرگذاری بر انتخابات یک تهدید را به فرصت تبدیل کند و بحران با امریکا را به سمت تشدید پیش نبرد و شاید حتی در یک دوره دیگر با حضور ترامپ روابط با امریکا را به حال عادی بازگرداند.

منبع: روزنامه اعتماد

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s