یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۵

پیش‌بینی بارش یک متر برف‌ و هشدار وقوع سیلاب‌

ساعت24-مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت: شدت‌ بارش‌ها روز دوشنبه‌ 5 اسفند در زاگرس مرکزی، روز سه‌شنبه تا بعد از ظهر چهارشنبه در دامنه‌های زاگرس مرکزی، دامنه‌های جنوبی البرز و غرب کشور و روز چهارشنبه 7 اسفند در شمال شرق کشور است.

صادق ضیائیان، در تشریح آخرین وضعیت جوی کشور، اظهار داشت: بعد از ظهر فردا با ورود سامانه بارشی از غرب و جنوب غرب به کشور ابتدا در استان‌های واقع در دامنه‌های زاگرس مرکزی، بارش برف و باران و در جنوب غرب کشور بارش باران خواهیم داشت و این سامانه به تدریج به مناطق مرکزی و دامنه‌های البرز نیز کشیده می‌شود.

وی با بیان اینکه سامانه بارشی مذکور روز سه‌شنبه تقویت می‌شود، گفت: روز سه‌شنبه گستره فعالیت این سامانه علاوه بر زاگرس مرکزی در غرب، جنوب غرب، مرکز، دامنه‌های جنوب البرز، سواحل خزر، شمال شرق و بخش‌هایی از شرق کشور را فرا می‌گیرد.

مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی ادامه داد:‌ روز چهارشنبه بارش‌ها بخش‌هایی از جنوب کشور را نیز در بر می‌گیرد و روز پنجشنبه بارش در شمال شرق و بخش‌هایی از شرق کشور ادامه دارد و به تدریج سامانه بارشی از شمال شرق کشور خارج  می‌شود. 

ضیائیان گفت: شدت‌ بارش‌ها روز دوشنبه‌ در زاگرس مرکزی، روز سه‌شنبه تا بعد از ظهر چهارشنبه در دامنه‌های زاگرس مرکزی، دامنه‌های جنوبی البرز و غرب کشور و روز چهارشنبه در شمال شرق کشور خواهد بود.

وی افزود:‌ از بعد از ظهر سه‌شنبه دمای هوا در نوار شمالی کشور کاهش محسوسی می‌یابد و با افزایش سرعت وزش باد دریای خزر نیز مواج خواهد بود.

مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی با بیان اینکه خلیج فارس از اواخر وقت دوشنبه تا روز چهارشنبه مواج است، گفت: روز سه‌شنبه در شمال غرب، جنوب غرب وزش باد شدید خواهیم داشت. 

ضیائیان در تشریح وضعیت جوی پایتخت گفت: آسمان تهران فردا کمی ابری به تدریج افزایش ابر در بعد از ظهر بارش پراکنده و فردا شب در برخی ساعات بارش باران پیش‌بینی می‌شود، همچنین روز سه‌شنبه 6 اسفند آسمان تهران ابری و بارانی است؛ بیشینه و کمینه دما فردا در تهران 19 و 10 درجه خواهد بود.

مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی گفت:‌ روز آینده بندرعباس، با بیشینه دمای 29 درجه بالای صفر گرمترین مرکز استان و ارومیه با کمینه دمای صفر درجه سردترین مرکز استان خواهد بود.

* بارش برف تا 110 سانتی‌متر در برخی شهرها

وی با اشاره به بارش شدید باران و برف از بعدازظهر دوشنبه پنجم اسفند، گفت:‌ در این روز بارش باران و در ارتفاعات برف در استان‌های چهارمحال و بختیاری و نوار غربی اصفهان ‌حداکثر 25 تا 35 میلی‌متر پیش‌بینی می‌شود.

مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی اظهار کرد: روز سه‌شنبه ششم اسفند بارش برف در ارتفاعات غربی اصفهان ‌حداکثر 90 تا 110 سانتی‌متر، در شرق لرستان و شمال چهارمحال و بختیاری ‌حداکثر 35 تا 50 سانتی‌متر، در ارتفاعات تهران و البرز ‌حداکثر 20 تا 30 سانتی‌متر و در همدان ‌حداکثر 10 تا 15 سانتی‌متر پیش‌بینی می‌شود.

وی ادامه داد: روز سه‌شنبه ششم اسفند بارش باران در استان‌های لرستان، نوار غربی اصفهان و چهارمحال و بختیاری ‌حداکثر 135 تا 165 میلی‌متر، در ایلام، نیمه جنوبی همدان، مرکزی و شمال خوزستان ‌حداکثر 80 تا 110 میلی‌متر، در ‌قم، کرمانشاه، نیمه غربی خراسان رضوی و غرب سمنان ‌حداکثر 30 تا 50 میلی‌متر و در و قزوین، البرز، تهران و کهگیلویه و بویراحمد ‌حداکثر 15 تا 20 میلی‌متر پیش‌بینی می‌شود.

ضیائیان ‌اظهار کرد: روز چهارشنبه هفتم اسفند ‌بارش برف در چهارمحال و بختیاری و غرب اصفهان حداکثر 30 تا 60 سانتی‌متر، در قزوین، شمال خراسان رضوی، خراسان شمالی، شرق کرمانشاه، کردستان، شرق لرستان، همدان، جنوب زنجان، مرکزی و شمال غرب فارس و ارتفاعات در استان‌های سمنان، تهران، البرز و گیلان ‌حداکثر 20 تا 30 سانتی‌متر پیش‌بینی می‌شود.

وی بیان کرد: روز چهارشنبه هفتم اسفند بارش باران در کرمانشاه، قم، شمال خوزستان، ایلام، لرستان و همدان ‌حداکثر 40 تا 55 میلی‌متر، در ‌خراسان رضوی، کردستان، کهکیلویه و بویراحمد، مرکزی و شمال غرب فارس ‌حداکثر 30 تا 40 میلی‌متر و قزوین، البرز، تهران، غرب سمنان و شرق یزد  حداکثر 15 تا 30 میلی‌متر پیش‌بینی می‌شود.

* هشدار وقوع سیلاب‌ و آب‌گرفتگی معابر شهری

مدیر پیش‌بینی و هشدار سازمان هواشناسی بیان کرد: در این راستا احتمال سیلاب، لغزندگی جاده‌های کوهستانی، کاهش دید، آب‌گرفتگی معابر شهری و اختلال تردد در جاده‌های مواصلاتی، بالا آمدن آب رودخانه‌ها و احتمال وقوع بهمن در جاده‌های کوهستانی پیش‌بینی و توصیه می‌شود ‌مدیریت آب سدها، اتخاذ تمهیدات لازم برای عبور سیلاب احتمالی، فاصله گرفتن از رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در تردد جاده‌ای و اجتناب از سفرهای غیرضروری در دستور کار باشد.

فارس

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s