پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴

کاغذی با قابلیت اتصال به اینترنت ساخته شد

خبر

ساعت 24-محققان ژاپنی یک کاغذ با قابلیت اتصال به اینترنت ابداع کرده‌اند که می‌تواند اطلاعات را به‌صورت بی‌سیم به دستگاه‌های مختلف منتقل کند.

محققان ژاپنی یک کاغذ با قابلیت اتصال به اینترنت ابداع کرده‌اند که می‌تواند اطلاعات را به‌‌صورت بی‌سیم به دستگاه‌های مختلف منتقل کند. محققان در ژاپن نوع جدیدی از کاغذ حافظ محیط زیست و متصل به اینترنت ابداع کرده‌اند که ضخامت آن فقط یک میلیمتر است. این اختراع «کاغذنانو» نام گرفته و محققان معتقدند با کمک آن می‌توان طیف وسیعی از اطلاعات را در طبیعت جمع‌آوری کرد. این پروژه در انستیتو ISIR دانشگاه اوزاکا و به رهبری تاکاشی کازوگا دانشجوی مقطع دکتری انجام شده است. کاغذ نانوی مذکور سطحی صاف و بافتی مشابه پلاستیک دارد. این اختراع طوری طراحی شده تا در محیط زیست تجزیه شود و نگهداری آن ارزان قیمت است. در آزمایش‌ها کاغذ نانو ۴۰ روز پس از آنکه در زمین قرار گرفت، تا ۹۵ درصد تجزیه شد. همچنین به گفته محققان قطعات فلزی به‌کاررفته در کاغذ نیز با رنگی غیر‌سمی پوشیده شده‌اند. محققان یک دستگاه کوچک سنجش رطوبت هوا در کاغذ نانو قرار دادند تا سطح رطوبت و بخار آب در هوا یا خاک را بررسی کند. اطلاعات جمع‌آوری‌شده توسط رطوبت‌سنج به یک حسگر کوچک بی‌سیم ارسال می‌شود و از آنجا به‌طور آنلاین به دستگاه‌های دیگر انتقال می‌یابد. این دستگاه با هدف آن ابداع شده که بخشی از شبکه اینترنت اشیا باشد.

منبع: مهر

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','https://www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-53492516-1', 'auto'); ga('send', 'pageview'); s