جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۲:۵۵

20 کشور ثروتمند اختصاص می دهند

5 هزار میلیارد دلار برای مبارزه با کرونا

گروه 20

ساعت 24 - رهبران کشورهای جهان از یک سو باید مراقب کشتار بی سروصدای ویروس متولد چین باشند و از سوی دیگر باید از اشتغال و درآمد خانواده ها و بنگاهها صیانت کنند و این کار آسانی نیست . بااین همه اما کشورهای ثروتمند جهان مشهور به کشورهای گروه 20 که نیرومند ترین اقتصادهای جهان 5هزار میلیارد تومان برای نجات اقتصادهایشان تخصیص می دهند.

 آنها دیروز وعده دادند برای خنثی کردن پیامدهای منفی اقتصادی کرونا، ۵ تریلیون دلار کمک مالی را به اقتصاد جهانی تزریق کنند.سران کشورهای عضو گروه ۲۰ که به صورت مجازی در نشست روز پنجشنبه شرکت کرده بودند همچنین قول دادند «هر کار لازمی را برای مهار بیماری همه‌گیر کنونی انجام دهند». آنها اعلام کردند از زمان بروز بحران مالی جهانی در سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ که منجر به تشکیل گروه ۲۰ شد، کشورهای جهان در شرایط کنونی بیشتر از هر زمان دیگری به یکپارچگی نیاز پیدا کرده‌اند.به گزارش یورونیوز ویروس کرونا تا کنون جان بیش از ۲۳ هزار نفر را در جهان گرفته و بیش از ۵۲۴ هزار نفر نیز تا شامگاه پنجشنبه در کشورهای مختلف به این ویروس دچار شده‌اند. پیش‌بینی می‌شود ادامه وضعیت کنونی به رکود اقتصادی در جهان بینجامد.سران گروه ۲۰ همچنین برای اجرا و تأمین اعتبار کلیه اقدامات درمانی لازم برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا هم‌پیمان شدند. آنها در بیانیه پایانی نشست روز پنجشنبه که به میزبانی عربستان، رئیس دوره‌ای این گروه برگزار شد، متعهد شدند که از تأمین تجهیزات ضروری پزشکی و کالاهای دیگر در مرزها اطمینان حاصل کرده و مشکلات زنجیره تأمین در این زمینه را برطرف کنند.از آنجا که بسیاری از کشورها صادرات برخی اقلام و تجهیزات پزشکی را ممنوع اعلام کرده‌اند، رهبران گروه ۲۰ در نشست خود به توافق رسیدند که در این گونه موارد با یکدیگر هماهنگ کنند تا تداخل عمل پیش نیاید.رهبران گروه ۲۰ همچنین در مورد خطر کرونا برای کشورهای آسیب‌پذیر به ویژه در آفریقا و نیز در برخی اجتماعات انسانی دیگر مانند پناهندگان ابراز نگرانی کرده و لزوم تقویت شبکه‌های ایمن جهانی برای کمک‌رسانی مالی و کمک به سامانه‌های سلامت ملی را یادآور شدند. آنها در بیانیه مشترک خود در پایان این نشست ۹۰ دقیقه‌ای آورده‌اند: «ما به شدت متعهد هستیم که جبهه متحدی را علیه این تهدید مشترک ایجاد کنید «

تا پیش از برگزاری نشست گروه ۲۰ انتقادها در جهان از کندی واکنش این گروه به شیوع کرونا بالا گرفته بود. سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی و رئیس جلسه روز پنجشنبه در سخنرانی افتتاحیه خود در واکنش به این انتقادها گفت: «گروه ۲۰ باید جریان عادی کالاها و خدمات از جمله اقلام پزشکی ضروری را از سر بگیرد تا در اسرع وقت بتواند به بازگشت اعتماد در اقتصاد جهانی کمک کندکمک ۲۰ اقتصاد برتر جهان قرار است در قالب پرداخت‌های ملی اعضا به مبلغ کلی ۵ تریلیارد دلار (مانند سال ۲۰۰۹)، نقدینگی‌های سنگین، ضمانت وام و سایر اقدامات اقتصادی ارائه شود .رئیس سازمان جهانی بهداشت و رئیس صندوق بین‌المللی پول نیز از جمله مهمانان و سخنرانان این نشست بودند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s