دوشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۵

فاصله‌گذاری هوشمند جلوی شیوع کرونا را می‌گیرد؟ /مجلس و دولت نگران پس‌لرزه‌های اقتصادی ویروس مرگبار

کرونا

ساعت 24-یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت ارائه لایحه‌ای از سوی دولت برای جبران خسارات‌ اصناف و مشاغل، گفت که مجلس هم در این مسیر دولت را همراهی خواهد کرد.

 محمدرضا منصوری اظهار کرد: در شرایطی که ما در پایان سال گذشته و ابتدای سال جاری داشتیم انتظاراتی که در حوزه تولید، اصناف و همچنین بخش اقتصادی وجود داشت محقق نشد؛ در هر حال ما باید برای شرایط غیر مترقبه برنامه‌ریزی داشته باشیم همانطور که برای سیل و زلزله برنامه‌ریزی می‌کنیم چرا که چنین حوادثی ناخواسته‌ است اما نباید ما را غافلگیر کند.

وی افزود: در هفته‌های اخیر تعداد زیادی در اصناف و صنایع متضرر شدند، خیلی‌ها مغازه‌دار یا حتی دستفروش بودند و در این بحران آسیب دیدند. ما ممکن است هر ۲۰ سال یک سیل ویرانگر و هر ۳۰ سال یک زلزله را تجربه کنیم و هر ۵٠ یا ۱۰۰ سال بیماری فراگیری اتفاق بیفتد، همانطور که در سال ۱۲۹۹ نیمی از جمعیت ایران در اثر بیماری از بین رفتند؛ بنابراین باید همیشه برنامه‌ریزی داشته باشیم.

نماینده مردم ساوه در مجلس ادامه داد: درس عبرتی که باید از فراگیر شدن این بیماری بگیریم این است که باید به خدا نزدیک شویم، محیط زیست را سالم نگه داریم، از اسراف جلوگیری کنیم و مجموعا روش زندگی خود را تغییر دهیم، اما در مورد جبران خسارات، مجلس و دولت می‌توانند با سازوکارهای لازم به دنبال جبران بخشی از خسارت باشند. بهترین حالت این است که دولت در این زمینه لایحه بیاورد؛ چرا که عموما چنین احکامی، بار مالی برای دولت در پی دارد و ارائه لایحه آن را به سرانجام می‌رساند، قطعا مجلس هم در این مسیر دولت را همراهی خواهد کرد. البته ممکن است نمایندگان هم برای اینکه مسئولیت‌شان را انجام دهند طرح سه فوریتی بیاورند.

منصوری تصریح کرد: به هر حال چنین اقداماتی نیاز به تامین بودجه دارد، تعداد زیادی از مردم هستند که متضرر شدند و به آنها فشار آمده است؛ ما باید همیشه پس‌اندازی برای روز مبادا داشته باشیم و آینده نگر باشیم، اکنون بیش از همیشه نیاز به این موضوع احساس می‌شود، ما باید در ۱۱ ماه باقیمانده سال، با همه وجود تولید صادرات محور را تقویت کنیم. تولید برق، گاز و بنزین ما باید با مصرف کمتر، صادرات‌محور شود تا بتوانیم ذخیره‌ای برای مقابله با بحران‌ها داشته باشیم، در حال حاضر این احساس نیاز می‌شود که پشتیبانی ارزی خود را محکم کنیم.

ترکی: با طرح فاصله‌گذاری هوشمند به اقتصاد کشور لطمه وارد نمی‌شود

همچنین سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با دفاع از طرح فاصله‌گذاری هوشمند گفت که با اجرای این طرح هم برای اقتصاد کشور مشکلی به وجود نمی‌آید و هم مشکلات بهداشتی ایجاد نخواهد شد.

اکبر ترکی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که «تعطیلی کشور برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا همچون شمشیر دولبه است»، اظهار کرد: باید همه جوانب را بررسی کرد. در آینده ممکن است مشکلات اقتصادی ناشی از تعطیلی ایجاد شود به همین دلیل باید موضوع را مدیریت شده پیش برد.

وی با بیان این‌که «تصمیم اخیر دولت در فاصله‌گذاری هوشمند اقدام خوبی است»، ادامه داد: باید در عین رعایت مسائل بهداشتی آرام آرام کارها به روال عادی برگردد باید شرایط را به گونه‌ای پیش برد تا بتوان کشور را اداره کرد. با افراط و تفریط تنها برای جامعه مشکل به وجود می‌آید.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی توضیح داد: درست نیست که از ورود افراد به شهرهای دیگر جلوگیری شود در مواردی دیده شده که اجازه تردد ماشین به شهر دیگر نمی‌دهند ولی همان فرد خودش می‌تواند وارد شهر دیگر شده حال این‌که ماشین کرونا را منتقل نمی‌کند بلکه این افراد هستند که منتقل کننده ویروس می‌باشند.

ترکی با اشاره به غربالگری تعداد زیادی از مردم، گفت: اکنون مردم به آگاهی لازم برای جلوگیری از ابتلا به کرونا رسیده‌اند با فاصله‌گذاری هوشمند هم به اقتصاد کشور لطمه وارد نمی‌شود و هم می‌توان کرونا را کنترل کرد.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s