شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۰۷

هشدار روسیه درباره آزمایش بمب اتمی از سوی آمریکا

ساعت24-دیپلمات روس در سازمان‌های بین المللی نسبت به برنامه آمریکا برای ازسرگیری آزمایش بمب اتمی ابراز نگرانی کرد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین نسبت به گزارش‌های رسانه‌ای درباره برنامه آمریکا برای آزمایش بمب اتمی ابراز نگرانی کرد.

دیپلمات روس در پیامی که در صفحه توئیتر خود منتشر کرد، نوشت: براساس درز خبری، دولت آمریکا در حال مذاکره در مورد احتمال ازسرگیری آزمایش‌های خطرناکی است، که از سال ۱۹۹۲ تاکنون انجام نشده است. در این صورت، پیمان منع جامع آزمایش هسته‌ای، سی‌تی‌بی‌تی، می‌توان هدف بعدی (آمریکا) باشد. توافقنامه‌ای که واشنگتن آماده است تا پس از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میانبرد و پیمان آسمان‌های باز از آن خارج شود.

در پی اعلام تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از پیمان آسمان‌های باز، اولیانوف هشدار داد که معاهده بین المللی دیگری که احتمالا از سوی آمریکا هدف قرار می‌گیرد، پیمان منع جامع آزمایش هسته‌ای خواهد بود.

روزنامه واشنگتن پست به تازگی به نقل از مقامات دولتی آمریکا گزارش داد دولت ترامپ انجام آزمایش یک بمب اتمی را، که از سال ۱۹۹۲ متوقف شده بود، در دست بررسی دارد.

مقامات آمریکایی به روزنامه واشنگتن پست اعلام کردند جمعه گذشته مقامات ارشد نهادهای امنیت ملی آمریکا مذاکراتی را در این خصوص صورت داده اند. گفت‌وگوها در خصوص انجام یک آزمایش اتمی در پی اتهام زنی به روسیه و چین درباره انجام چنین آزمایش‌هایی صورت گرفت، هرچند هیچ مدرکی در اثبات این ادعاها ارائه نشده است.

نگرانی‌های جهانی در خصوص پیامدهای دست کم بهداشتی و محیطی انجام آزمایش اتمی، منجر به امضای پیمان منع جامع آزمایش اتمی از سوی ۱۸۴ کشور دنیا شد، اما آمریکا تاکنون از پیوستن به این پیمان خودداری کرده است. آمریکا به رغم امتناع از پیوستن به این پیمان، روسیه و چین را به انجام آزمایش‌های اتمی متهم می‌کند. اتهاماتی که تماما از سوی پکن و مسکو تکذیب شده است.

باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s