یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۵

برای جلوگیری از سقوط شرکتهایی که سهام آنها دردست مردم است

فایده رسانی قطره چکانی به دارندگان سهام عدالت

کدیور

ساعت 24 -در حالی که اکثریت اقتصاددان و فعالان اقتصادی اختراع سهام عدالت را از سوی احمدی نژاد یک سد سازی برای خصوصی سازی واقعی به حساب می آوردند واین اتفاق را یک انحراف در خصوصی سازی معرفی کردند دولت حسن روحانی قصد داشت با آزاد سازی عرضه این سهام ذهن ها را منحرف و به جای کمک به شهروندانی که شغل و درآمدشان را از دست داده بودند از این مسیر پولی برساند اما حالا با این واقعیت مواجه شده است که فروش سهام عدالت می تواند قیمت سهام شرکتهای ممتاز دولتی را با شتاب به کف بازار بچسباند.

به همین دلیل بود ه با راه بندانهای دست ساز حالا کار به جایی رسیده است که فروش سهام عدالت با کمترین فایده و به صورت قطره چکانی به صاحبان سهام عدالت می رسد. علیرضا کدیور کارشناس بازار سرمایه این فرایند را به خوبی ی توضیح داده است .

کدیور می گوید برآوردها نشان می‌دهد ارزش روز سبد سهام عدالت رقمی میان ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار میلیارد ریال است، اما  چند نکته در اینجا حائزاهمیت است. نکته اول اینکه در زمان دولت آقای احمدی‌نژاد ۵۰ درصد از آن مبلغ یک میلیون تومانی که افراد باید برای خرید سهام عدالت پرداخت می‌کردند به دو دهک جامعه بخشیده شد و قرار شد مابقی آن هم طی ۱۰ سال از محل سودی که شرکت‌های سبد سهام عدالت حاصل می‌کردند به صورت اقساط پرداخت شود تا در نهایت مالکیت آن تکمیل و سهام آزاد شود. او می‌افزاید: سازمان خصوصی‌سازی در یکی دو سال گذشته یک فراخوان داد مبنی بر اینکه هر کسی (غیر از آن دو دهک که مالک کل سهام خود شده بودند) مایل است تمام سهام را تحت تملک خود داشته باشد، مابقی پول را هم واریز کند تا کل سهام برای او آزاد شود اما ظاهرا بخش کمی از مردم از این فرصت استفاده کردند. پس عملا آنچه ما درباره ارزش سهام عدالت می‌بینیم، ۴۰۰ هزار میلیارد تومان نیست بلکه عددی حدود ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است که ارزش کل سهامی خواهد بود که آزاد شده است؛ زیرا در نتیجه عدم استقبال مردم از واریز مابقی هزینه خرید سهام عدالت، بخش عمده آن آزاد نشده و به خود دولت بازگشته است.

ظرفیت اندک بازار برای معاملات

کدیور در ادامه تصریح می‌کند:به جهان صنعت توضیح می دهد: نکته دوم اینکه از همین میزان ۲۰۰ هزار میلیارد تومان هم اگر قرار باشد ۳۰ درصد آن برای معامله آزاد شود، حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان آزاد شده است که با توجه به بازار سهام ایران، این هم عدد بزرگی است و قابلیت جذب آن دست‌کم در حال حاضر در بازار سرمایه وجود ندارد. او تاکید می‌کند: ظاهرا سازمان خصوصی‌سازی یا یک سری اشخاص حقوقی فعال در بازار مانند صندوق‌ها پیشنهادهایی داده‌اند مبنی بر اینکه این ۳۰ درصد سهامی که قرار است در مرحله اول آزاد شود، تجمیع شود و اینها در واقع یا به صورت نقد و اقساط فروخته شود یا به شیوه‌هایی مشابه معامله شوند. زیرا فعلا امکان فروش صرفا از این طریق خواهد بود که افراد به یک بانک اختیار دهند و آن بانک طبق اقرارنامه‌ای که از آنها اخذ می‌کند، در هر زمان و با هر شرایطی که صلاح بداند سهام را عرضه کند. این کارشناس اضافه می‌کند: در این صورت عملا امکان عرضه سهام از طرف دارندگان سهام عدالت الان وجود نخواهد داشت و به نوعی در اختیار بانک‌ها خواهد بود که احتمالا آنها هم باید با یک هماهنگی و سنجش شرایط، اقدام به عرضه سهام کنند. کدیور در پاسخ به سوال «جهان‌صنعت» مبنی بر اینکه آیا این روش برای جلوگیری از سرریزشدن بازار سرمایه انجام می‌شود، می‌گوید: بله؛ دقیقا همین است؛ الان قرار نیست اتفاقی در بازار سهام بیفتد و ما شاهد یک موج عظیم عرضه باشیم؛ فعلا مکانیسمی که دیده شده این است. او خاطرنشان می‌کند: در نتیجه به نظر من آن تهدیدی که شاید بسیاری افراد در بازار تصور می‌کنند که ما از فردا یک سیل عرضه خواهیم داشت، فعلا نمی‌تواند با این مکانیسمی که دولت برای فروش سهام دیده است، اتفاق بیفتد.

عرضه یکجا اتفاق نمی‌افتد

این کارشناس بازار سرمایه همچنین در پاسخ به این سوال که فروش این سهام چه تاثیری روی ارزش نمادهای سبد آن خواهد داشت، اظهار می‌کند: طبیعتا اگر قرار باشد عرضه سهام در هر کدام از این نمادها صورت بگیرد با توجه به اینکه گفتم مجموع این سهامی که احتمالا عرضه خواهد شد حدود ۳۰ درصد سهام است و این عدد بسیار بزرگی است، امکان جذب آن در بازار سرمایه فعلا وجود ندارد؛ اگر چه این اتفاق نمی‌افتد، اما اگر هم بنا شود که یکجا عرضه شود طبعا باعث می‌شود که ما شاهد افت قیمت سهام این شرکت‌ها باشیم. اما تاکید می‌کنم فعلا این اتفاق نخواهد افتاد. کدیور در ادامه ابراز می‌کند: در حال حاضر افرادی که دارنده سهام عدالت هستند تقریبا حدود ۱۰ سال است که این سهام را در تملک خود دارند اما تا امروز هم امکان فروش سهام خود را نداشته‌اند و فقط در دو سه سال اخیر عدد کمی سود دریافت کرده‌اند. اما هیچ عایدی دیگری از محل این سهام نداشته‌اند. او بیان می‌کند: از این به بعد هم با توجه به اینکه هم سازمان بورس، هم دولت و هم وزارت اقتصاد می‌دانند که اگر این سیل عرضه بخواهد اتفاق بیفتد، بازار سهام تحت تاثیر قرار می‌گیرد، فعلا مکانیسم‌های محدودکننده را اجرا می‌کنند که مردم نتوانند یکجا و یکدفعه سهام خود را عرضه کنند. در نتیجه الان شاید اتفاق خاصی برای دارندگان سهام عدالت نیفتد. کدیور در پایان یادآور می‌شود: به تدریج اگر عرضه این سهام به صورت مدیریت شده انجام شود، می‌تواند باعث شود که بازار خیلی هم دچار افت نشود و از سوی دیگر نیز سهامداران آن به تدریج به یک بخشی از پولی که از محل فروش این سهام کسب می‌شود، دست یابند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s