چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۰:۲۷

بررسی تحریم‌های آمریکا علیه ایران در شورای حکام آژانس

ساعت 24 - نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی از بررسی تحریم‌های نامشروع آمریکا علیه فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران در نشست بعدی شورای حکام خبر داد.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، نشست بعدی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را فرصت خوبی برای پرداختن به تحریم‌های آمریکا علیه برنامه‌ هسته‌ای صلح آمیز ایران دانست.

این دپیلمات روس در پیامی توئیتری نوشت: در نشست بعدی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی موضوع ایران مورد توجه قرار خواهد گرفت. این (نشست) می‌تواند فرصت خوبی برای پرداختن به تصمیم اخیر آمریکا برای اعمال تحریم‌های نامشروع علیه پروژه‌های همکاری هسته‌ای غیرنظامی ایران باشد که به تائید شورای امنیت سازمان ملل رسیده است.

پیشتر نیز اولیانوف در واکنش به پایان معافیت‌های همکاری هسته‌ای ایران از سوی آمریکا گفت باج خواهی مناسب‌ترین واژه‌ای است که می‌توان برای گزینه‌هایی که آمریکا در برابر ایران مطرح می‌کند، بکار برد. وی خاطر نشان کرد: گزینه‌های آمریکا در برابر ایران هیچ ارتباطی به دیپلماسی ندارد.

روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست اخیرا اعلام کرد دولت آمریکا به دنبال آن است که معافیت‌های صادر شده برای همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای با ایران را تمدید نکند. برخی مقامات دولت کنونی آمریکا در این باره گفته‌اند که ترامپ قصد دارد به سیاست صدور معافیت‌های تحریمی برای روسیه، چین و شرکت‌های اروپایی به منظور همکاری با برنامه هسته‌ای ایران پایان دهد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز اعلام کرد: من به معافیت‌های مربوط به همکاری‌های هسته‌ای با ایران در قالب برجام پایان دادم. این تصمیم پس از ۶۰ روز اجرایی خواهد شد. با گسترش فعالیت‌های هسته‌ای ایران آشکار شد که باید این همکاری‌ها پایان پذیرد. تلاش‌های بیشتر برای زیاده خواهی هسته‌ای از سوی ایران منجر به فشار بیشتر به تهران خواهد شد.

نشست بعدی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در تاریخ ۱۵ ژوئن برگزار خواهد شد.

باشگاه خبرنگاران

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s