شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۵

پس گرفتن اتهامهای وزارت دادگستری آمریکا علیه علی صدر

آمریکا پسر سرمایه دار بزرگ ایرانی را آزاد می کند؟

صدر

ساعت 24 - وزارت دادگستری آمریکا، در اقدامی کم‌سابقه اتهام نقض تحریم‌های ایران علیه علی صدر هاشمی‌نژاد را پس گرفت. آقای صدر، مدیر بانک پیلاتوس مالت سه ماه پیش در دادگاهی در نیویورک مجرم شناخته شده بود.

روز جمعه، ۵ ژوئن، ۱۶ خرداد، دادستان پرونده از قاضی دادگاه فدرال منتهن در نیویورک خواست که اتهام‌ها علیه علی صدر هاشمی‌نژاد را پس بگیرد. استدلال دادستانی ادامه دعوی قضایی به دلیل پنهان نگه داشتن ادله بوده و اینکه طولانی شدن روند قضایی به نفع نخواهد بود.آقای صدر از نحوه ارائه شواهد در دادگاه توسط دادستانی شکایت کرده بود و اینکه آیا وکلای دولت آمریکا شواهدی را که داشتند در اختیار گروه وکلای آقای صدر قرار داده بودند یا نه.رید واینگارتن، وکیل آقای صدر این اقدام را "غیرمنتظره" توصیف کرده و به بلومبرگ گفته او و موکلش مطمئن نیستند به چه دلیل دولت اتهاماتش را پس گرفته است.وکیل آقای صدر گفته به دلیل آنکه شاکی پرونده بعد از صدور حکم دادگاه و نه قبل از آن، بعضی از شواهد از جمله مصاحبه‌های منتشر نشده را ارائه کرد، از قاضی خواسته بود که پرونده را مختومه اعلام کند.علی صدر هاشمی‌نژاد متهم بود که با تکیه بر نظام مالی آمریکا در طول چند سال، ۱۱۵ میلیون دلار از ونزوئلا برای شرکت خانوادگی صدر در ایران ارسال کرده است. از شش مورد اتهامی، او در پنج مورد مجرم شناخته شد. اتهاماتی که آقای صدر رد کرده بود.هم‌زمان با اعلام این خبر، خانواده روزنامه‌نگاری که درباره پرونده بانک پیلاتوس تحقیق می‌کرد، خواهان بازگرداندن آقای صدر به مالت شده‌اند. انفجار بمب در ماشین دافنه کاروانا گالیزیا، خبرنگار مالتی باعث مرگش شد.

او ۱۹ مارس ۲۰۱۸ در ویرجینای آمریکا دستگیر شد. قاضی دادگاه با آزادی مشروط او در ازای وثیقه موافقت نکرد با این استدلال که ممکن است با توجه به ثروت و امکاناتی که در اختیار دارد، فرار کند.آقای صدر ۱۶ مارس ۲۰۲۰ بعد از محاکمه‌ای دو هفته‌ای در نیویورک در پنج مورد اتهامی مجرم شناخته شد.دادستان‌ها گفته بودند خانواده صدر یک مجموعه مالی به نام "گروه استراتوس" را کنترل می‌کرده که فعالیت‌های اقتصادی بین‌المللی و پروژه‌ای داشته که مسئول ساخت هزاران خانه در ونزوئلا بوده است.گفته شده بود که آقای هاشمی‌نژاد از شرکت خانوادگی صدر استفاده کرده و از طریق ایجاد چند حساب بانکی و شرکت‌های صوری، از جمله در سوئیس و ترکیه، ارسال پول به ایران و دور زدن تحریم‌های آمریکا را پنهان کرده است.در کیفرخواست آقای هاشمی‌نژاد اشاره‌ای به بانک پیلاتوس مالت که آقای هاشمی‌نژاد مدیر آن بود نشده است. با این حال دافنه کاروانا گالیزیا، روزنامه‌نگار اهل مالت این بانک را به پولشویی متهم کرده بود.خانم گالیزیا در چند مقاله بانک پیلاتوس و علی صدر را به تسهیل فعالیت‌های سیاسی آمیخته به فساد از جمله پرداخت‌های مشکوک به مقام‌های مالت و جمهوری آذربایجان متهم کرده بود.بانک پیلاتوس مقالات خانم گالیزیا را کذب و افترا خوانده و آقای صدر از او شکایت کرده بود. با مرگ این روزنامه‌نگار افشاگر آقای صدر شکایتش را پس گرفت.بانک مرکزی اروپا بعد از بازداشت آقای علی صدر، مجوز بانک پیلاتوس را باطل کرد.خانم گالیزیا در سال ۲۰۱۷ با افشای موارد صدور "گذرنامه‌های طلایی برای ثروتمندان" و با استناد به اسناد پاناما پایه‌های حاکمیت سیاسی مالت را به لرزه انداخت و نگرانی‌ها بابت فساد و ضعف نظام قضایی را تشدید کرد.

منبع- بی بی سی

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s