رفتن به محتوا
سام سرویس
کد خبر 50258

توافق سعدآباد «تعلیق تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران»بود

ساعت 24- رئیس سابق سازمان انرژی اتمی گفت: در مهر سال ۸۲ توافقنامه سعدآباد بین ایران و ۳ کشور اروپایی منعقد شد که تعهداتی را برای ایران ایجاد می‌کرد و به شکلی دربرگیرنده تعلیق همه فعالیت‌های هسته‌ای ایران بود.

توافق سعدآباد «تعلیق تمام فعالیت‌های هسته‌ای ایران»بود
فریدون عباسی، رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در نشست تجربه تلخ در سال‌روز توافقنامه بروکسل با اشاره به تاریخچه مذاکرات ایران با طرف‌های غربی و سیر فعالیت‌های هسته‌ای ایران،گفت: در مرداد سال ۸۱ منافقین فعالیت‌های مخفی ایران را به زعم خودشان و برای خودشیرینی اربابانشان افشا کردند. اینکه ایران در نطنز و اراک فعالیت‌هایی را انجام می‌دهد در حالی که این فعالیت‌ها مخفی‌کاری نبود.

وی با اشاره به شرایط آن روز کشورمان گفت: چون در آن زمان رژیم صدام در یک سمت کشورمان و از طرف دیگر ناامنی‌های افغانستان وجود داشت، دولت وقت می‌بایست از کیان کشور دفاع می‌کرد به همین دلیل ساختمان‌سازی یا خاکبرداری مخفی‌کاری نبود و کاملا مشهود بود.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ادامه داد: بر همین اساس در ۲۱ شهریور سال ۸۲ تصویب اولین قطعنامه شورای حکام علیه ایران صورت گرفت و ۱۵ مرداد همان سال چند کشور اروپایی در نامه‌ای خواستار تعلیق فعالیت‌های هسته‌ای ایران شدند، اما در حالی که این مسئله فراهم نشد در نهایت ۲۱ شهریور اولین قطعنامه شورای حکام علیه ایران صادر شد و پس از آن در مهر سال ۸۲ توافقنامه سعدآباد بین ایران و ۳ کشور اروپایی منعقد شد که تعهداتی را برای ایران ایجاد می‌کرد و به شکلی دربرگیرنده تعلیق همه فعالیت‌های هسته‌ای ایران بود.

عباسی افزود: در این توافقنامه ایران تعهدات مختلفی را متعهد می‌شد اما تعهدات اروپایی‌ها درج نشده است، به شکلی که تعهدات ایران اجرایی و الزام‌آور اما تعهدات طرف‌های مقابل اروپایی بدون قید بود و معیاری برای رفع نگرانی این ۳ کشور وجود نداشت.

وی با اشاره به هشدار رهبر انقلاب پس از این روند گفت: در ۱۱ آبان‌ماه سال ۸۲ رهبر انقلاب در جمع کارگزاران نظام هشدارهایی را به مسئولان اعلام کردند و اینکه اگر قرار باشد دشمنان زیاده‌خواهی کنند این شیوه مورد پذیرش نیست و ما نیز نباید عقب‌نشینی کنیم.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در ادامه افزود: در ۳۰ آبان ماه سال ۸۲ شاهد تصویب پروتکل الحاقی ایران از سوی شورای حکام بودیم، در شرایطی که ایران فعالیت‌های داوطلبانه پروتکل الحاقی را آغاز کرد، در چهارم اسفند سال ۸۲ توافق بروکسل صورت گرفت و شاهد پیشروی بیشتر ۳ کشور اروپایی بودیم.

عباسی افزود: تعلیق مونتاژ سانترفیوژ، تعلیق ساخت داخل سانترفیوژ و تعلیق برخی دیگر فعالیت‌های هسته‌ای ایران در این توافقنامه دیده می‌شد؛ این در حالی بود که طرف مقابل تنها باید تلاش‌هایی را در مقابل تعهدات ایران انجام می‌داد، مانند تلاش ۳ کشور اروپایی برای شناسایی تلاش ایران در زمینه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای، تلاش ۳ کشور برای از بین بردن نگرانی‌های آژانس و مواردی از این قبیل در این توافقنامه صورت گرفت.

وی یادآور شد: در چنین شرایطی در ۲۵ اسفندماه سال ۸۳ سومین قطعنامه شورای حکام علیه ایران به پیشنهاد همین ۳ کشور اروپایی تصویب شد و این در شرایطی بود که ایران در خردادماه سال ۸۳ به دنبال تعاملات بیشتر با ۳ کشور بود به شکلی که به تبیین برنامه‌های ۱۰ ساله خود در انرژی هسته‌ای پرداخت و برنامه‌های ۱۰ ساله خود را به طور مشروح برای این کشورها بازگویی کرد اما در ۲۹ خرداد سال ۸۳ چهارمین قطعنامه شورای حکام علیه ایران باز هم به پیشنهاد ۳ کشور اروپایی طرف مقابل رقم خورد.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: در چنین روند و فرآیندی، در ۲۸ شهریور پنجمین قطعنامه شورای حکام علیه ایران صادر شد و باز در اول آبان‌ماه همان سال با هشدارهای رهبری و تذکرات ایشان مواجه می‌شویم.

عباسی ادامه داد: آنها قطعنامه صادر می‌کردند و ایران عقب‌نشینی می‌کرد تا جایی که در سال ۸۴ و پس از روی کار آمدن دولت نهم به شکل عملیاتی و اجرایی تعلیق‌ها را برداشتیم و شروع به کار کردیم که این فعالیت‌ها دستاوردهایی نیز برای ایران داشت.

وی در ادامه با اشاره به برخی از دستاوردهای هسته‌ای ایران گفت: آنچه که ما از رفتارهای دولت فعلی برداشت می‌کنیم، این است که هسته‌ای جز دردسر برای ایران چیزی نداشته است لذا باید زودتر از شر آن راحت شویم. این مسئله با جمله معروف دکتر روحانی که اعلام کردند سانتریفیوژ باید بچرخد اما چرخ زندگی مردم هم باید بچرخد، شباهت دارد.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه برخی از شهدای هسته‌ای ما محاسبات مختلفی را درباره سانتریفیوژ از سال‌ها پیش انجام داده بودند، گفت: برخی از همین شهدای هسته‌ای در بازه زمانی بین سال ۶۵ تا ۷۳ محاسبات دقیق سانتریفیوژها را انجام داده بودند و یکی از اساتید همین دانشگاه می‌گفت فعالیت‌های هسته‌ای حتی یک لیوان آب هم به دست مردم ایران نداده است. در حالی که من باید به او بگویم آیا من که رشته‌ام هسته‌ای است، می‌توانم بگویم تاریخ و جامعه شناسی به درد نمی‌خورد.

عباسی با بیان اینکه فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان در عین اشتغال‌زایی باعث رشد سایر فعالیت‌ها و صنایع ایران شده است، اظهار داشت: تعداد تحصیل‌کردگان دولت آقای روحانی در آمریکا بیش از دولتمردان دولت اوباما است، اگر به صورت خوشبینانه بخواهیم به این مسئله نگاه کنیم، می‌گوییم احتمالا به دلیل نبودن علم و تکنولوژی در آن شرایط کشور باعث شده است که آنها به آمریکا سفر کنند اما باید پرسید چه اشکالی دارد که دانش و فناوری در کشور ما حول سایر پیشرفت‌ها وجود داشته باشد و چرا نتوانیم فضاهای علمی را باز کنیم.

وی افزود: در ۲۵ سال گذشته اتفاقات مختلفی در این کشور رخ داده است. جنگ به بسیاری از جوانان ما شجاعت داد، در بُعد علمی هم همین جوانان خط شکن بودند، همان زمان یک عده استاد شجاع در کشور وجود داشتند که می‌گفتند ما می‌خواهیم سانتریفیوژ داشته باشیم و همین شعار می‌توانیم آنها باعث رشد و شکوفایی کشور در این بخش شد.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه غیر از اینکه اجماع نخبگانی و اغنای افکار عمومی داشته باشیم، راه دیگری در پیش نداریم، گفت: در اواخر دولت دهم ما در سازمان انرژی اتمی به این نتیجه رسیدیم از صاحب‌نظران حقوق، علوم سیاسی، روابط بین‌الملل و حتی روانشناشی استفاده کنیم و حاصل اجماع نخبگانی در دانشگاه‌ها باشد تا نخبگان در آن با یکدیگر به بحث بپردازند. بعضا برخی از این افراد منتقدان جدی رئیس دولت نهم و دهم بودند اما اولین اقدام دولت جدید بستن آن فضا بود و اینکه این تشکل تعطیل شد.

عباسی با اشاره به اینکه پیشرفت هسته‌ای ایران باعث پیشرفت صنایع دیگر کشورمان شد، گفت: پیشرفت هسته‌ای بیش از ۹۰ درصد در حوزه‌های دیگر تاثیر گذاشت، لذا صنعت هسته‌ای منافع و دستاوردهای مختلفی برای کشورمان داشته است.

وی افزود: مهمترین دستاورد رآکتور اراک که حاصل زحماتی در دولت آقای خاتمی و ۴ سال اول دولت آقای احمدی‌نژاد بود، این بود که خوش‌فکری آقای آقازاده و برخی از دوستان‌شنان در اعتماد به بخش خصوصی بود، به این شکل که در آن سال حساس‌ترین قسمت رآکتور اراک که محفظه خاص آن بود به بخش خصوصی داخل کشور واگذار شد، کاری که بسیار زمان‌بر بود و ۴ یا ۵ سال طول کشید چون فلزی برای تهیه این محفظه مورد نیاز بود که باید با درجه هسته‌ای ساخته می‌شد، لذا شجاعتی که بخش خصوصی در ساخت رآکتور اراک پیدا کرد، بزرگترین دستاورد ما در آن دوران بود.

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی با اشاره به وضعیت فعلی کشورمان به خصوص در سازمان انرژی اتمی فعلی گفت: متاسفانه رئیس سازمان انرژی اتمی فعلی بعضاً گاف سیاسی می‌دهد و اعلام کرده که ما میزان تولید پلوتونیوم را در رآکتور اراک پایین آورده‌ایم و این در حالی است که هدف ما هرگز ساخت پلوتونیوم نیست اما در هر رآکتور هسته‌ای پلوتونیوم تولید می‌شود. ما باید تنها نظارت آژانس را بپذیریم. مسئله‌ای که در تمام دولت نهم و دهم اسباب آن برای آژانس مهیا بود.

عباسی با اشاره به اینکه معتقدم درباره مجموعه نظام و دولت نهم و دهم اجحافی صورت گرفته است، تأکید کرد: هرچند اشکالاتی هست اما در دولت نهم و دهم هیچ مورد اختلافی با آژانس پیدا نکردیم.

منبع: تسنيم
نظرات کاربران
نظر شما

ساعت 24 از انتشار نظرات حاوی توهین و افترا و نوشته شده با حروف لاتین (فینگیلیش) معذور است.

تازه‌ترین خبرها