سه‌شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۷

ترکیه اتحادیه اروپا را به تلافی تهدید کرد

ساعت24-«مولود چاووش اوغلو» وزیرخارجه ترکیه، امروز (سه‌شنبه)، در اظهاراتی اتحادیه اروپا را تهدید کرد و گفت در صورتی که این اتحادیه تحریم‌های بیشتری علیه ترکیه اعمال کند، آنکارا نیز در عمل به اتحادیه اروپا پاسخ خواهد داد.

در همین ارتباط، وزیر خارجه فرانسه پیشتر خبر داده بود که وزیران اتحادیه اروپا در نشست آتی خود درباره اتخاذ اقدامات بیشتر علیه ترکیه به دلیل حفاری در منطقه اقتصادی قبرس بحث خواهند کرد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه «المیادین»، وزیر خارجه ترکیه در اظهاراتش گفت: «آماده همکاری با تمام کشورهای مدیترانه شرقی از جمله یونان هستیم؛ اما هرگونه دیکته کردن را رد می‌کنیم».

چالووش‌اغلو همچنین محکومیت اتحادیه اروپا در خصوص تغییر ایاصوفیه از موزه به مسجد را رد کرد و گفت در اسپانیا هم تعدادی مسجد وجود دارد که به کلیسا تبدیل شده‌ است.

دیوان عدالت اداری ترکیه روز جمعه مصوبه هیأت وزیران این کشور در سال ۱۹۳۴ را که بر اساس آن مسجد ایا صوفیه به موزه تغییر کاربری داده بود، لغو کرد. به این ترتیب مدیریت ایا صوفیه به سازمان امور دینی ترکیه واگذار شده است.

«رجب طیب اردوغان» که از حامیان تغییر کاربری ایا صوفیه بود، در پیامی در شبکه‌های اجتماعی ضمن تبریک، ابراز امیدواری کرد که این امر سبب خیر شود.

در واکنش به این اقدام ترکیه، «ژان اسلبورن» وزیرخارجه لوکزامبورگ در موضعی مداخله‌جویانه در امور داخلی ترکیه، اقدام آنکارا را «ضربه» خواند و گفت: «ایا صوفیه نخستین بار در استانبول به عنوان کلیسای جامع مسیحی ساخته شد و پاپ و دیگران در خصوص اقدام رئیس‌جمهور رجب طیب اردوغان ابراز ناراحتی و انتقاد کرده‌اند».

منبع: فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s