چهارشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۷

جنجال در لیبی بر سر درخواست برای مداخله مصر

ساعت 24- پارلمان وابسته به دولت وفاق ملی لیبی درخواست شورشیان این کشور از ارتش مصر برای مداخله مستقیم در لیبی را "خیانت بزرگ" خواند. در همین حال سخنگوی نیروهای وابسته به خلیفه حفتر از یک نبرد بزرگ طی چند ساعت آتی در اطراف شهرهای سرت و الجفره خبر داد.

 به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، پارلمان وابسته به دولت وفاق ملی لیبی در بیانیه‌ای درخواست پارلمان طبرق در شرق این کشور از ارتش مصر برای ورود به جنگ این کشور، را "مردود"، بی‌توجهی به حاکمیت لیبی و "خیانت بزرگ" خواند.

پارلمان طرابلس در این بیانیه ضمن ابراز تعجب از این درخواست، آورده است که درخواست پارلمان شرق لیبی نقض قطعنامه‌های شورای امنیت، قانون بین‌المللی و تمامی توافقنامه‌های بین‌المللی محسوب می‌شود.

در ادامه این بیانیه درباره نشست اخیر عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر با شماری از رؤسای قبایل لیبی آمده است: به شدت دیدار نمایندگان قبایل لیبی و استفاده از شخصیت‌های ناشناخته برای توجیه مداخله نظامی در لیبی را رد و محکوم می‌کنیم.

نبرد سرت

از سوی دیگر، نیروهای موسوم به "ارتش ملی لیبی" تحت امر خلیفه حفتر اعلام کردند که برای تأمین امنیت منطقه شرقی و مناطق مرزی با مصر تدابیری را اتخاذ کرده‌اند.

طبق اعلام نیروهای حفتر، این نیروها اقدامات پیشگیرانه‌ای را برای تأمین امنیت حریم هوایی منطقه مذکور و ایجاد منطقه امن هوایی الجفره ـ سرت انجام دادند و سامانه‌های پدافندی "اس۳۰۰" را در منطقه شرقی هم‌مرز با مصر مستقر کردند.

در همین حال، شبکه العربیه به نقل از منابع آگاه از حضور مهندسان نظامی ترکیه در نزدیکی شهر سرت خبر داد.

این شبکه گزارش داد که مصر از نزدیک تحولات لیبی را دنبال می‌کند.

احمد المسماری، سخنگوی نیروهای خلیفه حفتر در این باره گفت که ساعت‌های پیش‌رو شاهد یک نبرد بزرگ در اطراف سرت و الجفره خواهد بود.

وی از تحرک نیروهای دولت وفاق و ترکیه در اطراف این دو شهر خبر داد.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s