رفتن به محتوا
تلویزیون سام با ۲ سال ضمانت سام سرویس
کد خبر 505531

۷ ماده غذایی پرطرفدار که قاتل کلیه‌ها هستند

ساعت24-در گزارش زیر با ۷ ماده غذایی مضر برای کلیه‌ها آشنا می‌شویم.

style="text-align:justify"> کلیه‌ها نقش مهمی در بدن شما ایفا می‌کنند: آن‌ها مسئول حذف مواد زائد از بدن، تولید هورمون و تصفیه سموم و مایعات اضافی در خون هستند. به همین دلیل باید در مراقبت از آن‌ها دقیق باشید. متاسفانه برخی غذاهای رایج می‌توانند به آن‌ها آسیب برسانند. در این نوشتار با ۷ ماده غذایی مضر برای کلیه‌ها آشنا می‌شویم.

۱. گوشت

خوردن بیش از اندازه گوشت می‌تواند برای کلیه‌ها مشکل ایجاد کند، زیرا سوخت و ساز پروتئین حیوانی سخت است و همین سبب می‌شود که حذف مواد زائد باری به دوش کلیه‌ها باشد. رژیم حاوی گوشت زیاد می‌تواند به توسعه سنگ کلیه نیز کمک کند، زیرا تولید اسید اوریک را تحریک می‌کند.

۲. نمک

رژیم غذایی حاوی نمک زیاد سبب می‌شود که کلیه‌ها مجبور باشند برای حذف سدیم اضافی بیشتر کار کنند و حبس مایعات را شروع کنند، روندی که ممکن است به بالا رفتن فشار خون منجر شود.

۳. (موز)

موز حاوی پتاسیم زیادی است، بنابراین می‌تواند برای کسانی که مشکلات کلیه دارند، مضر باشد، زیرا بدن نمی‌تواند مازاد پتاسیم را دفع کند، پیامدی که می‌تواند به مشکلات جدی سلامتی منجر شود.

۴. لبنیات

مصرف بیش از حد مواد لبنی مثل ماست یا شیر و پنیر می‌توانند فشار زیادی روی کلیه‌ها وارد کنند. این تاثیر به دلیل فسفر زیاد موجود در لبنیات است. به علاوه اگر کلیه‌ها از قبل مشکلاتی داشته باشند، نمی‌توانند فسفر اضافی را از خون حذف کنند.

۵. نان گندم کامل

هرچند نان کامل بسیار مغذی است، اما اگر در مقادیر زیاد خورده شود، به خصوص توسط کسانی که مشکلات کلیوی دارند، ممکن است آسیب‌زننده باشد، زیرا فسفر و پتاسیم موجود در این نوع نان بسیار زیاد است.

۶. (پرتقال)

هرچند آب آن کالری کم و ویتامین C بالایی دارند، اما منبع غنی پتاسیم نیز محسوب می‌شوند؛ بنابراین مصرف آن به ویژه برای کسانی که مشکلات کلیه دارند، باید محدود باشد.

آووکادو

اگرچه آووکادو به دلیل مواد مغذی مختلفی که دارد مورد توجه زیادی قرار گرفته، اما خوردن بیش از حد آن ممکن است برای کلیه‌ها مضر باشد، به خصوص اگر از قبل بیماری کلیوی دارید؛ و دلیل این تاثیر پتاسیم زیاد موجود در آووکادو است.

خبرنامه

تازه‌ترین خبرها