چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۷

آمارهای نگران کننده ای که مدیرکل مطالعات رفاه اجتماعی وزارت رفاه داد

وضعیت بحرانی سه دهک جامعه و فقرغذایی 30 درصد مردم

در سه ماهه نخست امسال(99) تقریبا 2 میلیون نفر بیکار شده اند

موسوی نیک

نتایج بررسی ها نشان می دهد از سال 1396 دو شوک اساسی به وضعیت معیشتی خانوارهای ایرانی وارد شده: اول شوک ارزی سال 97 و دوم بحث کروناودر نتیجه این دوشوک تولید ناخالص سرانه از سال 1397 تا کنون 13 درصد کاهش پیدا کرده است.

 بر طبق برآوردها 3 دهک جامعه در وضعیت وخیم و بحرانی قرار دارند و اصل موضوع حمایت از آنان کاملا پذیرفته شده است.    بر طبق گزارش مرکز آمار ایران اشخاصی که در ماه بیش از 4.5 میلیون تومان درآمد دارند در 3 دهک بالای جامعه قرار می گیرند بنابراین مشاهده می کنید که هم اختلاف درآمدی افراد در دهک ها بسیار کم است و هم وضعیت کلی خانوارها از لحاظ بودجه خانوار مساعد نیست.

    در سه ماهه نخست امسال(99) تقریبا 2 میلیون نفر بیکار شده اند و 800 هزار نفر که شرایط دارا بودن مشاغل رسمی در اقتصاد را دارا بوده اند تا زمانی که سامانه پرداخت بیمه بیکاری وزارت رفاه فعال بود در این سامانه ثبت نام کرده اند  اعطای کوپن الکترونیک در حال حاضر در آمریکا نیز برای ده ها میلیون نفر انجام می شود.    بر طبق برآوردها 30 درصد از مردم ایران فقر غذایی دارند و با پایگاه رفاه ایرانیان می توان این افراد را دقیقا شناسایی کرد.   اثر کرونا بر خانوار ایرانی بیشتر بر حوزه اشتغال آنان اثر گذاشته به طوری که یا بدون شغل بوده اند(در واقع مشاغل کاذب داشته اند) یا شغل خود را از دست داده اند یا کاهش درآمد شدید داشته اند و در نهایت دارای شغل اما بدون بیمه تامین اجتماعی و بازنشستگی بوده اند.

    چند مسئله در حوزه حمایت از طریق کوپن الکترونیک باید مورد توجه قرار گیرد. اول اینکه سعی شود بدون گران کردن حامل های انرژی سیاست حمایتی اتخاذ شود تا در آینده بتوانیم پوشش آن را کاهش دهیم و حذف کردن افراد دارای هزینه های سیاسی و امنیتی نباشد. دوم اینکه آزمون وسع انجام شود تا بدانیم از چه اقلامی و با چه میزان باید در سبد کالایی محاسبه شود. سوم اینکه به اثر حمایت در تغییر دهک افراد توجه شود و تصور نکنیم با اضافه شدن مثلا 600 هزار تومان به عنوان حمایت از خانوار وضعیت وی به صورت واقعی تغییر کرده است و در برنامه های حمایتی دیگر نباید جابه جایی دهک وی را به طور جدی محاسبه کنیم و وی را از سایر چترهای حمایتی بیرون ببریم.    دو کمبود  جدی در نظام حمایتی ما وجود دارد که باید حتما برای آنها فکر شود. اول بزرگ بودن بخش غیررسمی اقتصاد که 40 درصد اشتغال در آنها قرار دارد اما ما اطلاعاتی از این افراد برای اینکه بدانیم نیازمند حمایت هست یا خیر نداریم. بهترین کار برای این بخش ایجاد صندوق بیمه ای فراگیراست که حتی افرادی که زیر 1.5 میلیون تومان درآمد دارند را بتوانیم بیمه کنیم و در ازای این بیمه ازآنها اطلاعات بگیریم. نکته دوم ناظر به مشکلات سیستم مالیاتی است که در صورت اعمال مالیات بر درآمد افراد (PIT) می توان مشخص کرد که از چه کسی پول بگیریم(مالیات) و به چه کسی پول بدهیم(یارانه حمایتی)).

*آنچه به نقل از سید هادی موسوی نیک مدیرکل مطالعات رفاه اجتماعی وزارت رفاه خواندید بخشی از سحنان وی در نهمین جلسه راهبرد ایرانی با عنوان " بررسی ابعاد اجرایی سازی سیاست حمایتی فراگیر از اقشار محروم " است که در محل پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلح نظام مطرح شده وسایت این نهاد آن را منتشر کرده است.  این نشست در خصوص وضعیت معیشتی اقشار محروم و سیاست های حمایتی برگزارشده است  .

نظرات

  • شهیاد ۱۳۹۹/۰۵/۱۵ - ۲۱:۲۵
    0 0
    وقتی سایت تقلبی بسازند و یارانه ما قشر بیکار و ضعیف کم درآمد را قطع کنند و سفرهای خودشان رنگین و پر محتوی باشد چه غمی دارن که ما از چه تاریخی که به یاد نداریم گوشت خورده باشیم و یا چه ویتامین یا چه چیزی در خون و بدن ما کم است ...پزشکلن می گوین کسی که کم خون است عصبی است ..چرا کم خونی بوجود می آید بخاطر خیلی از خوراکیها که مادران ما نتوانستنذبخورند اکنون هم ما نمی توانیم بخوریم و همینطور پیش می رود
  • مجید زاهدیان ۱۳۹۹/۰۵/۲۹ - ۱۴:۴۹
    0 0
    ماهم با خونه اجاره ای و ماشین اجاره ای دیگه از هیچ چیز بر نمی‌آیم خواهشمندیم به داد ما برسین

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s