پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۲

روایت کارنامه دولت با لحاظ کردن تحریم

ساعت 24 -بخش گسترده ای از نشست‌ها و سخنرانی‌های اعضای هیات دولت به ویژه حجت الاسلام «حسن روحانی» رییس جمهوری برای توضیح مکرر موضوعاتی منطقی می گذرد که دولت به عنوان مسوول اصلی اداره کشور از دیگر نهادها و قوا انتظار دارد. رییس جمهوری دو روز پی در پی یعنی ۱۴ مرداد در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و هم ۱۵ مرداد در نشست هیات دولت، درباره تحریف واقعیات کشور، شیوه انتقاد از دولت و آسیب‌های آن سخن گفت.

چرا تحریم‌ها را نادیده می‌گیرند؟

شیوه خبررسانی و تحلیل رویدادهای کشور و اقدامات دولت به ویژه در حوزه اقتصادی از سوی برخی رسانه‌ها و افراد داخلی و خارجی در حالی اغلب منفی، آغشته به تحریف و دروغ و شایعه است که گاهی خود نیز فراموش می‌کنند که ریشه شرایط سخت معیشتی کنونی نه تصمیمات و برنامه‌های دولت، بلکه تحریم‌های شدید و تروریسم اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران است. منکران تاثیر تحریم‌ها را می‌توان به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم کرد. دریافت منطق انکار رسانه‌ها و تحلیلگران خارج به سبب آنکه منبع تامین مالی آن‌ها دشمنان ایران هستند، چندان دشوار نیست. اینکه اما چرا برخی با شعار منافع ملی در داخل کشور منکر تبعات تحریم‌ها می‌شوند عجیب است و شاید بتوان دلیل آن را در پایان‌ناپذیری رقابت‌های سیاسی جست. موضوعی که رییس دولت تدبیر و امید هم به آن اشاره کرده و گفته است: «روزی که منتخب اعلام شد، پایان انتخابات است و دیگر رقابت و دعوا نداریم. در دوره انتخابات همه حرف‌هایی می‌زنند دوره انتخابات است و قابل قبول و قابل گذشت است، اما پایان انتخابات را اعلام نمی‌کنیم. انتخابات تمام شد. بیایید با یکدیگر کار کنیم

رییس جمهوری در تبیین نقشه کاخ سفید برای به زانو درآوردن جمهوری اسلامی گفت: «اگر چرتکه بزنیم و یا با ماشین حساب محاسبه شود شاید محاسبه آنها برای پایان درست بود؛ زیرا کشوری که از هر طرف در محاصره قرار می‌گیرد و هر کسی می خواهد با آنها معامله کند آن را تحریم می‌کنند،  از طرفی دوستان ایران هم جرات نمی‌کنند به سمت ایران بیایند و دشمنان هم به شدت دشمنی می‌کنند، این کشور چگونه اداره خواهد شد؟» این دقیقا همان پرسشی است که باید از برخی مخالفان داخلی و مدعیان خارجی دولت پرسید آیا اداره کشوری که از مواد غذایی و دارویی تا نفت و پتروشیمی، از فرمانده نظامی تا وزیرش تحریم بوده و حتی هم پیمانان هم از دادوستد با آن ناتوان هستند و بیش از ۶ ماه است که درگیر بحران پیچیده کروناست، چگونه اداره می‌شود؟ وجود صرفا یکی از این شرایط برای به زانو درآوردن ملتی کافی نیست؟ شاید صادقانه و منصفانه آن باشد که بپرسیم با این حجم از چالش ها و محدودیتها دولت چه باید می کرد که نکرد؟

نشانه‌هایی که تحریف می‌شوند

مقایسه شرایط تولید ناخالص ملی برخی از کشورها با ایران نشان می دهد که اقتصاد و جامعه  ایران با وجود تحریم ها تاب‌آوری بیشتری دربرابر رکود اقتصادی در دوران کرونا داشته است. حجت الاسلام روحانی در این زمینه گفت: «مقایسه وضعیت تولید در ایران با سقوط تولید ناخالص داخلی در دیگر کشورها که در اروپا بیش از ۱۰ درصد و در آمریکا بیش از ۳۰ درصد کاهش یافته است، به خوبی نشان می‌دهد که در این ابتلای جهانی، اقتصاد ایران تاب آوری بالاتری را به نمایش گذاشته است.» «خودکفایی ۹۰ میلیون دلاری در بخش تامین قطعات» برای کشوری که به هر بهانه‌ای راه را برای وارد کردن این قطعات می‌بستند موفقیت قابل تاملی است به شرط آنکه در زیر خنجر تحریف ذبح نشود.

امیدواری به بهبود شرایط

برخلاف برخی از تحلیل‌ها که دولت را در سال پایانی فعالیت بی‌انگیزه می‌دانند هم اقدامات دولت و اظهارات رییس جمهوری نشان می دهد که دولت بسیار پرانگیزه و با نشاط است. از ابتدای سال جاری  هر هفته طرح‌های بزرگ  در استان‌های مختلف کشور افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسند.  سخنان رییس جمهوری هم نشان از عزم جزم دولت و قوه مجریه در سال پایانی دوره کاری خود دارد کما اینکه رییس جمهوری می‌گوید: «فرصت یک سالی که در اختیار ماست، فرصت بسیار زیادی است و خیلی کارها در این یک سال می‌توانیم بکنیم شک ندارم که مردم خواهند دید که در این یک سال طرح‌های بسیار زیادی در بخش‌های مختلف افتتاح می‌کنیم.» سخنان رییس جمهوری درباره نشانه‌های امیدبخش در دولت و جامعه از این منظر حائز اهمیت است که با مشاهده انگیزه و امید مسوولان، این دو شاخصه در جامعه هم تقویت خواهد شد. در این میان موضوع مهم تاکید مکرر رییس قوه مجریه بر این نکته است که دولت به تنهایی قادر ‌به حل تمام مشکلات نظام نیست و برای حل آن‌ها مجلس، قوه قضاییه، نیروهای مسلح و صداوسیما باید کنار هم باشند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s