پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۰

کاهش ارزش لیر ترکیه به کمترین میزان در مقابل دلار

ساعت 24 -هر دلار آمریکا صبح روز پنج‌شنبه به ۷.۲۸ لیر معامله شد و سپس مقداری بهبود یافت و به ۷.۲۲ لیر رسید. ارزش واحد پول ترکیه، لیر، روز پنج‌شنبه ۱۶ مرداد در مقابل دلار و یورو به کمترین میزان سقوط کرد.

درصدکاهش نشان می‌دهد.هر یورو اروپا نیز به ۸.۶۷ لیر اوج گرفته است.لیر ترکیه از ابتدای سال جاری میلادی ۱۸ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

رادیو فردا نوشت :علت این موضوع شیوع ویروس کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد کشور، خصوصا بخش توریسم است. صنعت گردشگری سهمی ۱۲ درصدی در کل تولید ناخالص داخلی ترکیه دارد.طی ماههای گذشته بانک مرکزی ترکیه با تزریق میلیاردها دلار در بازار تلاش کرده بود جلوی شتاب افت ارزش لیر را بگیرد.شاخص بازار سهام «بورسا» ترکیه نیز روز جاری ۳.۵ درصد سقوط کرد.انتظار می‌رود تولید ناخالص داخلی ترکیه در سال جاری ۴.۳ درصد نسبت به پارسال کاهش یابد.تاکنون ابتلای بیش از ۲۳۶ هزار نفر در ترکیه ثبت شده و نزدیک ۶ هزار نفر فوت کرده‌اند.

فروردین و اردیبهشت سال جاری تعداد مبتلایان روزانه به کرونا در ترکیه به حدود سه تا چهار هزار نفر رسیده بود، اما طی سه ماه گذشته با تدابیر سختگیرانه، شمار مبتلایان روزانه به حدود ۱۰۰۰ نفر کاهش یافته است.ترکیه ماه گذشته اعلام کرد مرزهای خود به گردشگران خارجی از کشورهایی که شیوع کرونا در آنها چندان چشمگیر نیز باز خواهد کرد و گزارش‌هایی از ورود ده‌ها هزار گردشگر به کشور طی هفته‌های گذشته خبر می‌دهد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s