جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۰

نصرالله: سفر رئیس جمهوری فرانسه به لبنان مثبت است

ساعت 24 -سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان نحوه تعامل کشورهای خارجی را خوب توصیف کرد و گفت: نگاه ما به سفر امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه به لبنان و کمک و حمایت کشورها به کشور ما مثبت است و به جنبه‌های مثبت آن نگاه می کنیم و فرصتی برای لبنان است برای خروج از محاصره ای که با آن مواجه است.

نصرالله درباره انفجار بیروت ضمن بیان نکته توضیح داد: آنچه در بیروت اتفاق افتاد، فاجعه بزرگ انسانی و ملی با تمامی مقایس‌ها بود و پیامدهای آن بسیار بزرگ و خطرناک است و نتایج اجتماعی، بهداشتی و اقتصادی خواهد داشتنکته مورد توجه این است که انفجار فراتر از یک طایفه و منطقه بوده و به تمام محله‌های بیروت آسیب رسانده است و امیدواریم که همگی توان پایداری، صبر و اراده لازم برای عبور از این مصیبت را داشته باشیم و در برابر این گونه حوادث استثنائی در تاریخ لبنان نیاز به تعامل استثنائی در سطوح روانی، سیاسی و رسانه‌ای وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری ها دبیرکل حزب الله لبنان نحوه تعامل کشورهای خارجی را خوب توصیف کرد و گفت: نگاه ما به به لبنان و کمک و حمایت کشورها به کشور ما مثبت است و به جنبه‌های مثبت آن نگاه می کنیم و فرصتی برای لبنان است برای خروج از محاصره ای که با آن مواجه است.

وی همچنین مواضع برخی طرف‌های داخلی درباره انفجار بندر بیروت را تاسف آور خواند و گفت: برخی از وجود موشک‌ها و مواد منفجره حزب الله در بندر بیروت سخن گفتند. این مواضع پیش داورانه با هدف تحریک مردم لبنان علیه حزب الله مطرح شد که این یک ظلم است

سید حسن نصرالله، تاکید کرد که در این فاجعه نیروهای حزب الله و طرفدران آن شهید و متضرر شدند و گفت: این پیش داوری ها رنج‌آور است و هدف از آن وارونه کردن واقعیت است؛ براساس این قاعده که می‌گویند اینقدر دروغ بگو تا مردم باور کننددبیرکل حزب‌الله قاطعانه وجود هرگونه موشک یا مواد منفجره در هر یک از مخازن بندر بیروت را تکذیب و تاکید کرد که آنچه در این مورد شایعه شد، فریبکاری ظالمانه بودوی افزود: این که می‌گویند ما بندر را اداره می‌کنیم یا اینکه می‌دانیم چه چیزی در آنجا موجود است را هم تکذیب می‌کنیم؛ همه این‌ها ادعای ظالمانه و فریبکارانه است. ممکن است که بدانیم در بندر حیفا چه چیزی وجود دارد، اما در مورد بندر بیروت اینطور نیستنصرالله تاکید کرد: تحقیقات واقعیت را روشن می‌کند؛ از مردم لبنان می‌خواهم تا آن‌هایی که این فریبکاری را انجام دادند محاکمه کنند. از مردم می‌خواهم آن‌هایی را که تحریک کردند و کوشیدند تا کشور را به جنگ داخلی بکشانند، مجازات کنند. از این حادثه سوء استفاده سیاسی شد؛ ما تاکید داریم که اکنون زمان حساب و کتاب‌های سیاسی و حزبی نیست

نصرالله گفت: اکنون زمان مرهم گذاشتن بر زخم‌هاست، اما بعدا توان این را داریم که پاسخ بگوییم و اثبات کنیم که چه کسانی متوهم و سراب دیده‌اند.وی خواستار انجام تحقیقات شفاف درباره حادثه بیروت شد و گفت: باید تحقیقات شفافی در مورد حادثه انجام و تمام کسانی که مقصر بوده‌اند یا کوتاهی کرده‌اند، یا فساد کرده‌اند و عامدانه باعث حادثه شده‌اند، باید مجازات شوند. باید تمام کسانی که در این حادثه دست داشته‌اند، بدون توجه به وابستگی‌های سیاسی و حزبی عادلانه مجازات شوند. حقیقت و عدالت باید در رأس تحقیقات باشد.دبیر کل حزب الله در ادامه گفت: می‌توان ارتش را که همه می‌گویند به آن اعتماد دارند در انجام تحقیقات مشارکت داد. همه طرف‌ها از جمله ارتش و پارلمان در قبال محاکمه و مجازات مقصران مسئولیت دارند. آنچه رخ داده فاجعه‌ای است که نباید در مورد آن ساده‌انگاری و سیاسی‌کاری شود.او تاکید کرد که باید واقعیت معلوم شود؛ اگر اینگونه نشود، بحران نظام و بلکه بحران موجودیت داریم. از دولت می‌خواهم نهایت جدیت و قاطعیت را به خرج دهد تا طبقه سیاسی به ملت این امیدواری را دهد که دولت مبتنی بر حقیقت عمل می‌کند.سید حسن نصرالله در ادامه گفت: فرصت هایی است که از این مصیبت به وجود می آید، مانند همبستگی بین المللی که بایستی از آن به صورت همکاری استفاده کرد.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s