یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۷

ماکرون: نقش ما این است که کنار ملت لبنان باشیم

ساعت 24 - امانوئل ماکرون در افتتاحیه نشست بین‌المللی در حمایت از لبنان اعلام کرد: باید تمام توان خود را برای یاری به ملت لبنان به کار گرفت و اضافه کرد مقامات لبنان باید برای حل سیاسی و اقتصادی بحران این کشور تلاش کنند.

رئیس‌جمهوری فرانسه گفت: مقامات لبنانی باید به خواسته‌های ملتی که به شیوه مشروع مطالبات‌شان را در خیابان‌ها مطرح می‌کنند، پاسخ دهند.برخی طرف‌ها می‌خواهند با ایجاد آشوب ثبات لبنان و منطقه را به هم بریزند.مبالغی که امروز جمع خواهند شد باید تنها یک شروع باشند.

به گزارش ایسنا او ادامه داد: باید به سرعت تلاش کنیم و باید این کمک‌ها مستقیما به جایی بروند که مردم به آنها نیاز دارند. نقش ما این است که کنار ملت لبنان باشیم. باید با هماهنگی سازمان ملل پاسخ‌گویی بین‌المللی ایجاد کنیم.ماکرون در برابر کنفرانسی که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، تاکید کرد: اسرائیل هم برای کمک به لبنان اعلام آمادگی کرده است. گروه‌های جهانی بعد از انفجار مهیب که بیروت، پایتخت لبنان را ویرانه گذاشت، قول کمک داده‌اند.رئیس‌جمهوری فرانسه تاکید کرد: به سرعت و شایسته تلاش می‌کنیم تا این کمک‌ها به دست مردم برسد، آینده لبنان در بوته آزمایش است.

ماکرون تصریح کرد: پیشنهاد کمک شامل حمایت از تحقیقات بی‌طرف، قابل اعتماد و مستقل درخصوص انفجار بندر بیروتی است که ۱۵۸ کشته برجای گذاشت.ماکرون گفت، در حد توان تلاش می‌کند مانع از ایجاد آشوب در لبنان شود زیرا به نفع وضعیت کنونی نیست. او از مقامات لبنان خواست دست به اصلاحات مورد دلخواه ملت بزنند.گفته می‌شود لیست‌ کشورهای شرکت‌کننده در کنفرانس هنوز مشخص نشده است و بعد از اظهارات ماکرون در کنفرانس "حمایت بین‌المللی از بیروت و ملت لبنان" جلسه تبدیل به جلسه پشت درهای بسته شد.تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر نیز اعلام کرد، کشورش ۵۰ میلیون دلار آمریکا به لبنان در چارچوب کمک به این کشور برای عبور از پیامدهای انفجار بندر بیروت کمک خواهد کرد.او در جریان مشارکت در کنفرانس حمایت از بیروت و ملت لبنان که به دعوت ماکرون و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل به صورت مجازی برگزار شده بود، گفت: طی روزهای آینده مشارکت خود در بازسازی بیروت را اعلام خواهیم کرد و باید مذاکره درباره مسائل داخلی را به ملت لبنان و دوستدارانش بسپاریم. مقابله با بحران لبنان در گرو تقویت وحدت ملی و افزایش تلاش‌های جامعه و دولت است.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.
s