سه‌شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۹

فارین پالیسی: آمریکا در سازمان ملل منزوی شد

ساعت24-یک وبگاه خبری و تحلیلی آمریکایی با انتشار تحلیلی مفصل نوشته همزمان که ایالات متحده در تلاش‌هایش برای افزایش فشار علیه ایران شکست خورده، این کشور در سازمان ملل منزوی شده است.

 وبگاه «فارین پالیسی» در تحلیلی به تلاش‌های آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران یا فعالسازی مکانیسم ماشه اشاره کرده و این تلاش‌ها را یکجانبه و تباه شده خوانده است.

این وبگاه خبری و تحلیلی در عنوان این تحلیل نوشته همزمان که آمریکا در تلاش‌هایش برای افزایش فشار علیه ایران شکست خورده، این کشور در سازمان ملل منزوی شده است.

فارین پالیسی در این خصوص نوشت، هیچ کشوری، واشنگتن را در این مسیر دنبال نکرد و این موضوع آخرین شکست دولت ترامپ در تلاش‌هایش برای فراخواندن جهان به منظور حمایت از سیاست «فشار‌ حداکثری» علیه ایران بود.

این وبگاه آمریکایی در ادامه نوشته همچنین هیچ کدام از امضا‌کنندگان برجام از جمله انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه به درخواست آمریکا برای تبعیت از اقدام این کشور در فعالسازی مکانیسم ماشه توجهی نکردند.

دولت ترامپ مدعی شده که همچنان این قدرت را دارد تا مکانیسم ماشه را فعال کند زیرا عضو اصلی توافق برجام است، با این وجود وزارت خارجه انگلیس، آلمان و فرانسه با انتشار بیانیه‌ای گفته‌‌اند که این ادعای آمریکا، نمی‌تواند نتیجه قانونی داشته باشد، چون تنها کشور‌های حاضر در این توافق می‌توانند چنین اقدامی را انجام دهند.

فارین پالیسی نوشته این موضع‌گیری‌ها سؤالات بی‌جواب سیاسی و قانونی را در این باره به وجود آورده که واشنگتن چگونه می‌تواند بدون مشارکت کشور‌های دیگر سازمان ملل به طور یکجانبه تحریم‌های بین‌المللی را علیه ایران تحمیل کند.

در ادامه این تحلیل آمده زمانی که آمریکا به دنبال جلوگیری از منقضی شدن محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران بود، این موضع‌‌گیری‌ها نیز بیشتر شد.

بامداد یکشنبه بود که «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای مدعی شد با توسل به مکانیسم ماشه، عملاََ تمام تحریم‌های سازمان ملل بر ایران، که پیشتر لغو شده بودند، اکنون دوباره اجرایی شدند. واشنگتن ادعا کرد تمام مفاد قطعنامه‌های ۱۶۹۶، ۱۷۳۷، ۱۷۴۷، ۱۸۰۳، ۱۸۳۵ و ۱۹۲۹ که ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ ملغی شده بودند، دوباره فعال شده‌اند.

ساز و کار موسوم به بازگشت خودکار تحریم‌ها که با نام‌های دیگری مثل «مکانیسم ماشه» یا «اسنپ‌بک» نیز شناخته می‌شود به دنبال احیای تمامی قطعنامه‌های تحریمی علیه تهران است که پس از حصول برجام میان ایران و گروه موسوم به ۱+۵ تعلیق شده بودند.

آمریکا همچنین تهدید کرد: «اگر اعضای سازمان ملل الزامات خود برای اجرای این تحریم‌ها را اجرا نکنند، ایالات متحده آماده است از اختیارات داخلی برای اعمال عواقبی بر آنها استفاده کند و مطمئن شود ایران از عواید فعالیت‌های ممنوع‌شده توسط سازمان ملل، بهره‌مند نمی‌شود».

ادعای آمریکا در اجرایی شدن مکانیسم موسوم به «اسنپ‌بک» و بازگشت تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران اما با واکنش مقام‌های مختلف جهانی مواجه شد

منبع: فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.