شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۹

انصارالله یمن در فهرست «سازمان‌های تروریستی» قرار می گیرد

ساعت 24 - دولت آمریکا برای تشدید فشارها بر انصارالله یمن انجام اقداماتی تازه علیه این گروه از جمله قرار دادن آن در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» را بررسی می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، منابع خبری بامداد شنبه گزارش داده‌اند دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ»، در حال بررسی گام‌هایی تازه جهت تشدید فشارها روی حوثی‌ها (انصارالله یمن) است.روزنامه واشنگتن‌پست با گزارش این خبر به نقل از چندین مقام نوشت از جمله اقداماتی که دولت ترامپ در دست بررسی دارد قرار دادن انصارالله در فهرست «سازمان‌های تروریستی خارجی» است. مقام‌های مورد استناد واشنگتن‌پست خاطرنشان کرده‌اند هنوز هیچ تصمیمی گرفته نشده، اما دولت آمریکا چندین اقدام احتمالی را در دست بررسی دارد. معرفی رهبران انصارالله به عنوان «تروریست‌های جهانی» هم از جمله گزینه‌هایی است که تحت بررسی است.چنانچه گروهی در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً «تروریستی» از نظر آمریکا قرار بگیرد حمایت از آن گروه ممنوع اعلام می‌شود، اعضای آن گروه از سفر به ایالات متحده منع می‌شوند و دارایی‌های خارجی‌اش مسدود می‌شوند.

با آنکه این اقدامات، در قبال گروهی مانند انصارالله یمن فقط آثار نمادین دارند اما می‌توانند موجب اخلال در فعالیت‌های کمک‌رسانی سازمان‌های امدادرسانی به کشور جنگ‌زده یمن شوند. کارشناسان سازمان ملل، یمن را صحنه بزرگترین بحران بشری در جهان توصیف می‌کنند. ۲۲ میلیون نفر که ۷۵ درصد جمعیت یمن را تشکیل می‌دهند نیازمند نوعی کمک‌رسانی و حمایت بشردوستانه هستند. از این میان، ۸.۴ میلیون نفر نمی‌دانند وعده غذایی بعدی‌شان از کجا تأمین خواهد شد.  دولت ترامپ یک بار قبل‌تر از این هم در سال ۲۰۱۸، قرار دادن گروه انصارالله در فهرست سازمان‌های اصطلاحاً تروریستی را مورد بررسی قرار داده بود، اما این تصمیم در آن زمان لغو شد.

با این حال، به نوشته واشنگتن‌پست، اکنون از آن جهت که دولت ترامپ قصد دارد سیاست موسوم به «کارزار فشار حداکثری علیه ایران» را گسترده‌تر کند، احتمال اجرایی شدن این تصمیم قوت گرفته است. دولت آمریکا، انصارالله یمن را وابسته به ایران می‌داند. «محمد عبدالسلام»، سخنگوی انصارالله یمن و رئیس هیأت مذاکره کننده این کشور در مذاکرات چند روز پیش علت دشمنی آمریکا و عربستان سعودی و امارات با یمن را تمایل این کشور به استقلال دانست.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.