شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۲

امیدواری برای رشد گردشگری خارجی در اورامانات بعد از ثبت جهانی

خبر

ساعت 24- براساس آخرین خبرهای واصله، امیدواری برای رشد گردشگری خارجی در اورامانات بعد از ثبت جهانی مشاهده می شود.حسام مهدی در این نشست با تاکید بر اینکه تحت تاثیر پرونده منظر فرهنگی اورامانات قرار گرفته ، گفت: ایکوموس بعنوان بخش مشاوره یونسکو باید برای ثبت جهانی آثار به یکپارچگی و اصالت آثار توجه کرده و به آن اهمیت دهد و همه این موارد را برای ثبت جهانی در نظر بگیرد.

او با بیان اینکه همه پرونده منظر فرهنگی اورامانات را خوانده، افزود: آن پرونده خوبی است و تحت تأثیر قرار گرفتم، در واقع افتخار می کنم برای ارزیابی این پرونده به ایران آمدم و می توانم مردم محلی را ببینم. منظر فرهنگی در حقیقت تعادل طبیعت و انسان است، خوشبختانه این یک منظر فرهنگی خاص است. جنبه های فرهنگی منظر به ویژه ملموس و ناملموس بسیار مهم است، چون یک میراث زنده محسوب می شود، تلاش می کنم تا این منظر فرهنگی را درک کنم.

ارزش ناملموس اورامانات بالاتر از میراث ملموس آن است

علی اصغر مونسان، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تاکید بر اینکه مطمئناً این ثبت جهانی باعث رشد گردشگری در این مناطق و معرفی داشته های ارزشمند میراث فرهنگی ملموس و ناملموس در سطح دنیا خواهد شد، اظهار امیدواری کرد: بعد از ثبت جهانی شاهد حضور بیشتر گردشگران خارجی در این منطقه باشیم، همچنین تحقق این موضوع موجب توسعه خواهد شد.

او با بیان اینکه پرونده ثبت جهانی میراث فرهنگی با عنوان منظر فرهنگی اورامانات از نظر وسعت و موضوع، معماری و زندگی تعداد زیادی از مردم در این منظر بسیار اهمیت دارد، گفت: یکی از ویژگی های این پرونده، منظر فرهنگی آن است که 300 روستا را در بر می گیرد و حائز اهمیت است.

او با اشاره به اینکه حدود 100 هزار هکتار عرصه و بیش از 300 هزار هکتار حریم منطقه اورامانات است که در مجموع بیش از 400 هزار هکتار را در بر می گیرد و در دو استان مهم مرزی کرمانشاه و کردستان قرار گرفته، ادامه داد: نمایندگان یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در دو استان کرمانشاه و کردستان تلاشهای زیادی برای ثبت جهانی این پرونده کردند، امیدواریم در کردستان مانند کرمانشاه نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیگیری های خود را انجام دهند تا بتوانیم بدون اخلال پرونده را در دو استان بطور کامل جلو ببریم.

مونسان با دعوت از مردم کشورمان برای بازدید از منطقه اورامانات در استانهای کرمانشاه و کردستان تاکید کرد: دکتر حسام مهدی در جریان این موضوع نیز قرار بگیرند که این پرونده برای مردم محلی بسیار اهمیت دارد، به نظر من ارزش میراث ناملموس در اورامانات به مراتب بالاتر است. تنوع موضوعات فرهنگی و قدمت تاریخی در کنار آثار تاریخی ملموس در اورامانات موجب شده تا منطقه بی نظیری داشته باشیم.

اظهار امیدواری برای پیوستن عراق به پرونده جهانی اورامانات

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی کشور نیز در صحبتهایی حسام مهدی را یکی از پیشکسوتان ایکوموس و متخصص منظر شهری، تاریخی و معماری بومی دانست و ادامه داد: وی معتقد است که «شهرها باید با هم دیده شوند» که خوشبختانه در موضوع ثبت جهانی این پرونده، همه جنبه ها در نظر گرفته شده است.

او پیرامون امیدواری برای رشد گردشگری خارجی در اورامانات بعد از ثبت جهانی افزود: در این پرونده به اورامانات نیز از نظر معماری بومی و منظری که شامل میراث ملموس و ناملموس است، توجه شده. سه دره مهم به عنوان بخش اصلی در نظر گرفته شد، اما تمام محدوده اورامانات از استانهای کرمانشاه تا کردستان را شامل می شود. امیدواریم در آینده بخش عراق نیز به این پرونده اضافه شود، زیرا این کشور در فهرست موقت نبوده و نتوانست به این پرونده بپیوندد، اما اگر ثبت شود، می تواند الحاق شود.

وی با اشاره به روند بررسی پرونده های ثبت جهانی شده از زمان ارسال به یونسکو بیان کرد: خوشبختانه، بخش اول را طی کردیم. بخشهای فرهنگی معمولاً به ایکوموس می رود که بازوی مشورتی هستند و در حقیقت به یونسکو برای ثبت جهانی کمک می کنند، البته نظر ارزیاب قطعی تلقی نمی شود و در نشست اصلی که در تیر هر سال برگزار می شود، موضوع ثبت جهانی بطور کامل مطرح خواهد شد.

طالبیان اضافه کرد: معمولاً ارزیاب ایکوموس تعداد زیادی سؤال با خود به همراه می آورد و کارشناسانی در سطح جهان این سؤالات را نیز خواندند و قرار است این سؤالات از ما پرسیده شود. با همت استانداران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مردم و دست اندرکاران دو استان سامان دهی این منطقه انجام شده است.

ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات و دریچه جدیدی که به توسعه و پیشرفت استانها باز می شود

هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه اظهار کرد: یک دریچه جدید برای توسعه و پیشرفت استانهای کرمانشاه و کردستان با ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات بازگشایی می شود. این اقدام یک یادگاری ماندگار از دولت تدبیر و امید برای این دو استان خواهد بود

او با اشاره به اینکه در منظر فرهنگی اورامانات به اندازه کافی ظرفیتهای میراث فرهنگی دیده می شود، افزود: این منطقه نه تنها با توجه به وسعت زیاد، دارای ظرفیت های گردشگری خوبی است، بلکه از سوی دیگر صنایع دستی بسیار ارزشمندی نیز توسط مردم در این مناطق تولید می شود.

وی تاکید کرد: این اقدامِ ارزشمند باعث شادی و امیدواری مردم دو استان خواهد شد و بطور یقین در توسعه و پیشرفت اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی مردم نیز بسیار اثرگذار خواهد بود و آیندگان و تاریخ درباره این اقدام به نیکی یاد می کنند.

ثبت جهانی اورامانات می تواند به گسترش صلح و همدلی در خاورمیانه کمک کند

محسن فتحی، نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران گفت: ثبت جهانی هورامان، ثبت تاریخ و فرهنگ مردم کردستان است. این اتفاق نقطه عطفی در تاریخ کردستان خواهد بود و در این روزها خبر ثبت جهانی هورامان می تواند بارقه ای از امید در دل مردم منطقه ایجاد کند.

او با اشاره به اینکه مردم هورامان در نتیجه تجربه هزاران سال زندگی بر دامنه کوه ها و دره های زاگرس با کوه، دره و رودخانه و چنان با طبیعت درآمیخته اند که در یک زندگی ایده آل کوه ها و منابع طبیعی جزیی از دارایی شان شده و حفاظت از طبیعت به مثابه حفاظت از زندگیشان است، ادامه داد: با مطالعه تاریخ و فرهنگ کردستان می توان به یقین رسید که هورامان گنجینه فرهنگ کردستان است که ثبت جهانی آن می تواند به گسترش صلح و همدلی در منطقه خاورمیانه کمک کند.

ایده ثبت جهانی اورامانات از سال 93 در کردستان شکل گرفت

سیدمهدی فرشادان، نماینده مردم سنندج، دیواندره و کامیاران در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: ایده ثبت جهانی اورامانات از سال 93 در کردستان شکل گرفت و اقدامات اولیه را از همان سال شروع کردیم، البته اقدامات جدی تر ما از سال 95 شروع شد و تا سال 96 ادامه پیدا کرد.

او با بیان اینکه با آغاز مرمت ها، اصلاح پوشش ناهمگون سقف خانه ها، ایجاد موزه، فعال کردن مرکز مطالعات نقشه برداری سه بعدی روستاهای منطقه، اجرای طرح هادی، تهیه گزارش بافت معماری 28 روستا، ثبت ملی 21 بافت در 21 روستا و تبیین گزارش هوارنشینی از جمله اقدامات انجام شده بود، اظهار کرد: در سال 95 اقداماتی مانند مرمت خانه های تاریخی و پلهای تاریخی و همچنین سامان دهی معابر روستاها و مرمت کاروانسراها در روستاها انجام شد. مرمت و بهسازی هورامان تخت، روستای ژیوار و مقبره سیدی را نیز انجام دادیم.

وی با اشاره به انجام مطالعات باستان شناسی و ثبت آثار ملی هورامان، مطالعات مردم شناسی منطقه و مستندنگاری عناصر شاخص هورامان بیان کرد: مردم به دنبال ثبت جهانی اورامانات هستند و ما هم بعنوان نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی پیگیر این موضوع هستیم. خوشحالم که پرونده ثبت جهانی اورامانات در دو استان یکپارچه دیده شده، چون مردم استان های کرمانشاه و کردستان در اورامانات از گذشته با هم بوده اند.

مردم از پرونده ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات استقبال کردند

آرش زره تن لهونی، نماینده مردم پاوه، جوانرود، ثلاث باباجانی، روانسر و دهستان سرقلعه در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: منطقه اورامانات یک منطقه تاریخی و کهن است که دارای فرهنگ و آداب ورسوم دیرینه ای است. یکی از قدیمی ترین معاملات که معامله یک زمین بوده در این منطقه انجام شده است، نحوه زندگی و تعامل مردم با طبیعت موجب می شود تا مردم این شایستگی را داشته باشند که در سطح جهانی مطرح بشوند.

او با بیان اینکه مردم از ثبت جهانی استقبال کردند و در این پروژه نهایت همکاری را داشتند، ادامه داد: از ایکوموس درخواست می کنیم مناطق را بازدید کنند و این موضوع را نیز لحاظ کنند، اورامانات طبیعت بسیار خشنی دارد و مردم بسیار مهربان که با طبیعت بخوبی تعامل دارند و خود را با شرایط بسیار سختی تطبیق داده اند و با طبیعت سالها زندگی کرده اند، این انتظار وجود دارد که ثبت جهانی انجام شود.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.