شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۳

بیکاری دو سوم شاغلان گردشگری ایران

معاون گردشگری در آستانه روز جهانی جهانگردی از بیکاری تخمینی دو سوم نیروی انسانی شاغل در صنعت سفر و گردشگری ایران خبر داد.

ولی تیموری در نشست خبری که شنبه (پنجم مهرماه) به مناسبت روز جهانی جهانگردی در محل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار شد، اظهار کرد: بر اساس اعلام شورای جهانی سفر (WTTC) در سال گذشته (۲۰۱۹)، بالغ بر یک میلیون و ۳۵۰ هزار نفر در بخش سفر و گردشگری ایران فعال بوده‌اند. در خوشبینانه‌ترین حالت، بخش خصوصی این حوزه با یک‌سوم نیروهایی که قبل از شیوع کرونا مشغول به فعالیت بود، به کار خود ادامه می‌دهد.

او افزود: البته در مورد بیکاری فعالان حوزه گردشگری اطلاعات دقیقی در دست نیست، به این دلیل که بسیاری از آن‌ها فاقد بیمه و کد کارگاه هستند و در وزارت کار با عنوان اشتغال رسمی شناخته نمی‌شوند، اما بر اساس آمار رسمی و افرادی که دارای کد بیمه‌ای و کارگاهی هستند، یک‌چهارم یا یک‌پنجم فعالان حوزه گردشگری در این مدت بیکار شده‌اند.او عدد تازه‌ای از خسارت واردشده از پاندمی کووید ۱۹ به صنعت گردشگری ایران اعلام نکرد و با اشاره به همان ۱۲هزار میلیارد تومان خسارت واردشده به صنعت گردشگری در پنج ماه نخست امسال، افزود: مرحله سوم برآورد خسارت در حال انجام است.

معاون گردشگری با بیان این‌که ۲۵۰ میلیارد تومان از تسهیلات ۱۲ درصدی کرونا تا کنون به فعالان گردشگری پرداخت شده است، گفت: ارزش پرونده‌های تشکیل‌شده در بخش گردشگری به ۶۰۰ میلیارد تومان رسیده بود. علاوه‌بر این مذاکراتی با دولت شد تا بسته حمایتی دیگری به صنایع دستی و گردشگری اختصاص یابد که هفته گذشته کلیات آن با موافقت دولت مصوب شد و درحال مذاکره درباره جزئیات هستیم.

او با اشاره به ریزش ۶۵ درصد سفرها در سطح جهان و احتمال تداوم این ریزش‌ها، اظهار کرد: بر اساس اعلام دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی حدود ۵۳ درصد کشورها اقداماتی را برای تسهیل و بازگشایی فعالیت‌های گردشگری آغاز کرده‌اند. سه کشور نیز به شکل کامل پروتکل‌ها را برداشته‌اند اما کشورهای دیگر همچنان با شرایط سختگیرانه و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فعالیت گردشگری خود را آغاز کرده‌اند.  واقعیت امر آن است که این کشورها پروتکل‌های بهداشتی را بسیار سختگیرانه اجرا می‌کنند، این‌طور نیست که کشوری بدون هیچ دغدغه‌ای گردشگر خارجی بپذیرد یا به رونق گردشگری داخلی خود بپردازد

هفته گردشگری در ایران با رونمایی‌ و نشست‌ می‌گذرد

معاون وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به برنامه‌های روز جهانی گردشگری اشاره‌ای کرد و با یادآوری این‌که این مناسبت در ایران به مدت یک هفته و با محوریت شعار سازمان جهانی جهانگردی (گردشگری و توسعه روستایی) گرامی داشته می‌شود، گفت: برنامه رسمی روز جهانی گردشگری، فردا (یکشنبه، ششم مهرماه) با رونمایی تعدادی از پروژه‌های گردشگری به صورت حضوری و آنلاین خواهد بود. همزمان بخش خصوصی، دانشگاه‌ها، مراکز علمی‌ پژوهشی و اتاق‌های فکر برنامه‌های متنوعی به این مناسبت دارند.او به تدوین سندبخشی توسعه گردشگری روستایی اشاره کرد و یادآور شد: این سند به عنوان نقشه راهی در توسعه گردشگری روستایی است که با در نظر گرفتن چارچوب‌ها،  ملاحظات و ارزش‌های روستا منجر به توسعه پایدار این مناطق خواهد شد.تیموری درباره رتبه‌بندی روستاها اظهار کرد:‌ بر اساس شاخص‌های تعیین‌شده همه روستاها در فرایند گردشگری قرار می‌گیرند و هیچ روستایی از فهرست روستاهای هدف گردشگری حذف نمی‌شود. روستاها بر اساس ارزیابی کارشناسان، توصیه مقام‌های محلی و نظارت دهیاری‌ها رتبه‌بندی و طبقه‌بندی می‌شوند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.