سه‌شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۳

تذکر رسانه وابسته به حزب‌الله به مکرون:حد و حدودت را بشناس

ساعت 24-یک شبکه لبنانی نزدیک به حزب‌الله در واکنش به سخنان اخیر رئیس‌جمهور فرانسه، استفاده از ادبیات تهدیدآمیز برای کشوری مانند لبنان را مردود دانست و از وی خواست حد خود را بشناسد.

 «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در سخنرانی هفته جاری خود که پس از استعفای «مصطفی ادیب» نخست‌وزیر مکلف لبنان صورت گرفت از سران لبنان بشدت و با استفاده از انواع «صفت‌ها» انتقاد کرد و در اقدامی مداخله‌جویانه، چهار تا شش هفته دیگر به آنها برای تشکیل دولت جدید در چارچوب طرح پیشنهادی فرانسه مهلت داد.

مکرون در ادامه به حزب‌الله لبنان اشاره کرد و مدعی شد: «حزب‌الله نمی‌تواند ارتشی باشد که با اسرائیل می‌جنگند و گروهی مسلح باشد که در سوریه جنگ می‌کند و حزبی سیاسی نیز در لبنان باشد».

روزنامه «الاخبار» در گزارشی در همین رابطه نوشت، اگر چه مکرون مهلت طرح فرانسه درباره لبنان را شش هفته دیگر تمدید کرد اما این طرح در عمل کنار زده شده است. تمامی قوای سیاسی لبنان منتظر نتایج انتخابات آمریکا هستند و اینکه «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله در سخنرانی امشب (سه شنبه) خود موضع این جنبش در قبال حزب‌الله را اعلام کند، «موضعی که (رسانه) حزب‌الله دیروز با پیامی به مکرون برای آن مقدمه‌چینی کرده، پیامی مبنی بر اینکه "حد و حدودت را بشناس"».

در ادامه این گزارش آمده، مشخص نیست که نصرالله سخنان تندی در نتیجه اتهامات مکرون خواهد داشت یا اینکه این سخنرانی در محتوا، محکم و در شکل ظاهری، آرام خواهد بود. حزب‌الله از تعابیر رئیس‌جمهور فرانسه بشدت ناراحت است خصوصا اینکه در نشست با وی در اول سپتامبر کاملا صریح بوده و گفته چه چیزی را می‌پذیرد و چه چیزی را نمی‌پذیرد.

الاخبار سپس نوشت: نارضایتی حزب‌الله از این موضوع را شبکه «المنار» در اخبار دیشب ابراز کرد زمانی که خطاب به مکرون گفت: در شیوه اشتباه کردی و آدرس را گم کردی، اینطور که به نظر می‌رسد میان نقش نظارتی و قیمومیت دچار اشتباه شده‌ای.

المنار سخنان رئیس‌جمهور فرانسه را نشانه در تنگنا بودن وی پس از شکست مأموریتش در لبنان به دلیل اقدامات متحدان آمریکایی و ابزارهایش در منطقه و لبنان دانست و در ادامه پیام تهدیدآمیز و اتهامات وی در کشوری مانند لبنان را مردود دانست.

این رسانه نزدیک به حزب‌الله سپس درباره نقشی که برای مکرون در لبنان باقی خواهد ماند، سوالی مطرح کرد، آیا این نقش یک کپی از موضع آمریکا و همراه شدن با موضه رژیم اسرائیل و برخی طرف‌های عربی خواهد بود؟

المنار در ادامه خواستار انتشار متن ابتکار پاریس برای لبنان شد تا لبنانی‌ها بدانند چه کسی آن را به تعطیلی کشانده و چه کسی موافق تسهیل در اجرای آن بوده است. این شبکه به ماکرون توصیه کرد از واقعیت لبنان آگاه شود، واقعتی که شبیه به گفته‌های برخی مشاوران وی یا برخی رسانه‌های دست‌چین شده در کنفرانس خبری‌اش نیست.

در همین ارتباط، برخی منابع عالی‌رتبه وابسته به جریان هشت مارس اعلام کردند، مذاکرات تشکیل دولت طی هفته‌های آینده بر توافق بر اصول تشکیل دولت قبل از توافق بر مأمور کردن نخست‌وزیر بدین منظور متمرکز خواهد بود.

منبع: فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.