سه‌شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۹

پاسخ سردار نقدی به یک شائبه درباره سن فرماندهان سپاه

ساعت24-سردار محمدرضا نقدی معاون هماهنگ کننده سپاه پاسداران گفت: در مقطعی بعضی‌ها یک حرکت افراطی شروع کردند و افراد خیلی خیلی جوان را گذاشتند بالای سر افراد قدیمی که خیلی هم با نشاط، فعال، توانمند و به روزند و علم و تجربه هم دارند و این حرکت خطا درآمد.

به گزارش روابط عمومی برنامه بدون توقف، سردار محمدرضا نقدی در برنامه «بدون توقف» شبکه سه سیما با اشاره به اینکه جوان‌گرایی در سپاه باید سنجیده و هوشمندانه باشد تا موجب زدگی نشود، عنوان کرد: بر این اساس جوانان با استعداد را شناسایی کرده و آنها را در مسیر رشد و تجربه‌اندوزی قرار می‌دهیم.
 

وی در پاسخ به این سوال که «به نظر می‌رسد جوان‌گرایی و بازنشستگی به ویژه در مسئولان سپاه وجود ندارد» گفت: قطعاً جوان دارای یک انرژی ویژه‌ای برای خلاقیت، تحرک، دوری از محافظه‌کاری و نوآوری بوده و حوصله بیشتری دارد تا فرصت‌های بزرگی ایجاد کند و هر جایی که این ظرفیت وجود دارد نباید از آن صرف‌نظر کرد، مقام معظم رهبری نیز مرتب بحث جوان‌گرایی را به مسئولان یادآوری می‌کند و در حوزه مدیریت و انتصابات خودشان نیز این رویکرد را دارند، منتهی خود ایشان که مبدع بحث جوان‌گرایی هستند تأکید می‌کنند اگر تا ۱۰ سال دیگر شهید سلیمانی بودند ایشان را فرمانده نگه می‌داشتم، لذا باید یک اعتدالی بین جوان‌گرایی و استفاده از تجربه وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: نمی‌شود گفت که افرادی با تجربه‌های انبوه را کنار بگذاریم، تجربه‌های گرانقدری که افرادی در جریان حضور در زندان‌های قبل از انقلاب، انقلاب، مسائل مرزها، ترورها، دفاع مقدس، فتنه‌های مختلف، سازندگی، مسائل امنیتی و دیپلماسی در عرصه‌های نظامی و عملیات‌های بزرگ داخلی و بین‌المللی کسب کردند، حالا به این افراد بگوئیم شما بروید کنار. طبیعتاً کسانی که جوانی خودشان را حفظ کردند باید نگه داشت و از تجربه‌های آنها استفاده کرد، به کسی که جوان‌اندیش و با نشاط است و با سن بالا روزانه ۱۶ تا ۲۰ ساعت کار می‌کند بگوئیم برو کنار. گذشته از آن سپاه امروز براساس آمار جوان‌ترین سازمان کشور است و جوان‌ترین مدیریت‌ها را دارد، امروز کسی که سال‌ها بعد از جنگ به استخدام سپاه درآمده فرمانده سپاه استان شده است.

این چهره نظامی کشور با اشاره به اینکه روند جوان‌گرایی با قوت در همه رده‌ها آغاز شده، اظهار کرد: فرماندهان سپاه‌های شهرستان‌ها را نگاه کنید نسبت به مسؤلان دیگر نهادها چقدر جوان‌ترند، الان یکی از معاونین کل سپاه هفت سال است که وارد سپاه شده و از نسل‌های بعد از جنگ هستند. منتهی مقایسه غلطی می‌شود بین وضعیت امروز با اول انقلاب، آن زمان شرایط ویژه‌ای وجود داشت و افراد با تجربه انقلابی وجود نداشتند که به میدان بیایند، نیروهای آبدیده انقلابی به تعداد وفور نبودند، اولین کسی که به میدان می‌آمده و حرکت انقلابی را برعهده می‌گرفته می‌شده فرمانده یا مسئول، در آن شرایط است که فرمانده ۲۵ ساله وارد عرصه می‌شود، خوب الان یک جوان ۲۵ ساله را بگذاریم فرمانده سپاه و هزاران فرمانده باتجربه انقلابی رزم‌دیده را بگذاریم زیر دستش، خودش شرمنده می‌شود. زمان جنگ جوان‌ها چطور مسئول شدند؟ آن موقع کسی که تجربه کار انقلابی و ستادی را داشته باشد و عهده بگیرد نبود، الان افراد زیادی هستند که این تجربه را دارند.
 

نقدی در ادامه عنوان کرد: در مقطعی بعضی‌ها یک حرکت افراطی شروع کردند و افراد خیلی خیلی جوان را گذاشتند بالای سر افراد قدیمی که خیلی هم با نشاط، فعال، توانمند و به روزند و علم و تجربه هم دارند و این حرکت خطا درآمد، که خود آن افراد بعداً عقب‌نشینی کردند، آن اتفاق اشکالاتی داشت و یک چیزهایی نادیده گرفته شده بود، پختگی‌هایی که باید در این طرح وجود می‌داشت نداشت، خوب این جوان میدان رزمی را ندیده بود، در خیلی از عرصه‌های کاری تجربه نداشت، جوان خام را نمی‌توان گذاشت جوان باید پخته شود.

نقدی در پاسخ به این مطلب که «در حال حاضر یک طیف‌بندی بین قدیمی‌ترها و افراد جوان در رده‌های استانی سپاه وجود دارد که مانع توفیق جوان‌ها شده است» گفت: ما دسته‌بندی در سپاه نداریم، در زمان جنگ هم جوان‌هایی که به عنوان فرمانده انتخاب شدند قطعاً توانمندی داشته و کارهای بزرگی از خود نشان دادند مثل شهید بروجردی، شهید کاوه، شهید همت، امروز هم مثلاً اگر یک جوانی بیاید بگوید من کانالی درست کردم که دو میلیون دنبال‌کننده دارد و می‌توانم کلی پیام تولید کنم قطعاً ما به او میدان می‌دهیم، یا جوان دانشجویی که با کار جهادی صدها نفر از اقشار مختلف را برای خدمت‌رسانی به مناطق محروم و آسیب‌دیده سامان می‌دهد بدون اینکه امکانات، حکم و یا سمت رسمی داشته باشد به این جوان حتماً سمت هم می‌دهیم، منتهی صرف جوان بودن مهم نیست، جوانی که جوهر توانمندی‌اش را نشان دهد، ما دنبال این جوان‌ها می‌گردیم و قطعاً به آنها کار خواهیم داد.

منبع: خبرآنلاین

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.