چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۲

آمادگی حزب موتلفه برای کمک به دولت

ساعت 24 -به گزارش ایسنا، حزب مؤتلفه اسلامی با صدور بیانیه ای که در پایان اجلاس دبیران استان‌های این حزب قرائت شد به نکاتی درباره سال پایانی دولت تدبیر و امید اشاره کرد .

در بخش هایی از این بیانیه آمده است : تنظیم کنندگان این بیانیه همچنین عنوان کردند:آقای دکتر روحانی دولت خود را دولت « تدبیر و امید» و اعتدال نامید و وعده داد که مشکلات را حل می کند. روابط خارجی را به طرف ارتباطات سالم و روان می برد. ناهمواری ها و ناهنجاری ها را اصلاح می کند. در سیاست خارجی، سیاست برد ـ برد را مطرح کرد. درموضوع هسته ای سیاست برجام و مذاکرات را پیگیری نمود و خوش باورانه به مردم گفت که با برجام همه مشکلات آنها حل می شود. تصور داشت که با امضای برجام، آمریکا و کشورهای اروپایی همسوی با آمریکا به تعهدات خود عمل خواهند کرد.

ا بیانیه می افزاید: بعدها معلوم شد که اتخاذ این سیاست کاملا خطا و اشتباه بوده است. آمریکا با دشمنی مستمر خود به ایران اجازه برد نمی داد و نمی دهد و نداد و یکطرفه از برجام خارج شد و همه تحریم ها را ادامه داد و تحریم های جدید و مضاعف را افزایش داد. اروپایی ها هم به تعهدات خود در برجام عمل نکردند. راهبرد ناصواب دولت در گره زدن مشکلات داخلی به برجام و انتظار حل مشکلات براساس توافقات خارجی به جای تمرکز به سیاست مقاومت و اتکاء به توانمندی های داخلی و مردم و کشور و برخورد مقتدرانه در روابط بین الملل نگذاشت وعده های دولت در سیاست بین المللی و در بخش داخلی برآورده شود.دولت اگر با اتکاء به قدرت عظیم ملت و امکانات گسترده کشور ایران و استفاده از همه نیروهای دلسوز مملکت در صحنه بین الملل مذاکره می کرد، قطعا نتیجه غیر از آن است که اکنون با آن مواجه است.

در این بیانیه همچنین با انتقاد از تحلیل دولت از این که در برجام کشورهای امضاکننده اروپایی به تعهدات خود برخلاف سیاست کلان آمریکا عمل می کنند، ابراز عقیده شده است: دولت را از استفاده از ظرفیت های عظیمی که در داخل کشور برای جهش تولید و رونق اقتصادی و حل مشکلات مردم وجود دارد، باز داشت. و اروپایی ها هم به تعهدات خود عمل نکردند بلکه با طرح ننگین اینستکس در صدد سوء استفاده برآمدند و تعجب در این است که هنوز در بدنه دولت، امیدواری به برجام و تغییر سیاست های اروپایی و تغییر سیاست آمریکا در انتخابات آینده باقی است. و برخی ناشیانه امید دارند که با تغییر رییس جمهور فعلی آمریکا، این کشور به برجام بازگردد!! و برجام راهگشای مشکلات شود. البته اکنون بحران همه جانبه آمریکا و اروپا و ضرورت های اجباری برای تغییر و تحول در سیاست های آنان و تحولات منطقه، زمان را به گونه ای پیش برده که غربی ها چاره ای جز امتیازدهی ندارند. و اگر دولت با اقتدار و با بکارگیری رهنمودهای رهبری معظم و اتخاذ سیاست های صحیح، مقتدرانه عمل کند، می تواند از شرایط بین المللی بره برداری نماید.

در بند «حوزه سیاست داخلی» این بیانیه نیز آمده است: «دولت که خود را دولت اعتدال نامید، این انتظار را ایجاد کرد که در هر زمینه، اعتدال را بکار برد» ادعا شده است که دولت با رقبا و منتقدان خویش و جریان های سیاسی غیر از اصلاح طلبان اعتدالی، برخوردهای تند داشت. عدم استفاده از نیروهای دلسوز کشور در سطح ملی موجب شد دولت محدود شود و به خیرخواهی ها و تذکرات دلسوزانه بی اعتنا بماند. این سیاست به گفت‌وگوی در سطح ملی و همفکری ملی در گره گشایی مشکلات، آسیب جدی وارد کرد.

حزب مؤتلفه اسلامی با اعتقاد به ضرورت عذرخواهی از مردم در سال پایانی از سوی دولت، پیشنهاد ارائه گزارشی صمیمانه از خدمات را هم مطرح کرده و خاطرنشان کرده است:  بدیهی است اگر دولت، سیاست های سازنده با برنامه های مفید و مؤثر را در پیش گیرد، مردم با همه نارضایتی ها آمادگی همراهی و یاری دولت را در اجرای مطلوب این سیاست ها دارند و همه گروه ها، احزاب، تشکل ها و نهادها نیز دولت را در این مسیر همراهی خواهند کرد. اگر این تغییر سیاست ها و برنامه ها همراه تغییر مدیران ناکارآمد و محدودنگر باشد، می توان در کشور بسیج ملی اعلام کرد تا همه با هم آسیب ها را کاهش و حل مشکلات را با مدیریت کار جهادی در همین سال سامان یابند.

صادر کنندگان این بیانیه معتقدند: دولت دوازدهم در همین سال پایانی می تواند تحولی در خود پدید آورد و بیانیه گام دوم و تحول مورد تأکید رهبری در تاریخ 14 /3 /99 را منشور ملی دولت قرار داده و سیاست های غلط را تغییر دهد و مدیرانی که ناکارآمد می باشند و تفکر و اقدام جهادی ندارند را کنار بگذارد. آنگاه مطمئن باشد که با توفیق الهی و همت ملت و هدایت رهبر، بر مشکلات فائق می آید. حزب مؤتلفه اسلامی در آغاز این دولت آمادگی خود را در دیدار حضوری برای خدمت بدون توقع و در اختیار گذاشتن تجربیات و همکاری خویش به رییس جمهور اعلام کرد که متأسفانه در 7 سال گذشته از آن استفاده نشد. سیاست حزب مؤتلفه اسلامی در برابر این دولت نیز اعلام رسمی و در این 7 سال به آن عمل شد. محورهای این سیاست «عدم تخریب و تضعیف دولت»، «رصد هوشمندانه»، «نقد منصفانه»، «همکاری صمیمانه» درصورتی که دولت بخواهد بود. حزب مؤتلفه اسلامی در آستانه سال پایانی دولت نیز همان سیاست را اعلام می دارد و تذکر می دهد که به نظر می رسد ادامه سیاست های فعلی برای دولت مقدور نخواهد بود و درصورتی که دولت دوازدهم بخواهد تحولی عمیق را در خود و مدیریت ها و سیاست ها پدید آورد، از همفکری و یاری حزب بهره مند خواهد شد

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.