شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۶

رایزنی‌های افغانستان، آمریکا و ترکمنستان؛ مذاکرات صلح به رهبری‌ افغان‌ها باشد

ساعت 24-وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اظهار داشت که در گفت‌وگوی سه جانبه با افغانستان و ترکمنستان تاکید شد که کشورهای منطقه و بین‌المللی از مذاکرات صلح به رهبری افغان‌ها حمایت کنند.

وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که «دیوید هیل» معاون وزیر خارجه این کشور در امور سیاسی با «حنیف اتمر» سرپرست وزارت خارجه افغانستان و «رشید مردوف» وزیر امور خارجه ترکمنستان درباره مسائل سیاسی، امنیتی و اقتصادی گفت‌وگو کرده است.

بر اساس این بیانیه، طرف‌ها در این گفت‌وگوی مشترک به همکاری بیشتر در حمایت از امنیت منطقه‌ای، رشد و توسعه اقتصادی متعهد شدند.

 جدیدترین خبرها و تحلیلهای ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

اعضای این نشست مجازی از کشورهای منطقه و جامعه بین‌المللی خواستند تا با حمایت از مذاکرات صلح افغانستان، اطمینان حاصل کنند که این مذاکرات به رهبری افغان‌ها برای افغانستان متحد، مستقل، آزاد و مرفه منجر شود.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، در این نشست همچنین درباره دستاوردهای 19 سال گذشته در راستای تامین حقوق بشر و آزادی تاکید شد و آن را شرط لازم برای صلح پایدار در افغانستان دانستند.

شرکت کنندگان، درباره بهبود همکاری‌های امنیتی و تلاش‌های مشترک برای مقابله با تهدیدات مرزی و رسیدگی به موضوعات امنیتی مانند تروریسم، قاچاق مواد مخدر و مهاجرت‌های غیر قانونی نیز تبادل نظر کردند.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه آمریکا، اعضای این نشست، درباره توسعه تجارت میان افغانستان، ترکمنستان و آمریکا با بررسی محدودیت‌های قانونی در معاملات و افزایش دستورالعمل گمرکی مطابق با توافقنامه چارچوب تجارت و سرمایه گذاری موجود در آسیای مرکزی نیز تاکید کردند.

در این بیانیه همچنین آمده است که طرف‌ها بر استفاده بیشتر از راهروی لاجورد، شناسایی پروژه‌های زیربنایی حقوق و ظرفیت سازی اقتصادی برای زنان بحث کردند و به تداوم این گفت‌وگوهات در آینده نیز توافق کردند.

امضای 9 توافقنامه بین روسای جمهور افغانستان و ترکمنستان

فرماندهی ستاد ترابری آمریکا اعلام سال گذشته اعلام کرد که واشنگتن با کشورهای آسیای مرکزی درباره احتمال انتقال پروازهای هواپیماهای جنگی، شناسایی و دیگر هواپیماهای آمریکایی در حال گفت‌وگو است.

«نزاویسمیا گازتا» روزنامه چاپ روسیه نوشت: احتمالا آمریکا درباره این موضوع با ترکمنستان و ازبکستان در حال گفت‌وگو است اما عشق‌آباد و تاشکند بطور رسمی این را تایید نکرده‌اند.

براساس این گزارش، وزارت دفاع آمریکا به این کریدور هوایی برای افزایش توان نظامی خود در آسیای مرکزی نیاز دارد که ممکن است تهدیدی برای منافع روسیه باشد.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.