چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۱

روحانی :دو دست بیشتر نداریم؛ از جنجال‌ها می‌گذریم | ما نماینده مردمیم نه کَسی دیگر | موفقیت‌های سیاسی می‌تواند مرهمی بر زخم‌های اقتصادی مردم باشد

خبر

ساعت 24-رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما باید موفقیت‌های سیاسی دولت در سطح بین‌الملل را برای مردم تببین کنیم، گفت: درست است که فشار اقتصادی وجود دارد، امّا موفقیت‌های سیاسی ما را در سطح دنیا باید بدانند، حتی این ممکن است مرهمی باشد بر آلام مردم.

 حجّت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، ‌پیش از ظهر امروز(چهارشنبه ۳۰ مهرماه) در جلسه هیأت دولت با اشاره به رفع تحریم تسلیحاتی کشور گفت: اهمیت این موضوع نه از این لحاظ بود که ما از نظر مقررات آزاد هستیم که اسلحه بخریم و بفروشیم که البته به جای خودش این بسیار مهم است، امّا از این مهم تر اینکه منطق حق و حقیقت و قانون و منطق عقلانیت بر زور و قلدری پیروز شد. این مسئله مهم است.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها سال‌ها تلاش کردند برای اینکه ملّت ایران را از حقوق خودشان محروم کنند. اصلاً مهم نیست ما چقدر سلاح می‌خریم و می‌فروشیم، مهم این است که به حق‌مان برسیم. ملت باید آزاد باشد اگر سلاحی خواست بخرد و بفروشد. احقاق حقوق مردم بسیار حائز اهمیت بود و در روز یکشنبه معلوم شد توطئه‌های آمریکا در این چهار سال ناموفق بوده است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه آمریکایی‌ها از ابتدای دولت جدید این کشور به‌دنبال این بودند که برجام را بهم بزنند نه اینکه خودشان به‌تنهایی خارج شوند، گفت: چرا آن‌ها از همان روز اول دولت جدید از برجام خارج نشدند و یکسال معطل شدند. تمام تلاش‌شان این بود که همه دست جمعی از برجام خارج شوند. دنبال این بودند شورای حکام و آژانس را وادار کنند با توطئه‌های رژیم صهیونیستی و خودشان قطعنامه‌ای علیه ما صادر کنند و کشورهای دیگر را هم وادار کنند تا از برجام خارج شوند. امّا در نهایت ترامپ ناچار شد به‌تنهایی از برجام خارج شود.

روحانی ادامه داد: این تاریخ را باید دقیق برای مردم توضیح دهیم. آمریکایی‌ها می‌خواستند ما بلافاصله از برجام خارج شویم تا همه قطعنامه‌ها برگردد. تدبیر نظام و حاکمیت بسیار مهم بود. ما سیاست بسیار پیچیده‌ای را پیش گرفتنیم و نتایج درخشانی گرفتیم. ما هم به نوعی از تعهدات برجامی کاستیم امّا بسیار حساب شده و قدم به قدم به گونه‌ای که دوست و دشمن در برابر کار ایران نتوانستند ایراد بگیرند. کسی نتوانست بگوید کار ایران خلاف مقررات بین‌المل بوده است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه روزهایی در تاریخ کشور وجود داشت که دوستان ما نتوانستند از ما حمایت کنند، اظهار داشت: همین روسیه و چین قبلاً هم دوست ما بودند امّا ناچار شدند بروند کنار صف دشمنان ما بایستند. امّا بعداً دیدیم که دوستان ما با قدرت در کنار ما ایستادند. ما این شرایط را برایشان فراهم کردیم. نظام این شرایط را فراهم کرد که دوستان و حتی کشورهای اروپایی بتوانند کنار ما قرار بگیرند.

وی تصریح کرد: آنچه در روز پایانی شهریور در سازمان ملل متحد پیش آمد، یکی از موفقیت‌های بزرگ ما در مقابل آمریکا بود و در تاریخ سازمان ملل بی‌نظیر بوده است.

روحانی با بیان اینکه ما باید موفقیت‌ها را برای مردم تببین کنیم، گفت: درست است که فشار اقتصادی وجود دارد، امّا موفقیت‌های سیاسی ما را در سطح دنیا باید بدانند. حتی این ممکن است مرهمی باشد بر آلام مردم. مردم ببینند که دولت و سیاست خارجی نظام با قدرت و تحرک پیش می‌رود. آن حرفی که امام زد که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، یکی از موادری که این سخن به کرسی نشانده شد همین ایام بود.

روحانی افزود: مردم می‌دانند ما در مشکل هستیم و شرایط ما عادی نیست. ما دو دست بیشتر نداریم؛ با یک دست با تحریم و با دست دیگر با کرونا مبارزه می‌کنیم. اگر بخواهد جنجال و حاشیه‌ای درست شود نباید اعتنا کنیم، باید با بی‌اعتنایی بگذریم. باز هم تأکید می‌کنم؛ وحدت و یکپارچکی و هم‌افزایی؛ با اختلاف و جدایی به جایی نمی‌رسیم. دولت بدون مجلس و قوه قضائیه و بدون نیروهای مسلح، بدون صداوسیما و بدون بخش خصوصی و بدون مردم نمی‌تواند کاری بکند.

وی ادامه داد: دولت هدایت رهبری و حمایت مردم را می‌خواهد و وحدت و اتحاد را می‌خواهد. دست همکاری را باز به سوی همه قوا دراز می‌کنیم و در کنار هم خواهیم بود. ما روزهای سخت را پشت سر گذاشته‌ایم و تردید نداریم ملت در این جنگ تحمیلی اقتصادی همانند جنگ تحمیلی هشت ساله پیروز خواهند شد.

ادامه دارد...

منبع: فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.