پنجشنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۴۵

وابستگی زیاد سران برخی کشورها به انتخابات آمریکا

ساعت 24-در حالی که سران کشورهای جهان از نزدیک روند انتخابات ایالات متحده را دنبال می کنند، اما رهبران برخی کشورها با دقت بیشتری در مقایسه با دیگران، نظاره گر اوضاع آن هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از بیت المقدس اشغالی؛ شماری از سران جهان منافع شخصی در نتیجه این انتخابات دارند و آینده آنها به شدت به موفقیت یا شکست دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، بستگی دارد.

شاید هیچکس بیشتر از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی از پیروزی ترامپ بهره نبرد. او که روابط پرتنشی با باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین داشت، از ترامپ به عنوان بزرگترین دوست اسرائیل در کاخ سفید، ستایش کرده است.

ترامپ رشته هدایای دیپلماتیکی به نتانیاهو داده که شامل به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، خروج از توافق هسته ای اوباما با ایران و پیشنهاد طرحی برای خاورمیانه می شود که به شدت به نفع اسرائیل و به زیان فلسطینیان است. کاخ سفید همچنین میانجی برقراری روابط دیپلماتیک اسرائیل با امارات متحده عربی و بحرین بود.

اما روابط نزدیک نتانیاهو با ترامپ و حتی حزب جمهوری خواه و پایگاه مذهبی آن، به بهای قطع حمایت سنتی واشنگتن و دمکرات ها از اسرائیل بوده است. فلسطینیان که توسط ترامپ به حاشیه رانده و تحقیر شده اند، بدون هیچ پنهانکاری، امید خود را پیروزی بایدن نشان می دهند.

سبک پر آب و تاب بوریس جانسون نخست وزیر محافظه کار و سیاست های عوام گرایانه اش، اغلب با ترامپ مقایسه می شود و این ۲ روابط دوستانه ای دارند. ابراز علاقه ترامپ به برگزیت، به جانسون کمک کرد که از دورنمای انعقاد توافقنامه بازرگانی با واشنگتن در پی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، سخن بگوید.

هر چند لندن و واشنگتن هنوز بر سر بسیاری از مسائل بین المللی اختلاف نظر دارند، اما پیروزی احتمالی بایدن ممکن است عادی سازی نسبی را به روابط کشورهای 2 سوی اقیانوس اطلس (اروپا و آمریکا) بازگرداند.

اما برای شی جین پینگ رئیس جمهوری چین، ادامه ریاست جمهوری ترامپ در دوره دوم به معنی ادامه اختلافات بازرگانی، مبارزه جویی دیپلماتیک و اتهامات تقریبا روزانه واشنگتن به چین در باره مسائل حقوق بشری گرفته تا زیست محیطی و دریای جنوب چین است.

در صورت پیروزی بایدن، ایالات متحده ممکن است به هم پیمانانش نزدیک تر شود و روابط خود را با سازمان های بین المللی ازسرگیرد. بایدن سطحی از پیش بینی پذیری و عادی سازی را به روابط با پکن باز خواهد گرداند که سران چین ترجیح می دهند و احتمال رویارویی کامل را کاهش می دهد.

نارندا مودی نخست وزیر راستگرا و عوام گرای هند و ترامپ هر 2 به علت سبک همانند رهبری که ریشه عمیقی در کاربرد احساسات ملی گرایانه دارد، شناخته شده هستند. منتقدان می گویند ترامپ سیاست های مودی را برای اجرای برنامه ملی گرایانه هندو به بهای زیان اقلیت های هندی، نادیده می گیرد. پیروزی ترامپ ممکن است مودی را برای اجرای سیاست هایش که شدیدا زیر انتقاد قرار دارد، اما توسط واشنگتن نادیده گرفته می شود، تشجیع کند.

 اما بایدن و کامالا هریس معاونش که از سوی مادر هندی است، از تصمیم جنجالی هند برای لغو خودمختاری منطقه مسلمان نشین کشمیر هند، وضع آزادی مذهبی در این کشور، نقض آزادی مطبوعات و قانون شهروندی تازه که نسبت به مسلمانان تبعیض آمیز تلقی می شود، انتقاد کرده اند.

سلمان پادشاه عربستان و محمد بن زاید حاکم بالفعل امارات، هوادار دولت اوباما نبودند و از خروج ترامپ از توافق هسته ای ایران و اعمال تحریم هایی بر اقتصاد ایران استقبال کرده اند. ترامپ نیز پس از کشته شدن جمال خاشقچی نویسنده سعودی در اواخر  ۲۰۱۸، در کنار محمد بن سلمان ولیعهد عربستان،  در برابر انتقادهای تند ایستاد و قطعنامه سنا را برای پایان دادن به حمایت واشنگتن از جنگ عربستان سعودی و امارات در یمن، وتو کرد.

خانواده های سلطنتی خاورمیانه نگران هستند که بایدن در تداوم سیاست های اوباما، تعامل با ایران را از سرگرفته و حساسیت بیشتری نسبت به نقض حقوق بشر نشان دهد.

در حالی که مردم ایران امیدوار بودند که روابط عادی کشورشان با غرب پس از توافق هسته ای ۲۰۱۵ ازسرگرفته شود، اما خروج یکجانبه ترامپ از این پیمان منجر به از سرگرفته شدن فعالیت های هسته ای ایران شد. بایدن گفته است در صورتی که ایران به محدودیت های مندرج در توافق هسته ای پایبندی نشان دهد،  مایل به ازسرگیری مذاکره با ایران است. اما به قدرت رسیدن ترامپ به معنای اوجگیری دوباره تنش هاست.

اما نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا انتظار هیچ آرامشی را در صورت پیروزی هر یک از دو نامزد در کاخ سفید ندارد. ترامپ علاوه بر وضع تحریم های شدید اقتصادی بر ونزوئلا، خوآن گوآیدو سیاستمدار مخالف را تائید کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا نیز مادرو را به اتهام مشارکت در قاچاق مواد مخدر و حمایت از تروریسم محکوم و برایش ۱۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است. بایدن نیز با خودکامه خواندن مادورو،  قول داده که فشار بر او را ادامه دهد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.