یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۰

تجارت جهانی ضربه سختی از همه‌گیری ویروس کرونا خورده است

ساعت 24-تجارت جهانی در سه ماه تابستان ۴.۵ درصد نسبت به سال قبل در همین دوره کاهش یافته است. این رقم در سه ماهه دوم یعنی زمانی که اکثر کشورهای جهان قرنطینه های سختی جهت مهار گسترش ویروس کرونا وضع کرده بودند، برابر با ۱۹ درصد بود.

به نقل از راشا تودی، سازمان ملل اعلام کرد بحران کروناحجم تجارت جهانی در 2020 را بین 7 تا 9 درصد پایین آورده و دورنمای بهبود تجارت هنوز هم بسیار نامطمئن است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید.

 این سازمان در جدیدترین گزارش کنفرانس تجارت و توسعه اعلام کرد تجارت بین‌الملل در سه ماهه سوم سال جاری میلادی کمی بهبود یافته و بیشترین رشد مربوط به بخش منسوجات، فروش تجهیزات مربوط به دورکاری در خانه و محصولات بهداشتی بوده است ولی بخش های خودرو سازی و انرژی راکد شده اند.

 تجارت جهانی در سه ماه تابستان 4.5 درصد نسبت به سال قبل در همین دوره کاهش یافته است. این رقم در سه ماهه دوم یعنی زمانی که اکثر کشورهای جهان قرنطینه های سختی جهت مهار گسترش ویروس کرونا وضع کرده بودند، برابر با 19 درصد بود.

 طبق بررسی کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل، تجارت جهانی می تواند در سه ماهه پایانی سال جاری بهبود یافته و تنها 3 درصد کمتر از سال قبل باشد. این سازمان هشدار داد در صورت اوج دوباره همه‌گیری ویروس کرونا در ماه‌های آینده و افزایش ناگهانی محدودیت‌های تجاری، تجارت بین الملل باز هم سقوط خواهد کرد.

 رشد اخیر مربوط به افزایش صادرات چین به دنبال تسریع بهبود اقتصاد در این کشور بوده است. صادرات چین در سه ماهه سوم سال جاری میلادی 10 درصد افزایش یافته و از ابتدای سال تا حالا تقریباً برابر با سطح 2019 بوده است.

 اقتصاددان‌های سازمان تجارت جهانی هشدار داده اند ادامه همه گیری ویروس کرونا روند بهبود اقتصادی را مختل می‌کند. سازمان تجارت جهانی 9.2 درصد کاهش در میزان تجارت در 2020 را پیش بینی می‌کند و تخمین می‌زند تجارت بین الملل در سال آینده میلادی 7.2 درصد افزایش یابد، البته همه چیز به بی ثباتی مربوط به همه‌گیری ویروس کرونا بستگی دارد.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.