شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۷

یمن در معرض خطر بدترین قحطی در جهان است

یمن

ساعت 24- حالا 6 سال از شروع جنگ تازه در یمن می گذرد و جدای از اینکخ حق با کدام طرف های درگیر جنگ است ونتیجه این جنگ برای کدام ذی نفوذان یمنی و حامیان آنها در خارج از مرزهای یمن چه منافعی خواهد داشت یک پیامد بسیار تاسف بار این جنگ این است که آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل روز جمعه ۳۰ آبان نسبت به آن هشدار داد ه و گفته است یمن هم اکنون در معرض خطر قریب الوقوع بدترین قحطی جهان در دهه‌های گذشته قرار دارد.

به گزارش رویترز٬ امدادگران و کارکنان نهادهای بین المللی که در توزیع کمک‌های انساندوستانه در یمن مشارکت دارند، نگرانند با قرار گرفتن حوثی‌ها در فهرست سازمان های تروریستی آمریکا، انتقال کمک‌های انساندوستانه به مناطق تحت کنترل این گروه مشکل شود.آنتونیو گوترش گفته است: در این وضعیت بسیار شکننده در رابطه با قحطی و در این لحظاتی که امیدوارهایی در رابطه با گفت‌وگوها به وجود آمده، ما معتقدیم که هرگونه اقدام یک جانبه احتمالا نتیجه مثبت نخواهد داشت.

جنگ یمن از سال ۲۰۱۴ در پی تصرف مناطق گسترده‌ای از خاک این کشور از جمله صنعا، پایتخت، توسط شورشیان حوثی آغاز شد. ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی از بهار ۲۰۱۵ با هدف مقابله با حوثی‌ها و بازگرداندن قدرت به دولت یمن وارد این جنگ شد.مقام‌های سازمان ملل در تلاشند تا با دستیابی به یک توافق سیاسی به جنگ در این کشور پایان دهند. وضعیت در این کشور درگیر جنگ با بحران اقتصادی و همچنین شیوع ویروس کرونا وخیم تر شده است.دبیرکل سازمان ملل پیشتر در همین روز در بیانیه ای هشدار داد: در صورت عدم اقدام فوری، میلیون ها نفر جان خود را از دست خواهند داد.سازمان ملل از کشور یمن به عنوان بزرگترین بحران انسانی جهان یاد کرده است. ۸۰ درصد جمعیت ۲۴ میلیون نفری یمن نیاز به کمک دارند.

مارک لوکاک ، رئیس کمک‌های امور بشردوستانه سازمان ملل متحد گفته است، سازمان ملل متحد کمتر از نصف آنچه در سال جاری مورد نیاز بود یعنی در حدود یک و نیم میلیارد دلار، برای عملیات بشردوستانه در یمن دریافت کرده است. سازمان ملل سال گذشته سه میلیارد دلار دریافت کرده بود.برخی از رسانه‌های بین‌المللی از جنگ یمن به عنوان جنگ نیابتی بین ایران و عربستان سعودی یاد می‌کنند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.