یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۷

تأکید ظریف بر لغو تحریم‌های ظالمانه علیه دولت و مردم سوریه به ویژٰه در شرایط شیوع کرونا

ساعت24-وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در دیدار نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل با اشاره به کارشکنی برخی کشورها در روند حل و فصل سیاسی موضوع سوریه، بر لغو تحریم‌های ظالمانه و غیرعادلانه علیه دولت و مردم سوریه به ویژه در شرایط شیوع کرونا تاکید کرد.

 گیر پدرسون نماینده ویژه دبیرکل سازمان در امور سوریه که به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات جمهوری اسلامی ایران به ایران سفر کرده بود، دیروز (شنبه) با حضور در محل وزارت امور خارجه با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار تحولات مربوط به بحران سوریه مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در این دیدار با اشاره به کارشکنی برخی کشورها در روند حل و فصل سیاسی مسائل سوریه اظهار داشت: طی سال‌های گذشته فرصت‌های مناسبی برای خاتمه دادن به بحران در سوریه پیش آمد، ولی هر بار با تلاش‌های خنثی کننده و فرصت سوزی برخی کشورها مواجه شدیم. 

ظریف همچنین بر لزوم برداشتن تحریم‌های ظالمانه و غیرعادلانه علیه دولت و مردم سوریه خصوصا در شرایط کرونا تاکید کرد.

* تأکید پدرسون بر نقش مهم ایران در حل و فصل بحران سوریه

پدرسون نیز در این دیدار گزارشی از آخرین وضعیت کمیته بررسی قانون اساسی سوریه و تلاش‌های خود برای برگزاری نشست بعدی آن‌ را به اطلاع وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران رساند و با اشاره  به همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران با سازمان ملل متحد در حل و فصل بحران ده ساله سوریه، بر اهمیت نقش ایران در این روند تأکید کرد.

پدرسون همچنین دیروز با علی اصغر خاجی دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی نیز دیدار و گفت‌وگو کرد. پدرسون که از مسکو برای ادامه رایزنی‌ها به تهران سفر کرده در این دیدار آخرین هماهنگی‌های به عمل آمده با اعضای کمیته قانون اساسی سوریه در خصوص دستورکار و زمان برگزاری نشست‌های آتی کمیته قانون اساسی را برای طرف ایرانی تشریح و در این خصوص از تلاش‌های ایران در حمایت از روند سیاسی بحران سوریه تشکر و قدردانی کرد.

به گزارش فارس، پدرسون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه (دوشنبه) ۱۲ آبان ماه نیز با علی اصغر خاجی دستیار ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در امور ویژه سیاسی در خصوص آخرین تحولات سوریه تلفنی گفت‌وگو و تبادل نظر کرده بود. دو طرف درباره نشست دمشق در خصوص آوارگان رایزنی کرده بودند. 

کنفرانس آوارگان و پناهجویان سوری اخیرا در دمشق برگزار و خاجی به نمایندگی از ایران در این کنفرانس شرکت کرد. او همچنین در این سفر با بشار الاسد رئیس جمهور و فیصل المقداد قائم مقام وزیر خارجه سوریه نیز دیدار و گفت‌وگو کرد.

منبع: فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.