یکشنبه ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۶

هجوم سرمایه گذاران به صنعت گاز

ملکی

ساعت 24- دکتر عباس ملکی تحلیلگر انرژی درایران در ادامه گزارش های هفتگی خود از بازارهای انرژی جهان در تازه ترین گزارش خود نگاهی به ابعادجهانی سرمایه گذاری کشورهای جهان در سرمایه گذاری در گاز دارد و برخی از تحولات مهماقتصادسیاسی جهان نفت وگاز را توضیح داده است که در ادامه میخوانید:

پویایی‌های بازار

۱- در روز جمعه قیمت نفت مانند سه هفته قبل با افزایش کمی براه خود ادامه داد. این در حالی است که در اکثر کشورها، قرنطینه‌های مجدد در حال گسترش است. از سوی دیگر امیدواری به کشف، تولید و توزیع واکسن باعث شد که قیمت نفت در این روزها افزایش کمی پیدا کند. قیمت نفت برنت با کمی افزایش به 44.52 دلار در بازار لندن رسیده و قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت برای قراردادهای با سررسید ژانویه ۲۰۲۱ به ۴۲ دلار هر بشکه رسید. در واشنگتن، جمهوری‌خواهان و دمکراتها در مورد کمک به تولید و توزیع واکسن در سنا به توافق رسیدند. نفت لیبی مجددا با مقدار 1.25 میلیون بشکه در روز وارد بازار گردید. در همین حال قیمت گاز طبیعی در هفته قبل کاهش داشته است. در روز جمعه قیمت گاز 2.6 دلار بر هر میلیون بی‌تی یو بود که بخشی از آن به خاطر کمتر سرد بودن هوا در امریکای شمالی است.

تفسیر هفته

1-  اقتصاد جهانی از زمان بحران جهانی شیوع بیماری کووید-۱۹ به سوی بهبودی در حرکت است، گرچه نشانه‌هایی از آهسته‌تر شدن این حرکت در کشورهایی که تعداد مبتلایان مجددا افزایش یافته مشاهده می‌شود. این مطلب در گزارش صندوق بین‌المللی پول در قبل از اجلاس سران گروه ۲۰ آمده است. رییس صندوق معتقد است که سه کار اساسی باید انجام شود. اول، تلاش برای به پایان رساندن بحران بیماری کرونا، دوم ایجاد مکانیزم‌هایی برای بهبود وضعیت اقتصادی جهان، و سوم ایجاد پایه‌های اقتصاد بهتر در قرن ۲۱. همچنین در تحولی دیگر کریستین لاگارد، رییس بانک مرکزی اروپایی در مصاحبه با بورگه برانده رییس مجمع اقتصادی جهانی (داوس) می‌گوید که بهبود از شرایطی که به خاطر شیوع بیماری همه گیر دچار آن شدیم، نیازمند همکاری نزدیک مابین بخش خصوصی و بخش عمومی در کشورهای مختلف است.

2-  اجلاس رهبران گروه ۲۰ امروز شنبه و فردا برگزار می‌شود. از دسامبر ۲۰۱۹ ریاست این گروه در دستان عربستان سعودی است. محمد بن سلمان در پیگیری فعالیت‌های جاه طلبانه و اصلاحات پیشنهادی خود به گروه ۲۰ امید فراوان داشت. در این راستا، عربستان به تشکیل اجلاس بصورت تشریفاتی و تامین بهترین امکانات برای استقبال و اسکان رهبران جهان دل بسته بود. اما همه‌چیز را کرونا فرو ریخت و اکنون این جلسه به‌صورت مجازی برگزار می‌شود. گرچه تا چند روز پیش عربستان همچنان اصرار داشت که این اجلاس با حضور فیزیکی سران کشورها برگزار شود. مهم‌ترین دستور جلسه چگونگی مواجهه اقتصاد با بیماری کووید-۱۹ است. همچنین این مساله که چگونه می‌توان بازپرداخت قروض را به تاخیر انداخته و به کشورهای کمتر توسعه یافته کمک کرد. طرفداران حقوق بشر از هم‌اکنون علیه سابقه عربستان در قتل ناراضیان دست به اعتراض زده‌اند.

۳- در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۳۰ نوامبر و اول دسامبر اجلاس ورزای نفت اوپک و غیراوپک موسوم به اوپک پلاس برگزار می‌شود. به‌نظر می‌رسد که اعضای گروه در کاهش تولید خود مانند سال ۲۰۲۰ در محدوده ۷ میلیون بشکه در روز به تفاهم برسند. در آسیا تقاضا برای نفت در حال قوی‌تر شدن است، در حالی که در اروپا و امریکا بدلیل اضافه شدن مبتلایان به بیماری کووید-۱۹ و همچنین تلاش دولت‌ها برای رفتن به سمت انرژی‌های با کربن صفر در حال کاهش یافتن است. در همین حال شایعاتی در بازار نفت وجود دارد که امارات در حال بررسی بیرون رفتن از مجموعه اوپک است. کاهش‌های تکلیفی برای تولید نفت از سوی اوپک پلاس با رضایت ابوظبی در گذشته همراه نبوده است.

4- مرزهای عراق و عربستان سعودی پس از ۳۰ سال بازگشایی شد. این مرزها در ۱۹۹۰ در پس از اشغال کویت توسط ارتش صدام حسین و نفوذ نیروهای عراقی به برخی از مناطق شمالی عربستان سعودی توسط عربستان مسدود گردید. در پس از ۱۲ سال از سقوط صدام حسین نهایتا عربستان سعودی در ۲۰۱۵ سفارت خود را در بغداد افتتاح کرد. در ۲۰۱۷ وزیر خارجه عربستان از بغداد دیدار داشت. در ماه‌های اخیر عربستان سعودی قراردادهایی با بغداد امضا کرد. این قراردادها شامل حوزه‌های انرژی و سرمایه‌گذاری در آن، کشاورزی، و جلوگیری از شیوع بیماری کووید-۱۹ می‌شود. همچنین در تحولی دیگر عراق در نظر دارد که یک نفت خام جدیدی را به نام نفت بصره متوسط (Basrah Medium) از ابتدای ۲۰۲۱ به بازار عرضه کند. شرکت ملی بازاریابی نفت عراق (سومو) در یادداشت خود اعلام کرده که علاوه بر نفت سبک و سنگین بصره، یک نفت جدیدی که می‌تواند ترکیبی از نفت‌های دیگر باشد به نام بصره متوسط به بازار عرضه می‌کند. درجه اختصاصی این نفت 27.9 درجه در مقیاس (API و همراه با ۳ درصد گوگرد است. نفت متوسط درجه‌ای مابین ۲۵ تا ۳۴ دارد. مشخصات این نفت نزدیک به نفت سنگین ایران است. دو نوع نفت دیگر عراق یعنی بصره سنگین و سبک نیز در طول سال‌های اخیر به‌تدریج تغییر درجه داده و هر دو از مقدار استاندارد سنگین‌تر شده‌اند. در گذشته نفت جنوب عراق عمدتا از حوزه‌های نفتی زبیر و رومیله برداشت می‌شد. در پس از سقوط صدام اینک مجددا عراق از حوزه‌های نفتی شمالیتر مانند القرنه غربی و حلفیه برداشت می‌نماید. به پیش‌بینی پلاتس این کشور از تاسیسات جنوبی در کناره خلیج فارس در ۲۰۲۰، ۳ میلیون بشکه صادرات دارد. ۷۰ درصد نفت عراق به مقاصد آسیایی و بقیه به اروپا و امریکای شمالی می‌رود.

۵- شعبه مصری دولت اسلامی (داعش) ادعا نموده که در حمله‌ای به خط لوله گاز طبیعی مابین اسراییل و مصر آن را منفجر نموده و از کار انداخته است. مقامات مصری می‌گویند صدور گاز به اسراییل از خط لوله موازی در دریای مدیترانه همچنان برقرار است.

۶- بورس انرژی شانگهای در حال تقویت بندر سنگاپور برای انبار کردن و توزیع نفت خام و فرآورده‌های آن است. پتروچاینا در نظر دارد که سوخت بدون گوگرد که مصرف آن در کشتی‌های سراسر جهان الزامی است، در سنگاپور ذخیره و به مشتریان بفروشد. این اولین‌بار است که بورس شانگهای در پروژه‌ای در خارج از چین سرمایه‌گذاری می‌کند.

۷- شرکت دانمارکی مرسک (Maersk)، دارنده بزرگ‌ترین ناوگان کانتینربر جهان معتقد است که موج دوم بیماری کووید-۱۹ به صنعت و تجارت کشتیرانی لطمه جدی وارد نکرده و آینده این بخش روشن‌تر از قبل است. مشخص شده است که تقاضای جهانی برای کالاهای مصرف شدنی و به خصوص مواد غذایی در دوره شیوع کرونا کمتر نشده، بلکه فقط روش خرید مردم از حضور در فروشگاه‌ها به خرید الکترونیک تغییر یافته است.

۸- عملیات اکتشاف در ۲۰۲۰ با وجود شیوع بیماری کووید-۱۹ دارای وضعیت روبه رشدی بود. به گزارش ریستاد انرژی در مجموع ۸ میلیارد بشکه معادل نفت خام ذخائر جدید در سراسر جهان در بخش نفت و گاز کشف شده و پیش بینی می‌شود که این مقدار به ۱۰ میلیارد بشکه معادل نفت تا آخر سال ۲۰۲۰ برسد. سه‌چهارم ذخایر جدید در دریا هستند. ۴۶ درصد از این مقدار مربوط به اکتشافات ذخایر گاز طبیعی است. تا ماه اکتبر از ذخائر کشف شده جدید ۳۷ عدد در فراساحل و ۳۶ عدد در خشکی بوده است. بیشترین مقدار اکتشافات جدید با مقدار  1.51 میلیارد بشکه نفت معادل در روسیه بوده و بعد در سورینام با 1.39 میلیارد بشکه. سومین کشور امارات عربی متحده است که در ۲۰۲۰، 1.1 میلیارد بشکه معادل نفت خام در آن ذخایر جدید کشف شده است. در بخش فراساحل، ۳۳ درصد از اکتشافات در آب‌های بسیار عمیق بوده‌اند. ۳۸ درصد در آب‌های عمیق و ۲۹ درصد در آب‌های کم‌عمق بوده‌اند. سورینام کشوری در منطقه کاراییب است که با گویان و برزیل هم‌مرز است. در سال‌های اخیر در این منطقه نفت خام سنگین کشف شده است. شرکت‌های توتال و آپاچی در سورینام مشغول به کار هستند. کشورهای نوظهوری مانند سورینام، گویان، آفریقای جنوبی و ترکیه در حال برجسته شدن در بخش اکتشاف نفت و گاز هستند و همچنین کشورهایی مانند برزیل و نروژ در بخش اکتشاف سرمایه‌گذاری‌های بیشتری نموده‌اند. شرکتهایی مانند گاز پروم، توتال و آپاچی بیشتر از شرکت‌های دیگر در این زمینه فعالیت کرده و به موفقیت رسیده‌اند. جای خالی شرکت ملی نفت ایران در این بخش به‌خوبی محسوس است.

۹- واردات نفت خام ژاپن در ماه‌های اخیر همیشه افزایش یافته و پیش‌بینی می‌شود که در ماه نوامبر نیز به عنوان هفتمین ماه باز هم بیشتر شود. سرمای زمستان و نیاز به فرآورده‌های بیشتر باعث شده که پالایشگران ژاپنی نفت بیشتری از خاورمیانه سفارش دهند. به گزارش پلاتس پیش‌بینی می‌شود پالایشگران ژاپنی در ماه نوامبر2.5، در ماه دسامبر 2.65 و در ماه ژانویه سال بعد 2.8 میلیون بشکه در روز نفت خام سفارش دهند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.