دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۴

نقایص نظام انتخاباتی آمریکا به روایت نشنال‌نیوز

ساعت24- روزنامه آمریکایی نشنال نیوز نوشت: هنگامی که رقابت های انتخاباتی در آمریکا نزدیک باشد نقص های متعدد نظام انتخاباتی این کشور نمایان می شود و چنین نظامی نیازمند اصلاحات چشمگیر است.

این رسانه آمریکایی با اشاره به این که در انتخابات سوم نوامبر (۱۳ آبان) با گذشت سه روز از پایان روز انتخابات مردم همچنان منتظر نتایج آرا بودند نوشت: درحالی که هنوز بسیاری از ایالت ها شمارش آراء را تمام نکرده بودند، بایدن به هواداران خود اطمینان داد که پیروز انتخابات است.

دونالد ترامپ نیز اعلام پیروزی کرد  و این درحالی بود که نتایج برتری بایدن را نشان می داد.

ترامپ از مقامات خواست شمارش آرا را  در شب انتخابات متوقف کنند و بایدن تاکید کرد که همه آراء پستی باید شمارش شوند.

این رسانه افزود: هنگامی که رقابت های انتخاباتی در امریکا چنین نزدیک باشد، نقایص متعدد نظام رای گیری، خود را نشان می دهد و کرونا در نمایان شدن هرچه بیشتر این نقص ها نقش داشت.

نظام رای گیری در آمریکا که بواسطه آن هر ایالتی با استفاده از قوانین خود، انتخابات را برگزار می کند، نیازمند اصلاحات چشمگیر است و در ابتدا باید نهادهای فدرال که مسئولیت رای گیری را برعهده دارند، تقویت شوند. برای مثال، در ۲۱ ایالت، رای دهندگان می توانند در روز انتخابات رای دهند، ولی در ۲۹ ایالت دیگر چنین نیست. بیشتر ایالت ها به رای دهندگان اجازه می دهند تا پیش از روز انتخابات، آراء خود را به صندوق بیندازند.

به نوشته نشنال، در انتخابات سال جاری حدود ۱۶۰ میلیون نفر در رای گیری شرکت کردند. نهادهای فدرال بر انتخابات و اعمال قوانین تامین مالی رقابت ها نظارت دارند. ولی این نهادها به شدت گرفتار دیوان سالاری و موضوع  اختلافات دو حزبی هستند.

برخی در آمریکا معتقدند برای رای گیری و شمارش آرا باید فرایند استاندارد اعمال شود و دیگران شمارش آرا مردمی را برای تعیین رئیس جمهور تجویز می کنند. چگونگی حل مناقشه کنونی قوانین و  عملکرد نهادهای آمریکایی را محک می زند و مسیر اصلاحات بلندمدت را هموار می کند.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.