سه‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۸

خطیب زاده: بازداشت دیپلمات ایرانی توطئه چینی بود/ پاسخ آمران و عاملان ترور شهید را با حداکثر درد می‌دهیم

ساعت24-سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: جمهوری اسلامی ایران پاسخ خود را با حداکثر درد به آمران و عاملان ترور شهید فخری زاده خواهد داد.

سعید خطیب زاده سخنگوی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران امروز (سه‌شنبه) در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی، به سوالات مطرح شده پاسخ داد.

*گزارشی موثق از حمله به سردار سپاه دریافت نکرده‌ایم

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره ادعای مطرح شده مبنی بر حمله پهپادی به یکی از سرداران سپاه پاسداران در مرز عراق و سوریه عنوان کرد: گزارشی از این موضوع نشنیدیم و بیشتر خبرسازی به نظر می‌آید. باید سخنگوی ستادکل در این خصوص اظهار نظر کند و هیچ خبری در این خصوص به صورت موثق دریافت نکرده‌ایم.

* واکنش‌ها به ترور شهید فخری زاده

خطیب زاده درباره واکنش‌ها به ترور شهید فخری زاده عنوان کرد: در شهادت دکتر فخری زاده حجم بالای محکومیت را از کشورهای مختلف در حوزه‌های جغرافیایی دریافت کردیم. در حوزه خلیج فارس جز یک کشور بقیه محکوم کردند. برخی با کلمات جدی محکوم و در تماس‌های تلفنی برخی بسیار با شدت این اقدام را محکوم کردند. در حوزه کشورهای همسایه و متحدان ایران حتی کسانی که متحد ایران نبودن، البته همانطور که وزیر خارجه گفت برخی از کشورهایی که داعیه داران حقوق بشر هستند انتظار می‌رفت جدی‌تر محکوم کنند ولی طبیعی است یک سر این داستان به برخی سیاست‌های مورد حمایت خود آنها برگشته است و ضمن اینکه نمی‌توانند محکوم نکنند در عین حال از برخی کلمات استفاده کردند که مورد انتقاد ما بود در باب دعوت به خویشتنداری که از نظر ما دعوت کمتر از انتظار است.

وی با بیان اینکه موج محکومیت ادامه دارد، اظهار داشت: همه به طور جدی می‌دانند انگشت این محکومیت به سمت رژیم اشغالگر قدس است.

*اقدامات صورت گرفته در پی ترور شهید فخری زاده

وی در تشریح اقدامات دیپلماتیک و پیگیری‌ها پس از ترور شهید فخری زاده گفت: به محض این اتفاق بیانیه‌ای صادر و محکوم کردیم و ظریف یک ساعت بعد از شهادت شهید فخری زاده توئیت کرد و مسئولیت این ترور را برعهده اسرائیل خواند. در نیویورک نامه ما به سازمان ملل تحویل شد و در بسیاری از پایتخت‌ها سفرای ما ماجرا و ابعاد آن و اقدام ددمنشانه رژیم صهیونیستی را به اطلاع پایتخت‌ها رساندند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: حجم بالایی از کار با اولویت‌های بسیار زیاد انجام شد و ظریف به چندین زبان توئیت کرد. دولت اسرائیل و رژیم غاصب صهیونیستی در این ترور در مظان اول اتهام بوده و الان قرائن و شواهد جدی که وجود داشت ارائه شده است. ما همین مسیر را خواهیم رفت و به دنبال ایجاد مسئولیت قانونی برای آن خواهیم بود. یکی از موفق‌ترین کمپین‌های بین‌المللی بوده که انزوای بیشتر رژیم غاصب را در پی داشته است.

وی در پاسخ به سوالی درباره پهپاد اسرائیلی سقوط کرده در ایران هم گفت: سناریوهای هالیوودی این روزها اجرا شده است. کارزارهایی است که سر در آلبانی و تل آویو و واشنگتن دارد. به این سناریوسازی‌ها نباید توجه کرد. 

*هم آمران و هم عاملان این ترور مجازات خواهند شد

خطیب زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا سکوت و عدم موضع گیری برخی حکام عرب حکایت از همکاری آنها با رژیم صهیونیستی دارد؟ اظهار داشت: متاسفانه یک کشور تنها در این زمینه موضع نگرفته است و بقیه کشورهای پیرامون و شش کشور از هفت کشور عربی حوزه خلیج فارس موضع گرفتند و آن یک کشور هم باید در سیاست‌های خود تجدیدنظر کند.

وی افزود: ما یک سفر سراسیمه و اضطراری را از پامپئو به منطقه دیدیم و این وزیر خارجه ورشکسته رژیم ترامپ معلوم است این سراسیمگی از چه بابی است برای این است که از یک شکست تاریخی جلوگیری کند. تمام حیثیت و آبرو و آنچه که داشتند در سبد فشار بر ملت ایران گذاشتند و به هیچ یک از اهدافشان نرسیدند. از اجلاس سه جانبه، از اظهارات نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس می‌شنوید. دوست داریم فکر کنند مسیر را دارند برمی‌گردند و الا اگر ردپایی از کسی پیدا شود و همانطور که مقامات کشور اشاره کردند هم آمران و هم عاملان مجازات خواهند شد.

*اجازه دهید وزارت خارجه در مباحث داخلی سکوت کند

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اظهارات مطرح شده مبنی بر اینکه ترور شهید فخری زاده مرتبط با برجام بوده است، اظهار داشت: این هست که برخی کجی‌ها و ناراستی‌هایی در فضای عمومی و رسانه‌ای توسط برخی طی سال‌های گذشته گفته شده است. وزارت خارجه که باید پاسبان منافع ملی باشد نباید وارد این گفت‌وگوها شود. بارها پاسخ گفتیم و در پشت درهای بسته نکات را گفتیم و دو ماه ساکت می‌شوند وقتی که آنها مشغول این حرف ها هستند وزارت خارجه در سخت‌ترین جبهه‌ها در خارج مبارزه و منافع ملی را حفاظت می‌کند.

خطیب زاده افزود: در زمانی که درباره ترور شهید فخری زاده می‌گفتند سفرا و دیپلمات‌‌های ما به صورت گمنام در این مدت این فشارهای حقوقی را اعمال می‌کردند و بالاترین سطح رسمی محکومیت از این ترور را در سطح رسمی داشتیم. اجازه دهید وزارت خارجه در مباحث داخلی سکوت کند و به خاطر منافع ملی و عالی نظام و بهروز و بهزیستی مردم و فرزندان این ملت بشوند. اگر روزی این منع برداشته شود و در فضای بهتری گفت‌وگو کنیم مواردی گفته خواهد شد.

وی گفت: متاسفانه دوستان عزیز و نازنین ما که به رغم اختلافاتی که با خودشان دارند برخی مباحث را مطرح می‌کنند. باید حواسمان باشد ما ملت با تاریخی و پر از حکمتی هستیم و ملتی هستیم که بزرگان ما به ما راه را گفته‌اند. ایرانی متحد در سیاست خارجی صحبت کرده و می‌کند.

* در طرح مجلس نظرات وزارت خارجه در نظر گرفته نشده

وی درباره طرح نمایندگان مجلس برای اقدام راهبردی به منظور لغو تحریم‌ها گفت: هیچ تردید و شکی نداریم که نمایندگان مجلس به دنبال احقاق حقوق ملت و حقوق تک تک ملت هستند و برایشان فرقی نمی‌کند. مجلس عصاره ملت است و تردید نداریم که به دنبال احقاق حقوق ملت است. ما در این خصوص نظرات خود را گفته‌ایم و دولت به صراحت گفته که موافق ارائه این طرح به این نحو نیست و دولت گفته این طرح نه ضروری است و نه مفید. با مسیری که گذاشته شده معلوم نیست حقوق ملت آنچنان که قصد و نیت نمایندگان نجیب ملت ایران است محقق شود.

خطیب زاده وزارت خارجه نظرات خود را در جلسات مختلف گفته است. متاسفانه در مصوبه اخیر نظرات ما در نظر گرفته نشده و مسیری را مجلس مستقل طی کرده و انتظار داریم مجلس این نظرات را لحاظ کند.

وی در پاسخ به سوالی دیگری باره طرح مجلس برای اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها هم گفت: قطعا نمایندگان ملت به دنبال حفاظت و احقاق حقوق ملت هستند و نظرات وزارت خارجه در این طرح دو فوریتی لحاظ نشده است و دولت اعلام کرده نه از نظر سیاسی، فنی و بودجه‌ای و مالی مفید و ضروری نیست. نظرات خود را دقیق گفته‌ایم. ما مصوبه‌ای در شورای عالی امنیت ملی درباره اقدام متقابل درباره موضوعات برجامی داریم و باید در همان چارچوب حرکت کنیم.

* پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی در اولویت ایران/ مسئولیت بر عهده دولت عراق

خطیب زاده درباره اظهار گلایه نمایندگان مجلس عراق مبنی بر همکاری نامناسب دولت عراق برای پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی عنوان کرد: این موضوع در اولویت جمهوری اسلامی بوده و رسما بارها به دولت عراق گفته شده و مسئولیت قطعی نسبت به این اتفاق دارد. سردار سلیمانی مهمان دولت عراق و به دعوت آنها سفر کرده و مسئولیت اصلی بر عهده دولت عراق است. در سطوح مختلف در حال پیگیری این موضوع هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: شهید فخری زاده در سال‌های میانه دهه ۸۰ در گزارش‌های گروه منحط منافقین و بعد گزارش‌هایی که آمریکا و اسرائیل به آژانس داد اسم ایشان داده شد و بعد اسم ایشان در لیست تحریم رفت و از آن موقع اسمشان در این فهرست بود. وصل کردن یک چیز به یک موضوع کاملا غیرمرتبط از مواردی است که ظریف در اینستاگرام گفت. یک جنایتی توسط مثلث شومی اتفاق افتاده که آمران و عاملانی داشته و به جای اینکه تمرکز کنیم که خواست آنها محقق نشود و برعکس خواست شهید فخری زاده محقق شود و شهید فخری زاده در پشت صحنه جزو کمک کنندگان به برجام بود. متاسفانه برخی ادعاها گفته می‌شود که معلوم نیست سر آن کجاست و برخی از منبع مستقیم اسرائیل نقل قول می‌شود و این در حالی است که این رژیم مسئولیت جدی در این ترور دارد.

وی بیان کرد: ما سرباز مقابله با این جبهه کارزار ضد اطلاعاتی هستیم.

خطیب زاده همچنین گفت: در همکاری با آژانس هیچ دسترسی بیشتری نداده و نخواهیم داد و روابط ما با آژانس فنی بوده است و برخی عدم مسئولیت‌ها به آژانس تذکر داده شده و امیدواریم رویکرد آژانس فنی باقی بماند.

سخنگوی وزارت خارجه درباره وضعیت اسدالله اسدی دیپلمات ایرانی که در حال حاضر در بلژیک در بازداشت به سر می‌برد، اظهار داشت: درباره دیپلمات ما از همان اول گفتیم اساسا دادگاه و این پروسه قضایی که شروع شده به خاطر مصونیت دولت‌ها و دیپلماتیک غیرقانونی است و مشروعیت ندارد و به رسمیت نمی‌شناسیم. به مسیری که وکیل ایشان در بلژیک طی می‌کند احترام می‌‌گذاریم. این مسیر غیرقانونی و غیرمشروع است و به رسمیت نمی‌شناسیم. امیدواریم دادگاه عدم صلاحیت خود را به رسمیت بشناسد.

وی گفت: بدعت بدی در مسیر مصونیت‌های دیپلماتیک گذاشته می‌شود. این یک توطئه چینی بوده و قربانی این توطئه چینی است که یک سر آن گروهک منافقین است و یک سر همین کمپین فشار حداکثری است. از همه توان خود برای حفاظت از شهروندان خود به ویژه اسدالله اسدی استفاده می‌کنیم.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره بدهی کره به ایران بیان کرد: یک بدهی تاریخی برای کره به ملت ایران باقی ماند. موارد جزیی به هیچ وجه قابل قبول و قابل توجیه نیست. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره دعوت برخی کشورهای اروپایی از ایران برای خویشتنداری در پی ترور شهید فخری زاده گفت: ایران پاسخ خود را آمران و عاملان خواهد داد و با حداکثر درد برای آنهایی که این کار را صورت دادند.  انتظار داریم هر چه زودتر موضع درست اتخاذ شود.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره واکنش بحرین و امارات به ترور شهید فخری زاده گفت: ما به کشورهایی که روابط خود را با اسرائیل آشکارسازی کرده‌اند گفتیم هر تهدیدی علیه ایران صورت بگیرد بدون لحظه‌ای درنگ پاسخ خواهیم داد. ما به ظن پاسخ نمی‌دهیم به شواهد پاسخ می‌دهیم.

وی درباره تبادل‌های صورت گرفته گفت: ما از هر مجرایی استفاده کرده و می‌کنیم که برخی از شخصیت‌هایی که بیگناه هستند و به خاطر سیاست‌های ظالمانه رژیم ترامپ با ادعای واهی دور زدن تحریم‌ها و ... در کشورهایی از جمله آمریکا گروگان گرفته شده‌اند را آزاد کنیم. درباره خانم زاغری حکم قاضی از دادگاه صالحه را دارد و مسیر قانونی و قضایی خود را طی می‌کند و قوه قضاییه باید پاسخگو باشد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره مصاحبه ظریف گفت: وزارت خارجه وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران است. ما وزارت خارجه‌ای هستیم که صدای مردم در دور افتاده‌ترین مناطق و هم صدای آنهایی که در کانون تصمیم گیری هستند. سیاست خارجی امر حاکمیتی است و نمی‌شود منافع ملی را نادیه بگیرند. رفع تحریم‌ها و اعتلا و سربلندی ایران و متنوع سازی روابط حوزه سیاست خارجی است و باید همه جریان‌ها و گروه‌های توجه داشته باشند اینکه آمریکا مرکز اصلی دنیا باشد گذشته است و آمریکا نه مرکز قدرت جهانی است و نه قدرت اصلی جهان. باید به درون نگاه داشته باشیم راه‌حل‌ها در درون است و باید با اجماع این مسیر را طی کنیم.

خطیب زاده در پاسخ به سوالی درباره دیپلماسی گازی گفت: ایران تنها کشوری است که ۷۰ درصد انرژی نفت و گاز را در خلیج فارس و دریای خزر به هم متصل می‌کند. وزیر نفت و شرکت گاز بهتر می‌توانند پاسخ دهند. بازار نفت و گاز بازار رقابت است و به رغم تمام فشارهای آمریکا که ایران را از بازار جهان و منطقه حذف کند ناکامی‌های زیادی داشته است.

وی درباره همکاری‌های اقتصادی ایران با منطقه گفت: ما در حوزه همسایگی بیشترین مراودات اقتصادی را داریم و روابط اقتصادی ما با همسایگان از حوزه‌های مختلف جلوتر است و این مسیری است که رژیم ترامپ بارها خواسته مسدود کند ولی موفق نشده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فرانسه، درباره گفت‌وگوی تلفنی ظریف و دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس  و اینکه درباره زاغری صحبت شده است، خاطرنشان کرد: یکی از موضوعاتی که همواره صحبت شده درباره برخی زندانیان بوده و زاغری یکی از موضوعاتی بوده که آنها گفته‌اند و جواب ما روشن بوده که این مسیر خودش را می‌رود و قوه قضاییه مستقل است و بارها به آنها گفته‌ایم مسیر غلطی است که می‌روند و باید این مسیر را تصحیح کنند هم در پرداخت بدهی به ایران و هم درباره مسائل دیگر.

خطیب زاده درباره مطالبات ایران از کشورهای خارجی پیگیری قضایی می‌شود، عنوان کرد: مطالبات ما از کشورهای مختلف مسیرهای مختلفی را طی می‌کند برخی مسیرهای حقوقی و برخی مسیرهای بانک مرکزی را طی می‌کند. بدهی انگلیس قطعی است و مدت‌ها قبل باید پرداخت می‌شده و هر چقدر دیرتر شود بدهی آنها سنگین تر است. مسیرها درباره عراق و کره جنوبی هم در حال طی شدن است.

وی در پاسخ به سوالی گفت: عاملان و آمران  و طراحان ترور مذبوحانه شهید فخری زاده قطعا و یقینا مجازات خواهند شد. دستگاه‌های مربوط پیگیری می‌کنند. نباید در دام طراحی‌های رسانه‌های و کارزار ضد اطلاعاتی و جریان‌ سازی‌های مجعول و هدفمند که سر در تل آویو و آلبانی و واشنگتن دارند بیفتیم. هر آن کس که تعدی کرده پاسخ خود را خواهد گرفت. این صدای ملت ایران است با آرامش و قاطعیت.

وی در ابتدای این نشست ضمن تسلیت به مناسبت شهادت شهید محسن فخری زاده دانشمند برجسته هسته‌ای و دفاعی کشور که در خیل قله‌های سرافراز این کشور نامش برای همیشه جاودان خواهد ماند و اسوه و نشانه‌ و چراغ راهنمایی برای فرزندان امروز و فردای ایرانی اسلامی، گفت: خون شهید حفاظت کننده و روشنی بخش است و این مکتب ماست که خون بر شمشیر پیروز است. 

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به سالروز شهادت آیت الله مدرس، برای نمایندگان در مجلس آرزوی توفیق و سربلندی کرد. 

این دیپلمات ارشد ایرانی به سفر دو سه روزه‌اش به کابل برای گفت‌وگو در حوزه‌های فرهنگی، مردمی و رسانه‌ای اشاره کرد و گفت: در حوزه همکاری‌های فرهنگی با همسایگان نیاز به کار بیشتری داریم و هیچ رابطه راهبردی صورت نمی‌گیرد که یک همکاری فرهنگی و ... داشته باشیم.

وی به تماس‌های تلفنی تعدادی از وزرای خارجه با ظریف بعد از شهادت شهید فخری زاده و محکوم کردن این اقدام اشاره کرد.

منبع: فارس

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.