پنجشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۰

دوئل انتخاباتی بر سر کسب کرسی‌های سنا پایان یافت

سقوط ترامپ و جمهوری‌خواهان

خبر

ساعت 24-روزهای تلخ حزب جمهوری‌خواه با شکست «دونالد ترامپ» در انتخابات ریاست‌جمهوری پایان نیافت؛ انتخابات میان‌دوره‌ای سنا در ایالت جورجیا، اکثریت حزب جمهوری‌خواه در سنا را از بین برد و حزب دموکرات را در موقعیتی بهتر در این مجلس قرار داد. در انتخابات میان‌دوره‌ای سنا برای تعیین تکلیف دو کرسی باقی‌مانده سنا، خلاف آنچه انتظار می‌رفت دموکرات‌ها به برتری رسیدند تا برای نخستین بار در 20 سال اخیر این حزب از این ایالت جنوبی، دارای کرسی سنا شود.

 «رافائل وارناک» رنگین‌پوست و کشیش کلیسایی که زمانی «مارتین لوترکینگ» رهبر جنبش حقوق مدنی آمریکا در آنجا فعالیت و تبلیغ می‌کرد، در رقابت با سناتور جمهوری‌خواه «کلی لوفلر» توانست بیش از دومیلیون‌و ۲۰۰ هزار رأی به ‌دست آورد و به مجلس سنا راه یابد تا نخستین کرسی این ایالت به هم‌حزبی «جو بایدن» رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا برسد. با این نتیجه، وارناک نخستین سناتور سیاه‌پوست در تاریخ ایالت جورجیا شد، ایالتی که از میادین نبرد در جنگ داخلی آمریکا بود.
در دیگر رقابت این ایالت میان «دیوید پردو» جمهوری‌خواه و «جان اوسوف» دموکرات، هم نامزد دموکرات‌ها در حالی که هنوز تمامی آرا شمرده نشده بود، با اختلافی ناچیز از رقیب جمهوری‌خواه پیشی گرفته بود، تا با این پیشتازی تعداد کرسی‌های دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در سنا برابر شود و هرکدام 50 کرسی به خود اختصاص دهند. در چنین شرایطی، رأی «کامالا هریس» معاون جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب نقشی تعیین‌کننده در زمان‌هایی خواهد داشت که تعداد آرا درباره هر موضوعی برابر باشد.
هیچ‌یک از نامزدها در دور نخست انتخابات مجلس سنا که هم‌زمان با انتخابات ریاست‌جمهوری در سوم نوامبر 2020 برگزار شد، موفق به کسب حد نصاب 50درصدی لازم برای پیروزی نشدند. اما پردو در انتخابات ماه نوامبر با کسب 49.7 درصد آرا در آستانه پیروزی بر جان اوسوف قرار داشت، ولی لوفلر با کسب 25.9 درصد آرا از وارناک که 32.9 درصد آرا را کسب کرده بود، عقب افتاد. با این حال انتظار می‌رفت جمهوری‌خواهان بتوانند حداقل یکی از کرسی‌های انتخابات میان‌دوره‌ای سنا در جورجیا را کسب کنند تا همچنان اکثریت این حزب در سنا برقرار بماند.
پیروزی وارناک بیش از هر چیز نمادی از یک تغییر چشمگیر در سیاست‌های ایالت جورجیا است؛ چراکه این ایالت سال‌هاست که به‌عنوان یکی از پایگاه‌های جمهوری‌خواهان شناخته می‌شود. جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر توانست برای نخستین بار دموکرات‌ها را بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1992، در این ایالت پیروز کند. اتفاقی که در ایالت آریزونا هم رخ داد. بایدن در رقابتی نزدیک با ترامپ توانست حدود 12 هزار رأی بیشتر از او در جورجیا کسب کند. از سال 2000 تاکنون دموکرات‌ها موفقیتی در انتخابات سنا در جورجیا کسب نکرده بودند.
وارناک 51ساله پس از مشخص‌شدن نتایج و مسجل‌شدن پیروزی‌اش گفت: «امشب با امید، سخت‌کوشی و کنار یکدیگر بودن ثابت کردیم که همه چیز ممکن است. به‌عنوان یک دموکرات راهی سنا خواهم شد اما نماینده تمام ساکنان این ایالت خواهم بود».
بااین‌حال سناتور لوفلر، رقیب وارناک در پیام کوتاهی به هواداران خود، از قبول شکست خودداری کرد و واکنشی مشابه واکنش دونالد ترامپ پس از شکست در انتخابات ریاست‌جمهوری نشان داد و گفت: «می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که همه رأی‌ها شمرده می‌شوند. هر رأی قانونی شمرده خواهد شد».
لوفلر با وجود این شکست تا زمان نهایی‌شدن نتایج انتخابات این ایالت همچنان سناتور جورجیا باقی خواهد ماند و روز گذشته به واشنگتن بازگشت تا به گروهی از سناتورهای جمهوری‌خواه بپیوندد که رأی کنگره برای تأیید پیروزی بایدن را به چالش کشیدند. او به هواداران خود و حزب جمهوری‌خواه گفت: «می‌خواهیم برای شما بجنگیم».
میزان مشارکت رأی‌دهندگان جمهوری‌خواه در این انتخابات ایالت جورجیا نسبت به انتخابات سراسری ماه نوامبر کمی کاهش داشته است. بااین‌حال در یکی از حوزه‌های انتخاباتی در شهر آتلانتا که دموکرات‌ها در آن از حمایت گسترده‌ای برخوردارند، آرای پستی افزایش درخورتوجهی نشان می‌دهد.
با توجه به پیروزی جو بایدن در انتخابات ماه نوامبر هم‌اکنون او برای پیشبرد برنامه‌های خود نیازمند حمایت اکثریت سناست. در صورتی که جمهوری‌خواهان می‌توانستند هردو کرسی جورجیا را حفظ کنند، رئیس‌جمهوری دموکرات آمریکا برای اجرای سیاست‌های خود با موانع زیادی از سوی حزب رقیب روبه‌رو می‌شد. بااین‌حال و با اینکه حزب دموکرات درحال‌حاضر کنترل هر دو مجلس کنگره و کاخ سفید را در اختیار دارد، این برتری درخورتوجه نیست. در مجلس نمایندگان برتری حزب دموکرات به حدود 10 کرسی کاهش یافته و در سنا هم هر دو حزب 50 کرسی دارند و زمانی که در رأی‌گیری بن‌بست ایجاد شود، دموکرات‌ها به رأی کامالا هریس معاون رئیس‌جمهوری نیاز خواهند داشت. اما اگر حتی یک سناتور از هر حزب رأی مخالف  به دیگر سناتورهای حزب بدهد، اوضاع پیچیده خواهد شد.
ترامپ، عامل ناکامی
در آن سو، جمهوری‌خواهان و در صدر آنها «میچ مک‌کانل» که امید زیادی به حفظ اکثریت جمهوری‌خواهان در سنا داشت، گزینه‌های زیادی دارند تا شکست در جورجیا را گردن آنها بیندازند و در صدر آنها دونالد ترامپ قرار دارد. رئیس‌جمهوری یک‌دوره‌ای که همراه با خود، حزب جمهوری‌خواه را هم به زیر کشید.
جمهوری‌خواهان منتقد می‌گویند «کلی لوفلر» و «دیوید پردو» نامزدهای مناسبی برای این رقابت کلیدی نبودند و در این میان لوفلر انتقادهای بیشتری برانگیخته است و اکنون توجه‌ها به «برایان کمپ» فرماندار جمهوری‌خواه جورجیا جلب شده که با چه استدلالی او را برای سناتوری این ایالت دوباره نامزد کرد. شاید لوفلر برای جمع‌آوری کمک مالی برای حزب گزینه مناسبی باشد اما استعداد و توانایی چندانی برای رقابت انتخاباتی ندارد.
اما اتهام اصلی متوجه دونالد ترامپ است. این سومین انتخاباتی است که دونالد ترامپ خود را جدا از حزب به‌عنوان کانون مبارزات انتخاباتی قرار داده و در هر سه این انتخابات‌ها، دموکرات‌ها پیروز شدند: انتخابات میان‌دوره‌ای 2018، انتخابات ریاست‌جمهوری و کنگره 2020 و اکنون انتخابات میان‌دوره‌ای جورجیا در 2021.
ترامپ به جای اینکه در این کمپین انتخاباتی اهمیت حفظ اکثریت سنا را مورد توجه قرار دهد، مانند تمام روزهای این دو ماه به تکرار ادعاهای بی‌اساس خود درباره تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری پرداخت.
با ادامه این ادعاها، لوفلر و پردو با فرماندار جمهوری‌خواه جورجیا و سایر جمهوری‌خواهان منتخب در جورجیا وارد نزاع و تنش شدند. این شکاف‌ها و درگیری‌ها باعث شد تا دموکرات‌ها بیش از گذشته برای حضور در انتخابات میان‌دوره‌ای انگیزه داشته باشند. در نگاه اول، ترکیبی از ادعاهای بی‌اساس درباره تقلب در انتخابات ریاست‌جمهوری و برخی حملات ناشیانه به وارناک که به نظر می‌رسید سنت‌های کلیسای سیاه‌پوستان را زیر سؤال می‌برد، باعث شد تا دستاوردهای متوسط حزب جمهوری‌خواه در این ایالت از بین رفته و سیاه‌پوستان به سود دموکرات‌ها وارد میدان شوند.
 

چهارشنبه متفاوت واشنگتن ‌دی‌سی
هم‌زمان با شمارش آرا در ایالت جنجالی جورجیا و ساعت‌ها پیش از اینکه جلسه کنگره برای تأیید پیروزی جو بایدن آغاز شود، هواداران ترامپ مقابل ساختمان کنگره تجمع کردند تا با سردادن شعار «سرقت را متوقف کنید»، نتایج انتخابات سوم ماه نوامبر را به چالش بکشند.
این نخستین تظاهراتی نیست که از سوی طرفداران ترامپ و از جمله از سوی گروه افراطی «پراود بویز» (پسران مغرور) در آمریکا در اعتراض به نتایج انتخابات برگزار می‌شود. در نوامبر و دسامبر نیز تظاهرات مشابهی برگزار شده بود که مانند تظاهرات روز گذشته به خشونت کشیده شد. به‌همین‌دلیل، پلیس واشنگتن به محض ورود «جای انریکه تاریو» رهبر گروه پراود بویز، اقدام به بازداشت او کرد، آن هم به اتهام آسیب‌رساندن به اموال عمومی. موضوع به تظاهراتی برمی‌گردد که در ماه دسامبر برگزار شده بود. در جریان آن تظاهرات، تاریو همراه با شماری از نیروهای راست‌گرا پلاکاردی را که در اعتراض به خشونت پلیس علیه سیاه‌پوستان در کنار کلیسایی نصب شده بود، به آتش کشید. اما با وجود این دستگیری، اعضای این گروه به همراه گروه‌های تندرو دیگر با دو هشتگ «جلوی سرقت را بگیرید» و «تأیید نکنید» هواداران خود را به شرکت در این تظاهرات فراخوانده‌اند. به گزارش آسوشیتدپرس، شهردار واشنگتن ۳۴۰ عضو گارد ملی را برای کمک به کنترل نظم و امنیت شهر فراخوانده است. این افراد قرار بود بدون حمل سلاح و صرفا برای کمک به تردد خودروها و رفت‌وآمد مردم در سطح شهر فعالیت کنند اما در برخی از موارد پلیس متوسل به استفاده از روز شد. دونالد ترامپ نیز که از همان فردای اعلام نتایج انتخابات از تقلب سخن گفته و از پذیرش پیروزی رقیب خود در این انتخابات امتناع ورزیده است، نیز رسما از این تظاهرات ابراز حمایت و پشتیبانی کرده و از روز ششم ژانویه به‌عنوان «یک روز تاریخی» یاد کرده است.
اما آن‌طور که به‌ نظر می‌رسد روزی که گذشت،‌ خلاف سخنان ترامپ نه‌تنها روزی تاریخی نبود، بلکه برای بسیاری از آمریکایی‌ها این روز مانند روزهای عادی دیگرشان سپری شد، چراکه همگان می‌دانند که پیروزی بایدن در نهایت تأیید خواهد شد. گواه آن هم آخرین موضع‌گیری «مایک پنس» معاون‌اول ترامپ است. به گزارش نیویورک‌تایمز، پنس به رئیس‌جمهوری این کشور گفته است این قدرت را ندارد که بتواند مانع از تأیید پیروزی بایدن شود. این روزنامه در ادامه می‌نویسد پنس و دیگر مقام‌های کاخ ‌سفید تلاش کرده‌اند به ترامپ بفهمانند که ریاست پنس بر جلسه کنگره جنبه تشریفاتی دارد و او نمی‌تواند یک‌نفره نتیجه آرای الکترال را رد کند. تأیید پیروزی جو بایدن در کنگره آمریکا عملا به معنای حذف آخرین مانع از شروع زمامداری او در روز ۲۰ ژانویه خواهد بود. هرچند به باور تحلیلگران،‌ جدای از آنکه چه کسی ساکن کاخ‌ سفید می‌شود، این دموکراسی آمریکاست که در طول چهار سال زمامداری ترامپ از بین رفته است؛ همان‌طور که ژنرال «مایکل فلین» اولین مشاور امنیت ملی ترامپ، پیش‌ازاین در وصف این روزهای آمریکا گفته بود که این مبارزه دونالد ترامپ و جو بایدن نیست، پیکار خیر و شر است.

منبع: روزنامه شرق

نظرات

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.