سه‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۸

پیشنهاد دکتر طبیبیان برای چالش واکسن کرونا

محمد طبيبيان

ساعت 24 - وقتی خرد سال بودم که می شود بیش از نیم قرن پیش یک بیماری شرور واگیر دار بود به اسم آبله. این بیماری هرسال تعدای قربانی می گرفت یعنی تعدادی به دلیل ابتلا تلف می شدند و برخی مبتلایان که زنده می ماندند کور شده یا اثر تاول های آن برصورت و بدن آنان مادام العمر می ماند و این خود شده بود یک اصطلاح برای تشریح زشت بودن افراد آنان را آبله رو خطاب می کردند.

شاید کور شدن و زشت شدن از مردن بد تر بود چون یک عمر همراه انسان باقی می ماند. در آن روز گار بسیار افرادی را می دیدید که از روی چهره مشخص می شد قربانی این بیماری واگیر دار بوده اند. یکی از اولین واکسن ها که رایج شد در زمان کودکی ما واکسن آبله بود. یک حرکتی هم حکومت شروع کرد از طریق کمک نهاد های بین المللی که به منازل مردم مراجعه می کردند برای واکسن زدن که می گفتند مایه کوبی. کار راحتی هم بود یک قطره از واکسن را بر روی پوست بازو قرار می دادند و با ابزاری مثل سوزن چند خراش ایجاد می کردند و این مصونیت مادام العمر ایجاد می کرد.

اما عده ای خاص تبلیغ کردند که این ها داروی بی غیرتی است. و این که مردم اجتناب کنند چون خارجی ها می خواهند ما بی غیرت شویم و این دارو را به غلط به عنوان راه مواثر پیشگیری آبله معرفی کرده اند. بر همین مبنا، در شهر ما که بسیار افراد متعصب بی سواد زیاد بود برخی پدر ها مانع مایه کوبی فرزندان می شدند. اما مادر ها بنا به غریزه مادری بهتر متوجه بودند. بیمارستانی نزدیک منزل ما بود که در آنجا هم واکسن تزریق می شد. در ساعت های کاری که مردان سر کار بودند صف طولانی مادرانی را می دیدم که تا بیرون بیمارستان ادامه داشت و بچه ها به بغل یا همراه منتظر نوبت واکسن زدن به انتظار می ماندند.

عجیب است، خاطره آن ایام دور از یاد رفته را برخی صحبت های اخیر زنده کرد و از ژرفای حافظه من بیرون کشید. هنوز عده ای همین نوع بهانه ها را مطرح می کنند. یکی این که در واکسن ها چیپس گذارده اند که مانند جی پی اس رفت و آمد مارا کنترل کنند. خیر ببینی برادر، این اطلاعات رفت و آمد ما به درد کدام عقل باخته ای می خورد؟ بعد چیپس کامپیوتری را چه طور می شود تزریق کرد؟ این ها افکار داستان های علمی تخیلی است. دیگری می گوید واکسن سرطان زا است. انصافاً حتی اگر چنین باشد از هوای آلوده شهر های ما سرطان زا تر است؟ آیا ازسیگار های خارجی که در هر مغازه موجود است و روی آن مشخصاً نوشته دخانیات سرطان زا است سرطان زا تر است؟ لطفاً دلیلی، مطالعه ای چیزی بر این ادعا ها نشان دهید. آن آقا که مسئولیتی هم دارد و تحصیلاتی می گوید چون عوارض جانبی معلوم نیست پس بهتر است واردات انجام نشود. برادر والا مقام، ماهانه از محل ویروس کرونا چند نفر در کشور تلف می شوند چند کودک یتیم و خانواده بی سر پرست چه تعداد داغدار می شوند؟ این ها باید با هر وسیله متوقف شده یا سرعت آن کاهش یابد. انسانیت قدیمی چنین حکم می کرد جدید را نمی دانم. از جامعه پزشکی کسانی که در شرکت های دارویی وارداتی سهیم نیستند جمیعا دعوت بفرمایید و از سازمان های بهداشت بین المللی که نظر بدهند کدام واکسن معتبر تر و قابل اعتماد تر است بگذارید لا اقل مردم با پول خود وارد کنند پول دولت را هم برای واردات از چین و روسیه تخصیص بدهید، این کار رفع نگرانی از دوطرف می شود.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.