چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۷

پنجاه هزار فروشگاه آلمان در ورشکستگی

ساعت 24 - با ادامه محدودیت‌های مرتبط با کرونا، آلمان با موجی از ورشکستگی‌ها روبرو شده است. برپایه محاسبات اتحادیه بازرگانان و انستیتو تحقیقات اقتصادی، ۵۰ هزار فروشگاه و رستوران آلمان با بیش از ۲۵۰ هزار نیروی کار یا اعلام ورشکستگی کرده‌اند و یا مجبورند به زودی در این زمینه اقدام کنند. کمک‌های مالی دوم دولت تاکنون به دست مغازه داران نرسیده است.

 محدودیت‌های اعمال شده برای کاهش خطر کرونا در آلمان قرار بود روز دهم ژانویه پایان یابد، اما با توجه به این که تعداد مبتلایان و قربانیان تا این تاریخ همچنان بالا بود، دولت مرکزی و رهبران ۱۶ ایالت فدرال تصمیم به تمدید این محدودیت‌ها تا پایان ژانویه گرفتند. اما بیشتر کارشناسان بر این باورند که آزاد کردن رفت و آمدها و بازکردن مراکز خرید، فروشگاه‌ها، گردشگاه‌ها، سالن‌های ورزشی و مدارس در آخر ژانویه بازهم به تاخیر خواهد افتاد.ادامه تعطیلات، به ویژه در میان صاحبان مغازه‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها بحرانی کمرشکن آفریده است. وزیران اقتصاد و دارائی آلمان در آغاز ماه نوامبر سال گذشته وعده دادند که برای تامین هزینه‌های اولیه صاحبان کسب و کار به آن‌ها کمک کنند، اما با گذشت حدود سه ماه هنوز به این وعده عمل نشده است.پایگاه اینترنتی نشریه «مرکور» در این مورد می‌نویسد: «صاحبان کسب و کار به پایان سریع تعطیل مغازه‌ها امیدی ندارند».

هدف دولت از تعطیل رستوران‌ها، کافه‌ها و مغازه‌ها، به استثنای فروشگاه‌های مواد  غذائی، این بود که ضریب مبتلایان به ویروس کرونا را در یک هفته به زیر ۵۰ تن در برابر ۱۰۰ هزار تن برساند. اما نه تنها توفیقی در این زمینه حاصل نشد، بلکه در بسیاری از مناطق کشور این رقم به بالای ۲۰۰ نفر در هر ۱۰۰ هزار تن رسید.در نتیجه دولت مرکزی و مسئولان ایالت‌ها مجبور شدند مقررات شدیدتری را تصویب کنند. از جمله در مناطق بسیار بحرانی، رفت و آمد مردم به مناطقی با فاصلۀ بیش از ۱۵ کیلومتر ممنوع و برای نقض آن تا ۲۵ هزار یورو جریمه نقدی تعیین شده است.این تدابیر البته مخالفان زیادی دارد و ممکن است در هفته‌های آینده به اوج گیری اعتراض‌های گسترده بیانجامد، در حالی که ظرفیت پذیرش بیماران کرونائی در اغلب بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها لبریز شده است.

نقدینه‌هائی که تمام شد

رئیس کل اتحادیه بازرگانان به خبرگزاری آلمان گفته است که دست کم ۵۰ هزار واحد کسب و کار تا همین حالا ورشکسته شده یا در آستانه ورشکستگی قرار گرفته‌اند. اگر چاره اندیشی اصولی نشود، این روند در ماه‌های آینده بیشتر تشدید خواهد شد.به گفته این مقام بسیاری از صاحبان مغازه‌ها و رستوران‌ها در دوره نخست کرونا که از بهار تا تابستان ادامه داشت، همه نقدینه و پس انداز خود را همراه با کمک‌های دولتی به مصرف رسانده‌اند و اکنون دیگر هیچ امکانی برای ادامه کار ندارند. تنها با مرحله دوم کمک‌های مالی دولتی می‌توان روند ورشکستگی‌ها را تا حدودی مهار کرد، اما رساندن کمک به مغازه داران نیز به دلیل موانع اجرائی بسیار دشوار شده است.

بدهی سنگین دولت را 

دولت آلمان در دور نخست کرونا برای کمک به صاحبان کسب و کار و صنایع بیش از ۲۰۰ میلیارد یورو بدهی به بار آورد. اکنون روشن نیست که تا کجا می‌تواند بر حجم بدهی‌هائی بیافزاید که در نهایت نسل‌های آینده باید آن را بازپرداخت کنند.رئیس انستیتو تحقیقات اقتصادی آلمان مارسل فراتسشر به روزنامه «آگسبورگر آلگماین» گفته است: «هرچه محدودیت‌ها طولانی‌تر شود، شرکت‌های آلمانی بیشتری امکانات خود را برای پرهیز از اعلام ورشکستگی از دست می‌دهند. اکنون دیگر پرسش نه بر سر اعلام ورشکستگی، بلکه بر سر زمان آن است».از دید مارسل فراتسشر با این همه ادامه محدودیت‌ها تا کاهش ضریب آلودگی کرونا نسبت به جمعیت اجتناب ناپذیر است و پایان سریع آن ممکن است در کوتاه مدت منافع اهل کسب و کار را تامین کند، اما در درازمدت می‌تواند زیان‌های بیشتری برای همگان به بار بیاورد.

هشدارهای به هنگام

درباره ورشکستگی بزرگ در بازار آلمان، در ماه‌های گذشته نیز رسانه‌ها و کارشناسان بارها هشدار داده بودند.اتحادیه صنعت منسوجات آلمان در ماه آوریل سال گذشته نسبت به خطر ورشکستگی فروشگاه‌های عرضه کننده لباس و منسوجات هشدار داده و برنامه‌ای را برای کاهش این خطر تدوین کرده بود. با این همه، شبکه‌های تلویزیونی آلمان روز دوشنبه ۱۱ ژانویه، ۲۲ دیماه گزارش دادند که حدود ۶۰ درصد فروشگاه‌های عرضه کننده پوشاک به خاطر از دست دادن بازار خود  تاکنون ورشکسته شده و یا در آستانه ورشکستگی قرار گرفته اند. این رقم برای تولیدکنندگان و فروشندگان کیف و کفش از این هم بالاتر بوده و به ۶۲ درصد رسیده است.از میان صاحبان فروشگاه‌های کفش و کیف و لباس، ظاهرا تنها آن گروه توانسته‌اند از عهدۀ هزینه‌های جاری خود برآیند که فروش خود را به صورت مجازی تقویت کرده‌اند. مشتریان این فروشگاه‌ها می‌توانند کالاهای مورد نیاز خود را از طریق اینترنت سفارش بدهند و در فروشگاه مورد نظر خود یا در خانه تحویل بگیرند.

تهدید مغازه داران آلمان و سویس

وضعیت اقتصادی ناگوار فعلی روز بروز بر نارضایتی مغازه داران می‌افزاید. آن‌ها روز گذشته در پایتخت آلمان با دست زدن به آکسیونی زیر عنوان «ما باز می‌کنیم» تهدید کردند که از دوشنبه آینده مغازه‌های خود را به رغم محدودیت‌های کرونائی بازگشائی خواهند کرد.امروز، سه شنبه ۱۲ ژانویه ۲۲ دیماه هم گروهی از کسبه سویس این تهدید را با نصب تابلوی «ما باز می کنیم» در پشت شیشه مغازه‌های خود تکرار کردند. البته روزنامه سویسی نویه سورشر سایتونگ نوشت که احتمال همکاری همه مغازه داران کم است، چون آن‌ها از پرداخت جریمه‌های سنگین می‌ترسند.

ارسال نظر

شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.